Ekumenia
Section05Polskie Radio współpracuje z działającymi w naszym kraju kościołami i wyznaniami mniejszościowymi od 1982 roku. Od początku 2005 roku istnieje Redakcja Audycji Religijnych Polskiego Radia. Redakcja realizuje trzy audycje, nadawane co tydzień, przygotowywane we współpracy z siedmioma Kościołami członkowskimi Polskiej Rady Ekumenicznej: Prawosławnym, Ewangelicko – Augsburskim, Ewangelicko – Reformowanym, Ewangelicko – Metodystycznym, Chrześcijan Baptystów, Starokatolickim Mariawitów i Polskokatolickim, a także z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego.

czytaj więcej »

Section06
Ekumenia wydarzenia
  • Papież zachęcił słowackich chrześcijan do wysiłków na rzecz jedności Do kontynuowania drogi ekumenicznej zachęcił Franciszek słowackich chrześcijan podczas spotkania Nuncjaturze Apostolskiej w Bratysławie. Było to pierwsze spotkanie podczas podróży apostolskiej papieża do tego kraju.
  • Spotkanie papieża z przedstawicielami Rady Ekumenicznej Kościołów Węgier „Jeśli będziemy zakorzenieni w pokoju i jeśli staniemy się zarodkami jedności, będziemy wiarygodni w oczach świata, który patrzy na nas z utęsknieniem, oczekując rozkwitu nadziei” – powiedział Franciszek podczas spotkania z 50 przedstawicielami Rady Ekumenicznej Kościołów Węgier i niektórych węgierskich wspólnot żydowskich.
  • Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie rozpoczął się 5 września i potrwa osiem dni. Na bogaty program wydarzenia składają się liczne spotkania, liturgie, występy artystyczne oraz konferencje. Ukoronowaniem Kongresu będzie Msza z udziałem Papieża Franciszka, którą Ojciec Święty odprawi 12 września w stolicy Węgier. Kongres zgromadzi w Budapeszcie przedstawicieli wszystkich Kościołów partykularnych, także z krajów objętych konfliktami. Do wspólnej modlitwy zaproszeni są także przedstawiciele Ekumenicznej Rady Kościołów oraz religii niechrześcijańskich, w tym miejscowa gmina żydowska.
  • Bezprecedensowy apel chrześcijańskich przywódców w obronie klimatu Wspólny bezprecedensowy apel w obronie klimatu wystosowali trzej chrześcijańscy przywódcy - papież Franciszek, anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby i ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej - przed oenzetowską konferencją klimatyczną COP26 w listopadzie w Glasgow.
  • 309 mln chrześcijan cierpi z powodu prześladowań Sytuacja chrześcijan na świecie pogorszyła się w 2020 roku w wielu krajach świata, alarmuje Międzynarodowe Dzieło Chrześcijańskie "Open Doors" (Otwarte Drzwi - organizacja, która wspiera prześladowanych chrześcijan w ok. 65 krajach świata). Jak wynika z opublikowanego przez tę organizację „Indeksu prześladowań na świecie 2020”, ok. 309 mln chrześcijan na świecie cierpi z powodu wypędzeń, nadzoru i dyskryminacji ze strony rządów, społeczeństwa lub własnej rodziny. Istniejącą już dyskryminację zwiększyła pandemia koronawirusa.
  • Mija 81 lat od powstania ekumenicznej Wspólnoty Taizé Mija 81 lat od powstania ekumenicznej Wspólnoty Taizé. W środku II wojny światowej, 25-letni Szwajcar, Roger Schütz, zatrzymał się w jednej z wiosek w Burgundii, kupił opuszczony dom i zaczął wraz z siostrą Geneviève ukrywać Żydów oraz uchodźców.
Section07
Posłuchaj
04'54 Pięć minut nad Biblią 18 września godz. 07:42
04'02 Pięć minut nad Biblią 11 września godz. 07:40
04'55 Pięć minut nad Biblią 4 września godz. 07:42
05'30 Pięć minut nad Biblią 28 sierpnia godz. 07:39
04'39 Pięć minut nad Biblią 21 sierpnia godz. 07:41
05'34 Pięć minut nad Biblią 14 sierpnia godz. 07:42
04'05 Pięć minut nad Biblią 7 sierpnia godz. 07:41
04'27 Pięć minut nad Biblią 31 lipca godz. 07:40
Section14
Audycje
Section15