Trójka

Już jest "Karp Story 2013". Zobacz teledysk!

29.11.2013 17:10
- Wszyscy ćwiczyli od rana do wieczora. Zmagali się z głoskami dźwięcznymi, bezdźwięcznymi, ze skomplikowaną linią melodyczną. Przez wiele dni pracowali w pocie czoła , aby powstała piosenka Przyjaciół Karpia – opowiada Kuba Strzyczkowski.
Kadr z teledysku do piosenki  Karp Story 2013
Kadr z teledysku do piosenki "Karp Story 2013"Foto: Polskie Radio
Posłuchaj
03'34 Premiera świątecznego "Karpia". Odsłaniamy kulisy! (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
więcej
Obejrzyj
Karp Story 2013
Na planie teledysku "Karp Story 2013"
Na planie teledysku "Karp Story 2013"

- Kolega Baron jest uzdolniony legendarnie, jego poczynania mnie nie zaskakują, co do swoich mam pewne obawy – dodaje.

- Będąc w studiu i śpiewając nabieram wielkiej pokory dla artystów, dla wykonywania zawodu pieśniarza, to naprawdę nie jest łatwe. Trzeba się skupić  - przyznaje Piotr Baron. Wojciech Mann co roku przygotowuje się w specjalny sposób do nagrania - Zawsze przed nagraniem wychodzę na łąkę i wykrzykuję różne słowa z wiatrem, pod wiatr i łapię formę – zdradza.

Autorem muzyki jest Piotr Bukartyk, a słowa napisał razem z nim Kuba Strzyczkowski.

Od 21 lat radiowa Trójka wspiera potrzebujących, pozyskując środki m.in. z corocznych licytacji i sprzedaży płyt ze słynnym "Karpiem", czyli świąteczną piosenką Programu 3 Polskiego Radia. Utwór "Karp Story 2013" znalazł się na specjalnej płycie "Święta bez granic 2013”, która jest do kupienia w dobrych sklepach muzycznych, a także na sklep.polskieradio.p l.

W tym roku, pod hasłem "Święta bez granic", Trójka wraz z Fundacją SYNAPSIS będzie wspierać program wykrywania autyzmu u niemowląt i małych dzieci.

Karp 2012 - zobacz teledysk>>>
Nieodłącznym elementem akcji "Święta bez granic" są także coroczne aukcje niezwykłych przedmiotów, podarowanych Trójce przez znane osoby. Licytacje będą odbywać się w grudniowe piątki (6, 13, 20 grudnia) na antenie Programu 3 w popołudniowym "Zapraszamy do Trójki” , a poprowadzi je Kuba Strzyczkowski.

Święta bez Granic 2013 - kup płytę>>>
Całkowity dochód ze sprzedaży płyty "Święta bez granic 2013” oraz aukcji zostanie przekazany na budowę pierwszego w Polsce przesiewowego programu wykrywania autyzmu u niemowląt i małych dzieci. (Numer konta Fundacji SYNAPSIS: BNP Paribas Bank Polska SA 91 1600 1169 0003 0132 3566 4161).

Co trzeba wiedzieć o autyzmie? Przede wszystkim to, że wprowadza zmysły w błąd (co jest skutkiem nieprawidłowej pracy mózgu): oczy mogą widzieć zamazany obraz, uszy – zamiast słów – mogą słyszeć niezrozumiały szum, a skóra nie czuje, że wrzątek parzy.
Autyzm – zdaniem ONZ – to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy i AIDS. Jego skutkiem może być ciężka niepełnosprawność. Liczba najmłodszych, u których stwierdza się autyzm, rośnie, a świadomość, czym jest to zaburzenie rozwoju, wciąż jest niewystarczająca. Aż 15% wcześnie zdiagnozowanych maluchów ma szansę na samodzielne życie w przyszłości, a u pozostałych można znacznie ograniczyć skutki niepełnosprawności.

