Ekumenia
Section05Polskie Radio współpracuje z działającymi w naszym kraju kościołami i wyznaniami mniejszościowymi od 1982 roku. Od początku 2005 roku istnieje Redakcja Audycji Religijnych Polskiego Radia. Redakcja realizuje trzy audycje, nadawane co tydzień, przygotowywane we współpracy z siedmioma Kościołami członkowskimi Polskiej Rady Ekumenicznej: Prawosławnym, Ewangelicko – Augsburskim, Ewangelicko – Reformowanym, Ewangelicko – Metodystycznym, Chrześcijan Baptystów, Starokatolickim Mariawitów i Polskokatolickim, a także z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego.

czytaj więcej »

Section06
Ekumenia wydarzenia
  • Brat Alois z Taizé dziękuje za Jana Pawła II Jesteśmy pełni wdzięczności za zaufanie, jakie święty Jan Paweł II okazywał naszej wspólnocie, i nieustannie cieszy mnie przyjaźń, która nie przestaje się rozwijać między nami a Kościołem w Polsce, zwłaszcza przyjaźń z młodymi pokoleniami tej ukochanej ziemi – napisał Brat Alois z Taizé w liście do abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
  • Papież Franciszek zadzwonił do koptyjskiego patriarchy Tawadrosa Ojciec Święty zadzwonił do patriarchy Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego, aby zapewnić go o swej bliskości i solidarności w czasie pandemii. Obaj hierarchowie zapewnili o wzajemnej pamięci w modlitwie.
  • List ws. limitu wiernych w kościołach Przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, Kościoła katolickiego i Muzułmańskiego Związku Religijnego zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego, aby w obiektach o powierzchni do 100 m kw. była 1 osoba na 6 mkw., a na większych powierzchniach 1 osoba na 9 mkw. Sygnatariusze listu do premiera podkreślali, że "limit 1 osoby na 15 mkw. powierzchni budynku powoduje, że w nabożeństwach może uczestniczyć mniej osób niż przed zmianami. "Zwracamy się z prośbą o rozważenie możliwości zmiany tego przepisu" - napisali.
  • Ekumeniczna modlitwa online nad Odrą Uczelnie puste, na ulicach też niewielki ruch, ale rok akademicki w Collegium Polonicom w Słubicach i Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą trwa. I oczywiście duszpasterze akademiccy działają!
  • Nowy semestr Duszpasterstwa Akademickiego Parakletos w Słubicach Uczelnie puste, na ulicach też niewielki ruch, ale rok akademicki w Collegium Polonicom w Słubicach i Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą trwa. I oczywiście duszpasterze akademiccy działają.
  • Zmarł ks. dr Włodzimierz Nast – przyjaciel ekumenii Zmarł ks. dr Włodzimierz Nast, duchowny luterański i proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy, który od pół wieku pozostawał ważną i znaną postacią warszawskiej rodziny ekumenicznej, a jako duszpasterz łączył gruntowne wykształcenie teologiczne z wrażliwością na drugiego człowieka.
Section07
Posłuchaj
05'30 Pięć minut nad Biblią 30 maja godz. 07:43
05'00 Pięć minut nad Biblią 23 maja godz. 07:39
04'58 Pięć minut nad Biblią 16 maja godz. 07:42
05'20 Pięć minut nad Biblią 9 maja godz. 07:40
04'21 Pięć minut nad Biblią 2 maja godz. 07:42
05'30 Pięć minut nad Biblią 25 kwietnia godz. 07:40
04'37 Pięć minut nad Biblią 18 kwietnia godz. 07:39
05'16 Pięć minut nad Biblią 11 kwietnia godz. 07:41
Section14
Audycje
Section15