Ekumenia
Section05Polskie Radio współpracuje z działającymi w naszym kraju kościołami i wyznaniami mniejszościowymi od 1982 roku. Od początku 2005 roku istnieje Redakcja Audycji Religijnych Polskiego Radia. Redakcja realizuje trzy audycje, nadawane co tydzień, przygotowywane we współpracy z siedmioma Kościołami członkowskimi Polskiej Rady Ekumenicznej: Prawosławnym, Ewangelicko – Augsburskim, Ewangelicko – Reformowanym, Ewangelicko – Metodystycznym, Chrześcijan Baptystów, Starokatolickim Mariawitów i Polskokatolickim, a także z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego.

czytaj więcej »

Section06
Ekumenia wydarzenia
  • 5 lat po spotkaniu Franciszka i Cyryla W czasie pandemii uwidocznił się krzyż. Teraz musi zajaśnieć światło zmartwychwstania - mówił abp Rino Fisichella podczas watykańsko-moskiewskiej konferencji z okazji 5. rocznicy przełomowego dla ekumenizmu spotkania Papieża Franciszka z Patriarchą Cyrylem.
  • 6. rocznica męczeństwa koptyjskich chrześcijan Papież skierował przesłanie z okazji 6. rocznicy męczeństwa chrześcijan koptyjskich, zabitych na plaży w Libii w lutym 2015 roku. Franciszek wspomniał, że nosi w sercu tych dwudziestu jeden mężczyzn ochrzczonych jako chrześcijanie wodą i Duchem Świętym, a tamtego dnia ochrzczonych również krwią. Podkreślił, że są oni świętymi wszystkich chrześcijan, wszystkich wyznań i tradycji chrześcijańskich.
  • Rzecznicy Kościołów na Wielki Post Niech tegoroczny Wielki Post ‒ Czas Pasyjny otworzy nas na poszanowanie wspólnych wartości, których źródłem jest Ewangelia. Niech jej słowa inspirują nas do wzajemnego szacunku i dialogu ‒ napisali rzecznicy Kościołów różnych denominacji chrześcijańskich we wspólnym dokumencie na Wielki Post ‒ Czas Pasyjny.
  • Nagroda PRE dla metropolity Sawy Z okazji imienin metropolity Sawy, zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, w Warszawie odbyły się uroczystości, podczas których przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej wręczyli solenizantowi nagrodę PRE.
  • Papieska homilia na Tydzień Modlitw o Jedność chrześcijan W Bazylice św. Pawła za Murami, podczas nieszporów kończących Tydzień Modlitw o Jedność chrześcijan kard. Kurt Koch przeczytał homilię napisaną przez papieża Franciszka. Ojciec Święty posłużył się cytatem z Ewangelii św. Jana „Wytrwajcie w miłości mojej!” (J 15, 9), gdzie Jezus łączy tę prośbę z obrazem krzewu winnego i latorośli, ostatnim, jaki proponuje nam w Ewangeliach. 
  • Nie chcemy modlić się sami! W łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki odbyło się w sobotę centralne nabożeństwo ekumeniczne Słowa Bożego, któremu przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki. Liturgia zgromadziła zwierzchników oraz przedstawicieli wszystkich Kościołów należących do Polskiej Rady Ekumenicznej.
Section07
Posłuchaj
04'33 Pięć minut nad Biblią 20 lutego godz. 07:41
04'32 Pięć minut nad Biblią 13 lutego godz. 07:41
05'08 Pięć minut nad Biblią 6 lutego godz. 07:43
05'33 Pięć minut nad Biblią 30 stycznia godz. 07:39
05'14 Pięć minut nad Biblią 16 stycznia godz. 07:39
03'12 Pięć minut nad Biblią 9 stycznia godz. 07:42
04'27 Pięć minut nad Biblią 2 stycznia godz. 07:41
05'39 Pięć minut nad Biblią 26 grudnia godz. 07:38
Section14
Audycje
Section15