Więcej informacji o akcji na stronie swietabezgranic.pl
Lista utworów – "Święta bez granic":
1.    "Karp Story 2013" (muz. Piotr Bukartyk, sł. Piotr Bukartyk, Kuba Strzyczkowski) – Artur Andrus, Piotr Baron, Katarzyna Borowiecka, Wojciech Mann, Marek Niedźwiecki, Kuba Strzyczkowski, Halina Wachowicz oraz chór dziennikarzy Trójki, Piotr Bukartyk, Kwartet Rampa;
2.    "Będzie kolęda" (muz. Andrzej Zieliński; sł. Wojciech Młynarski) – Mela Koteluk i Tomek „Serek” Krawczyk;
3.    "Najważniejszy dzień" (muz. Sławomir Wierzcholski; sł. Sławomir Wierzcholski) – Piotr Baron i Korniki;
4.    "Nazywali go Marynarz" – szanta narciarska (muz. Łukasz Borowiecki; sł. Artur Andrus) – Artur Andrus i Wrak Człowieka;
5.    "Gwiazda" (muz. Jaromír Nohavica; sł. Jaromír Nohavica, tłum. Renata Putzlacher) – Jaromír Nohavica;
6.    "3 sny o tym samym" (muz. Myslovitz; sł. Myslovitz) – Myslovitz;
7.    "Bridge" (muz. Dawid Podsiadło, Bogdan Kondracki; sł. Dawid Podsiadło) – Dawid Podsiadło;
8.    "Ale nie zabrali mnie" (muz., sł. Piotr Bukartyk) – Piotr Bukartyk;
9.    "Na otwarcie Placu Trójki" (wiersz) – Wojciech Młynarski;
10.   "Śnieżka" cz. 1–12 – "Śnieżka” Braci Grimm w przekł. Marcelego Tarnowskiego z tomu "Andresen, Grimm. Dla dorosłych i dla dzieci Baśnie wybrał Program Trzeci”, wyd. Znak Emotikon, Kraków 2012 (reż. dźwięku Andrzej Brzoska, muz. Piotr Salaber, oprac. tekstu i reż. Barbara Marcinik, wyst. dziennikarze Trójki).

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Finał licytacji. Dzięki Słuchaczom zebraliśmy 46 tys. dla dzieci!

17.10.2013 15:37
Państwo jak zwykle nie zawiedli! Na naszej antenie zakończyła się licytacja na rzecz ciężko chorych dzieci z Zakładu Leczniczo - Opiekuńczego w Piszkowicach.
Jeden z licytowanych przedmiotów to zegar firmy Matthew Norman, oznaczony numerem 250, z limitowanej serii Les Heures Parisiennes
Jeden z licytowanych przedmiotów to zegar firmy Matthew Norman, oznaczony numerem "2/50”, z limitowanej serii "Les Heures Parisiennes” Foto: PR/ Trójka/ W. Dorosz
Posłuchaj
03'31 Magda Jethon, dyrektor Trójki opowiada o pomocy dla Piszkowic (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
04'38 siostra Łucja opowiada o potrzebach Zakładu (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
01'24 Zacięty finał licytacji wyjątkowego zegara i ozdobnej szkatułki
więcej

W sumie zebraliśmy 46 tysięcy złotych - a w szczegółach: za zegar od szwajcarskiego Bundesratu zapłacili Państwo 30 tysięcy, a za szkatułkę od laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi - 16 tysięcy złotych. Zegar wylicytował pan Jarosław, natomiast szkatułkę pan Sławomir. Oba przedmioty podarowała na licytację Para Prezydencka.

- Obecna ustawa, w dużym uproszczeniu, nie przewiduje istnienia zakładów leczniczo-opiekuńczych dla dzieci. Przewiduje istnienie zakładów leczniczych, czyli szpitali i opiekuńczych czyli, domów dziecka. Zakłady takie jak Zakład Leczniczo-Opiekuńczy w Piszkowicach dostają tylko pieniądze z NFZ na leczenie. Dodatkowo zakład dostaje najniższą stawkę 72 złote, podczas gdy w domach dziecka na dziecko zdrowe jest przeznaczone nawet 120 złotych. Zakład Leczniczo-Opiekuńczy w Piszkowicach od dawna walczy o zmianę ustawy – przypomniała w audycji "Zapraszamy do Trójki" Magda Jethon, dyrektor Programu Trzeciego. Dzięki interwencji dziennikarzy okazało się, że jest szansa, aby NFZ zapłacił za leczenie dziecka 92 zł w ramach nowego kontraktu, stary jednak trzeba było rozwiązać. Doszło do tego pod koniec lipca. Nowego kontraktu wciąż jeszcze nie ma.

