Polskie Radio
Section05
Żydzi

Uratował kilkuset Żydów z Holokaustu. Historia A. Ładosia

– To pokolenie polityków ukształtowanych przez II RP, którzy w momencie, gdy stało się jasne, że Niemcy planują zagładę narodu żydowskiego, robili wszystko, by pomóc prześladowanym – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz. Historyk na naszej antenie odniósł się do opisanej na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” historii Aleksandra Ładosia, autorstwa Michała Potockiego i Zbigniewa Parafianowicza, którzy również gościli w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Żydzi II wojna światowa Piotr Dmitrowicz

74. rocznica wybuchu powstania w niemieckim obozie zagłady w Treblince

2 sierpnia 1943 roku członkom Sonderkommanda udało się wzniecić w Treblince powstanie, którego celem miało być zniszczenie ośrodka zagłady. W czasie buntu jedynie 200 osobom udało się wydostać z obozu, a końca wojny doczekało około 100 z nich. O powstaniu mówili w Polskim Radiu 24 dr Edward Kopówka, kierownik Muzeum Miejsce Pamięci w Treblince i Adam Białczak z Katolickiego Radia Podlasie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Żydzi

75. rocznica wysiedlania warszawskiego getta

22 lipca 1942 r. Niemcy rozpoczęli „wysiedlanie” mieszkańców warszawskiego getta. W ciągu dwóch miesięcy trwania akcji ponad 250 tys. ludzi wywieziono do obozu zagłady w Treblince, 11 tys. skierowano do obozów pracy, a ok. 6 tys. na miejscu rozstrzelano. O wydarzeniu mówili w Polskim Radiu 24 dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego prof. Paweł Śpiewak i Olga Szymańska, koordynatorka projektu Marszu upamiętniającego ofiary warszawskiego getta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żydzi getto warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich

Wielka akcja likwidacyjna warszawskiego getta

"Drugiego dnia akcji popełnia samobójstwo prezes Rady Żydowskiej inż. Adam Czerniakow. Wiedział on dokładnie, że rzekome przesiedlanie na wschód to śmierć setek tysięcy ludzi w komorach gazowych. Nie chciał być za to odpowiedzialny. Nie mając możności przeciwstawienia się temu, co się stało, wolał odejść" – pisał w swoich wspomnieniach Marek Edelman.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie HISTORIA Holokaust II wojna światowa Majdanek Warszawa Żydzi

Stosunki polsko-żydowskie. "Trzeba być otwartym na debatę"

Polscy Żydzi przed wizytą Donalda Trumpa wyrazili ubolewanie, że prezydent USA zrezygnował z wizyty pod Pomnikiem Bohaterów Getta. W opublikowanym stanowisku, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie podkreśliła, że gest ten oznaczałby uznanie, solidarność i nadzieję Stanów Zjednoczonych dla odbudowy w Polsce społeczności żydowskiej. O reakcji środowiska i stosunkach polsko-żydowskich w audycji Kulisy Spraw mówił publicysta Gabriel Kayzer.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żydzi II wojna światowa Holokaust Donald Trump