Ekumenia
Section05Polskie Radio współpracuje z działającymi w naszym kraju kościołami i wyznaniami mniejszościowymi od 1982 roku. Od początku 2005 roku istnieje Redakcja Audycji Religijnych Polskiego Radia. Redakcja realizuje trzy audycje, nadawane co tydzień, przygotowywane we współpracy z siedmioma Kościołami członkowskimi Polskiej Rady Ekumenicznej: Prawosławnym, Ewangelicko – Augsburskim, Ewangelicko – Reformowanym, Ewangelicko – Metodystycznym, Chrześcijan Baptystów, Starokatolickim Mariawitów i Polskokatolickim, a także z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego.

czytaj więcej »

Section06
Ekumenia wydarzenia
  • Zgromadzenie Ogólne ŚRK przełożone na 2022 rok Dla bezpieczeństwa członków mających wziąć udział w 11. Zgromadzeniu Ogólnym Światowej Rady Kościołów (ŚRK), Komitet Wykonawczy ŚRK podjął decyzję o przełożeniu terminu Zgromadzenia na rok 2022. Dotychczasowe miejsce spotkania najważniejszego gremium ŚRK pozostaje bez zmian i będzie to Karlsruhe w południowych Niemczech. Powodem decyzji jest trwająca wciąż pandemia Covid-19 i trudne do przewidzenia konsekwencje jej trwania w różnych częściach świata.
  • Kościół prawosławny rozpoczął przygotowania do świąt W poniedziałek 15 marca grekokatolicy rozpoczęli Wielki Post. Przesunięcie wobec kalendarza chrześcijan zachodnich wynika z różnego sposobu obliczania świąt paschalnych. U wschodnich chrześcijan przypadają one w tym roku dopiero 2 maja.
  • Prawosławni: obchodźmy Wielkanoc w jednym terminie Watykański „minister ds. ekumenizmu”, kard. Kurt Koch z zadowoleniem przyjął niedawną propozycję ze strony Kościoła prawosławnego, aby po 2025 roku data świąt Wielkanocnych była wspólna dla wszystkich chrześcijan.
  • Życzenia papieża Franciszka dla nowego metropolity W Wenecji odbyła się uroczystość intronizacji nowego prawosławnego metropolity Włoch i egzarchy Europy Południowej. W specjalnym przesłaniu Papież Franciszek życzył nowemu metropolicie, by komunia, która już łączy katolików i prawosławnych stała się jeszcze bardziej pełna i widoczna w czasie pandemii.
  • Wsparcie dla Iraku od papieża Franciszka Wizyta Papieża w Iraku rozpoczyna nową kartę w historii tego kraju - uważa siostra Youmna, należąca do Zgromadzenia Dominikanek od św. Katarzyny ze Sieny.
  • Nowe wspomnienie liturgiczne wpisane do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego Od tego roku zgodnie z postanowieniem Papieża Franciszka przypadające 27 lutego wspomnienie liturgiczne św. Grzegorza z Nareku jest wpisane do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego.
Section07
Posłuchaj
04'28 Pięć minut nad Biblią 10 kwietnia godz. 07:41
04'36 Pięć minut nad Biblią 3 kwietnia godz. 07:41
04'38 Pięć minut nad Biblią 27 marca godz. 07:42
05'28 Pięć minut nad Biblią 20 marca godz. 07:41
04'33 Pięć minut nad Biblią 13 marca godz. 07:41
05'17 Pięć minut nad Biblią 6 marca godz. 07:41
04'18 Pięć minut nad Biblią 27 lutego godz. 07:40
04'33 Pięć minut nad Biblią 20 lutego godz. 07:41
Section14
Audycje
Section15