Jak dodała dyrektor Jethon Trójka, która o dramatycznej sytuacji Zakładu dowiedziała się w maju, stara się pomóc doraźne. - Gdyby nie fantastyczna osobowość siostry Łucji, która ten Zakład prowadzi, Piszkowice zostałyby zlikwidowane – mówiła Magda Jethon, która jednocześnie wyraziła ogromną wdzięczność dla słuchaczy za ich hojność.

Siostra Łucja, ze zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, kierująca Zakładem w Piszkowicach w rozmowie z Kubą Strzyczkowskim podkreśliła, że jest bardzo jest wdzięczna Trójce i jej słuchaczom za pomoc. – Maluchy opuszczone prze rodziców trafiają do Zakładu prosto ze szpitala lub domów dziecka. Co piąte dziecko przebywające w Zakładzie ze względu na swój bardzo zły stan nie może być w domu. Część rodziców, mimo bardzo trudnej sytuacji finansowej, która nie pozwala im na częste wizyty, codziennie dzwoni i dopytuje o stan zdrowia dzieci  – opowiada siostra Łucja.

W Zakładzie przed nadchodzącą zimą brakuje pieniędzy na ogrzewanie i ciepłą wodę. Dodatkowo niemal wszystkie dzieci – stale lub okresowo – powinny korzystać z urządzenia oczyszczającego drogi oddechowe (koflatora). Przeszkodą w zakupie jest jednak wysoki koszt specjalistycznego sprzętu.

/

Dziękujemy za Państwa hojność. Wyjątkowe przedmioty na aukcję przekazała Para Prezydencka.

Licytowaliśmy szwajcarski zegar od szwajcarskiego Bundesratu. Prezydent Bronisław Komorowski otrzymał go podczas zeszłorocznej wizyty w tym kraju. To unikatowy egzemplarz – zegar firmy Matthew Norman jest oznaczony numerem "2/50” w limitowanej serii "Les Heures Parisiennes”.

Drugi przedmiot to ozdobna szkatułka podarowana przez  laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla, panią Aung San Suu Kyi. Spotkanie prezydenta z birmańską opozycjonistą odbyło się we wrześniu tego roku w Belwederze. Bronisław Komorowski wręczył noblistce kopię dokumentu z postulatami strajkujących w sierpniu 1980 roku w Stoczni Gdańskiej.

Licytację poprowadził Kuba Strzyczkowski. Regulamin licytacji  znajdą Państwo tu.

/

Zakład Leczniczo-Opiekuńczy w Piszkowicach opiekuje się bardzo ciężko chorymi dziećmi, często porzuconymi tuż po urodzeniu. W większości przypadków ich stan zdrowia wymaga stałego specjalistycznego nadzoru medycznego. Wiele dzieci jest żywionych dojelitowo, potrzebują także wspomagania oddychania i krążenia oraz całodobowej opieki.

Pomoc dla dzieci z Piszkowic: za opiekę nad sierotami nikt nie płaci>>>

O codziennych radościach i smutkach opowiadała m.in. dyrektor zakładu Eugenia Jakubowicz (siostra Łucja)>>>

Piszkowice: chore dzieci czekają na Twoją pomoc!>>>

To nie pierwszy raz, kiedy słuchacze Trójki mieli okazję pomóc dzieciom z Piszkowic. W maju tego roku na naszej antenie odbyła się licytacja ponad dwumetrowego orła bielika z białej czekolady, symbolu akcji "Orzeł może”. Wtedy Kuba Strzyczkowski zlicytował niezwykłą rzeźbę za 35 tysięcy złotych. Potem płynęły kolejne wpłaty, ale potrzeby nadal są ogromne.