Ekumenia
Section05Polskie Radio współpracuje z działającymi w naszym kraju kościołami i wyznaniami mniejszościowymi od 1982 roku. Od początku 2005 roku istnieje Redakcja Audycji Religijnych Polskiego Radia. Redakcja realizuje trzy audycje, nadawane co tydzień, przygotowywane we współpracy z siedmioma Kościołami członkowskimi Polskiej Rady Ekumenicznej: Prawosławnym, Ewangelicko – Augsburskim, Ewangelicko – Reformowanym, Ewangelicko – Metodystycznym, Chrześcijan Baptystów, Starokatolickim Mariawitów i Polskokatolickim, a także z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego.

czytaj więcej »

Section06
Ekumenia wydarzenia
  • 19 stycznia wierni Kościołów wschodnich obchodzą święto Chrztu Pańskiego Na pamiątkę chrztu Jezusa wierni Kościołów wschodnich obchodzą 19 stycznia święto Chrztu Pańskiego, zwane inaczej Świętem Jordanu. To jedna z dwunastu najważniejszych uroczystości w roku liturgicznym.
  • Abp Abel: Nie można żyć w doskonałości, jeśli odrzucamy Chrystusa – Człowiek bardzo często kwestionuje grzeszność, dzisiejsza doba sekularyzacji pociąga za sobą cały wachlarz czynów zakazanych w Dekalogu. Nie można żyć w doskonałości, jeśli odrzucamy Chrystusa – powiedział w archikatedrze lubelskiej abp Abel. Prawosławny hierarcha wygłosił kazanie inaugurujące18 stycznia lokalne obchody Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
  • Przedstawiciele Kościołów na spotkaniu z parą prezydencką modlili się o pokój i jedność Przedstawiciele Kościołów i związków wyznaniowych modlili się we wtorek podczas spotkania z parą prezydencką o pokój w Polsce i na świecie. Podkreślali też potrzebę jedności i wzajemnego szacunku.
  • Patriarcha koptyjski: Kapłaństwo tylko dla mężczyzn, bo tak chciał Chrystus Kapłaństwo w Kościele jest zarezerwowane dla mężczyzn ze względu na wolę samego Chrystusa – oświadczył patriarcha koptyjski Tawadros II. Wskazał, że w ciągu swego życia publicznego, potwierdzonego w Ewangeliach, Chrystus wybrał Apostołów wyłącznie spośród mężczyzn i nawet Matka Boża nie została kapłanką.
  • Abp Szewczuk: spotkanie i dialog są lepsze od konfrontacji i wojny Każde spotkanie jest korzystne, toteż kolejna rozmowa Franciszka z patriarchą Cyrylem sama w sobie byłaby czymś dobrym, gdyż spotkanie i dialog to bodaj jedyne narzędzia służące temu, aby uniknąć konfrontacji i wojny.Taki pogląd wyraził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w rozmowie z portalem „Ukrinform” na temat ewentualnego nowego spotkania głów Kościoła katolickiego i Patriarchatu Moskiewskiego, o którym mówi się od pewnego czasu.
  • Prezes PRE: Ekumenia ma nas inspirować – Ekumenia ma nas inspirować, ma być katalizatorem pozytywnych zmian i prawdziwego braterstwa – powiedział podczas Ekumenicznego Spotkania Noworocznego prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki. Wyraził też ubolewanie w związku ze zbyt niską liczbą osób, które postanowiły się zaszczepić przeciw COVID-19, a także w związku z kryzysem humanitarnym na granicy z Białorusią.
Section07
Posłuchaj
05'09 Pięć minut nad Biblią 22 stycznia godz. 07:41
05'42 Pięć minut nad Biblią 8 stycznia godz. 07:41
04'57 Pięć minut nad Biblią 1 stycznia godz. 07:42
04'51 Pięć minut nad Biblią 25 grudnia godz. 07:42
03'56 Pięć minut nad Biblią 18 grudnia godz. 07:43
04'11 Pięć minut nad Biblią 11 grudnia godz. 07:42
05'21 Pięć minut nad Biblią 4 grudnia godz. 07:42
04'13 Pięć minut nad Biblią 27 listopada godz. 07:41
Section14
Audycje
Section15