Ekumenia
Section05Polskie Radio współpracuje z działającymi w naszym kraju kościołami i wyznaniami mniejszościowymi od 1982 roku. Od początku 2005 roku istnieje Redakcja Audycji Religijnych Polskiego Radia. Redakcja realizuje trzy audycje, nadawane co tydzień, przygotowywane we współpracy z siedmioma Kościołami członkowskimi Polskiej Rady Ekumenicznej: Prawosławnym, Ewangelicko – Augsburskim, Ewangelicko – Reformowanym, Ewangelicko – Metodystycznym, Chrześcijan Baptystów, Starokatolickim Mariawitów i Polskokatolickim, a także z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego.

czytaj więcej »

Section06
Ekumenia wydarzenia
  • Ekumeniczna modlitwa w katedrze wrocławskiej Biskupi Kościołów chrześcijańskich Wrocławia modlili się wspólnie w archikatedrze, prosząc Boga o oddalenie zagrożenia epidemią. Wyjątkowe nabożeństwo ekumeniczne w matce kościołów dolnośląskich zostało odprawione bez udziału wiernych.
  • W Jerozolimie modlitwa wciąż trwa Choć Bazylika Grobu Pańskiego została zamknięta, to modlitwa nie ustaje. Prowadzą ją na przemian trzy główne wspólnoty chrześcijańskie: prawosławna, ormiańska i katolicka.
  • Zmarł były zwierzchnik polskich luteran W sobotę 14 marca, w dniu swoich 92. urodzin, zmarł bp Janusz Narzyński, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce w latach 1975-1991 oraz prezes Polskiej Rady Ekumenicznej w latach 1983-1986. Informacja o uroczystościach żałobnych zostanie podana w terminie późniejszym.
  • Luterański biskup zalecił, by najbliższe nabożeństwa odwołać Biskup Jerzy Samiec, zwierzchnik polskich luteranów, zalecił w liście o odwołanie nabożeństw w niedziele 15 i 22 marca. Ma to związek z stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce - podały w sobotę służby prasowe Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Biskup zwrócił się do duchownych z prośbą, aby w najbliższe dwie niedziele, w porach prowadzenia nabożeństw, byli w kościołach z tymi, którzy z różnych powodów przyjdą do świątyń, aby porozmawiać, pomodlić się, przeczytać fragmenty Słowa Bożego.
  • Pomagajmy tym, którzy są w potrzebie Anglikański arcybiskup Canterbury zachęca, aby nie odcinać się od innych osób ze względu na pandemię koronawirusa. „Możemy zamknąć się na cztery spusty i dbać tylko o siebie, ale możemy także pomóc innym, którzy są w większej potrzebie” – mówił Justin Welby w przesłaniu transmitowanym przez brytyjskie media.
  • „Thy Kingdom Come” już wkrótce Anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby zapowiedział kolejną edycję międzynarodowej ekumenicznej inicjatywy „Thy Kingdom Come” („Przyjdź Królestwo Twoje”). Jednoczy ona na wspólnej modlitwie chrześcijan różnych wyznań ze 178 krajów świata.
Section07
Posłuchaj
05'07 5 minut na Biblią
04'55 Pięć minut nad Biblią 28 marca godz. 07:40
05'30 Pięć minut nad Biblią 21 marca godz. 07:41
04'52 Pięć minut nad Biblią 14 marca godz. 07:41
05'44 Pięć minut nad Biblią 7 marca godz. 07:39
05'05 Pięć minut nad Biblią 29 lutego godz. 07:43
05'10 Pięć minut nad Biblią 22 lutego godz. 07:40
04'53 Pięć minut nad Biblią 15 lutego godz. 07:40
Section14
Audycje
Section15