Inauguracja 15. Wielkanocnego Festiwalu L. van Beethovena na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 14:51
II Symfonia "Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera w interpretacji Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Antoniego Wita otwiera tegoroczną edycję festiwalu. Początek transmisji o 19.30.

Jubileuszowa edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, nad którą Polskie Radio sprawuje patronat, rozpoczyna się od wykonania dzieła Gustava Mahlera. Ten wielki symfonik był wszak jednym z najwybitniejszych kontynuatorów dzieła patrona Festiwalu. Wykonaniem II Symfonii Mahlera zaznaczony zostaje również Rok Mahlerowski.

U źródeł II Symfonii legły senne koszmary i... lektura "Dziadów" Mickiewicza, przełożonych na niemiecki w 1887 roku przez Siegfrieda Lipinera. Sen ze stycznia 1888 roku, był echem osobistych uczuć: Mahler widział siebie na katafalku tonącym w kwiatach i żałobnych wieńcach, wokół których krzątała się jego ówczesna kochanka – Frau Weber, żona wnuka wielkiego niemieckiego romantyka. Wizja własnej śmierci szybko przekształciła się w muzykę poematu symfonicznego "Todtenfeier", ukończonego na początku sierpnia. Później, z kilkoma tylko retuszami i zmianami, "Todtenfeier" w całości niemal został włączony do II Symfonii – stając się jej pierwszym ogniwem.

Dopiero w roku 1893, podczas wakacji w Steinbach, idea cyklu symfonicznego zaczęła na nowo  ożywać. 16 lipca zamyka Mahler Scherzo w pełnym kształcie, dwa tygodnie później kończy Andante.

Finał zrodził się dopiero pod wpływem życiowych przypadków. Olśnienie twórcze spłynęło na Mahlera 29 marca 1894 roku w czasie pogrzebu przyjaciela – Hansa von Bülowa. Wtedy – słuchając chóru wykonującego hymn o zmartwychwstaniu – zrozumiał, że najwłaściwszym finałem dla II Symfonii będzie kantata. Bardzo długo przed tym się bronił, chcąc uniknąć oczywistych porównań z "Dziewiątą" Beethovena, jednak emocjonalny impuls, który doprowadził do racjonalnego wytłumaczenia sobie potrzeby zaangażowania solistów i chóru – w końcu zwyciężył.

Prowadzący koncert Antoni Wit należy do szczególnie cenionych interpretatorów muzyki Mahlera, o czym świadczy doskonałe przyjęcie jego nagrań płytowych (m.in. zrealizowane w roku 2005 nagranie VIII Symfonii z zespołami Filharmonii Narodowej i gościnnymi chórami zyskało najwyższe oceny światowej krytyki, uznającej nagranie dzieła wśród najlepszych w historii).

Na transmisję z Filharmonii Narodowej zaprasza Piotr Matwiejczuk.

Program

Gustav Mahler II Symfonia c-moll "Zmartwychwstanie"

Wyk. Michaela Kaune – sopran, Ekaterina Semenchuk – mezzosopran, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Antoni Wit - dyrygent

 

9 kwietnia (sobota), godz. 19:00 - początek transmisji o godz. 19:30


Czytaj także

"Dziady" według Mahlera

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 13:38
Moje czasy jeszcze nadejdą (2). Tym razem Marcinowie Gmys i Majchrowski omówili II Symfonię Gustava Mahlera.
rozwiń zwiń