Polskie Radio
Section05
Żydzi

100 tys. żonkili na 74. rocznicę wybuchu powstania w Getcie

W 74. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim wolontariusze rozdadzą na ulicach Warszawy 100 tysięcy papierowych żonkili. Akcję organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Karolina Sakowicz kierowniczka działu kultury w Muzeum POLIN oraz dr Krzysztof Persak, historyk Instytut Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust getto warszawskie II wojna światowa historia Polski Żydzi Instytut Pamięci Narodowej Marek Edelman

Wielki Czwartek: Rozpoczyna się Triduum Paschalne

W Wielki Czwartek Kościół rozpoczyna Triduum Paschalne. To czas przygotowania do poranka wielkanocnego - zmartwychwstania Chrystusa. W kościołach katedralnych rano odprawiana jest Msza Krzyżma, podczas której poświęcane są nowe oleje przeznaczone do namaszczeń podczas sakramentów. Księża odnawiają także przyrzeczenia kapłańskie. Wieczorem w kościołach parafialnych odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej.
Zobacz więcej na temat:  religia Wielkanoc Jerozolima chrześcijaństwo Żydzi Jezus Chrystus święta pascha

Żydzi w Szwecji żyją w strachu. Reportaż z Malmoe

Przejście w jarmułce kilkuset metrów po ulicy, bez zaczepiania i wyzwisk, jest prawie niemożliwe. Miejscowy rabin, musi się liczyć z tym, że pojawiając się w miejscach publicznych będzie poniżany, a jego stronę mogą lecieć kamienie. W prasie, szanowana pisarka, piszę o żydowskich mordercach, a większość polityków, okazuje Żydom ostracyzm - pisze Przemysław Gołyński, korespondent Polskiego Radia w Szwecji.
Zobacz więcej na temat:  Szwecja Żydzi TYLKO U NAS Europa