Polskie Radio
Section05
Żydzi

Hollywoodzki film o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo

Jej rodzice, Antonina i Jan Żabińscy prowadzili warszawskie ZOO w latach 1929-1950. W czasie wojny ukrywali na terenie ogrodu zoologicznego i w swej willi kilkaset osób, w tym żydowskich uciekinierów z getta. Państwo Żabińscy uratowali około 300 istnień ludzkich narażając życie swoje i swoich malutkich dzieci. O historii rodziny mówiła w audycji Trendy Kultury Teresa Żabińska, córka Antoniny i Jana.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Żydzi Holokaust

American Jewish Comittee otwiera swoje biuro w Polsce

W poniedziałek, 27 marca w muzeum POLIN w Warszawie, odbędzie się uroczyste otwarcie biura American Jewish Comittee na Europę Środkowo-Wschodnią. To jedna z najstarszych i największych międzynarodowych organizacji pozarządowych, reprezentujących społeczność żydowską, działająca także na rzecz przestrzegania praw człowieka i wartości demokratycznych. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 Ewa Junczyk-Ziomecka z Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Muzeum Historii Żydów Polskich Żydzi

Agnieszka Czarkowska nagrodzona za reportaże o mordach na Żydach w Białymstoku

Mord dokonany przez hitlerowców na białostockich Żydach to temat nagrodzonego reportażu Agnieszki Czarkowskiej „Ostatni szabat”. Dzięki, reportażystce Radia Białystok to wydarzenie zostało ocalone od zapomnienia. Czarkowska została nagrodzona w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich nagrodą imienia Janusza Kurtyki. Reportażystka była gościem audycji Nos Kleopatry.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Żydzi reportaż Wiktor Świetlik Agnieszka Czarkowska Białystok II wojna światowa Niemcy