Trójka

Znamy finalistów Talentów Trójki!

29.05.2013 11:02
Przez trzy tygodnie będziemy prezentować sylwetki finalistów Talentów Trójki, a 20 czerwca spotykamy się w studiu im. Agnieszki Osieckiej na uroczystej gali, podczas której poznamy laureatów konkursu.
Znamy finalistów Talentów Trójki
Posłuchaj
05'20 Agnieszka Obszańska o wyłanianiu finalistów Talentów Trójki w kategorii Sztuki wizualne (Do południa/Trójka)
04'43 Barbara Marcinik przedstawia fragment obrad jury Talentów Trójki w kategorii Teatr (Do południa/Trójka)
08'42 Ryszard Jaźwiński przedstawia finalistów Talentów Trójki w kategorii Film (Do południa/Trójka)
więcej

Konkurs Talenty Trójki, organizowany przez Trójkę, stanowi realną pomoc dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej. Biorą w nim udział młodzi, najbardziej obiecujący twórcy – studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody (w wysokości 10 000 zł) przyznawane są w trzech kategoriach: Teatr, Film i Sztuki wizualne.

Diament Trójki dla Janusza Głowackiego >>>

W kategorii Teatr finaliści to:
- Agnieszka Skrzypczak, aktorka, urodzona w 1989  roku, absolwentka PWSFTiT w Łodzi.

- Mateusz Pakuła, dramatopisarz i dramaturg, urodzony w 1983 roku, absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST.
- Paweł Świątek, reżyser, urodzony w 1989 roku, student V roku reżyserii na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST.

Nad gronem jury teatralnego czuwa Baszka Marcinik, a obradowali: Ewelina Marciniak, laureatka 2012, reżyserka, jej spektakl "Amatorki" mknie jak strzała przez kolejne festiwale. W jury zasiadł w tym roku Rafał Królikowski, aktor oraz członkowie-seniorzy: Wojciech Malajkat, dyrektor Teatru syrena w Warszawie i Paweł Sztarbowski, wicedyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, stały przewodniczący jury.

W kategorii Film finaliści to:
- Grzegorz Zariczny, reżyser filmu "Gwizdek", który zdobył Grand Prix konkursu krótkometrażowego na Sundance Film Festival 2013.
- Aleksandra Terpińska z Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, autorka filmu "Święto zmarłych",
- Katarzyna Wilk, studentka Łódzkiej Szkoły Filmowej. Jurorzy docenili jej animację "Bear Me".

Kategorię Film nadzoruje Ryszard Jaźwiński. - Udało mi się zgromadzić do pracy w konkursie Talenty Trójki w kategorii film znakomitych jurorów - zapowiadał. Obradowali : ubiegłoroczny laureat Talentów Trójki – Piotr Złotorowicz, absolwent łódzkiej szkoły filmowej, który otrzymał nagrodę za film "Smolarze" i profesjonaliści: aktorka Agata Kulesza, operator filmowy Michał Englert oraz reżyser Marcin Krzyształowicz.

Agnieszka Obszańska mówiła w audycji "Do południa", że ilość zgłoszeń w kategorii Sztuki wizualne była rekordowa, wpłynęło ich ponad 50. - Ogromnie się cieszę, że przychodzi tyle prac i propozycji, szczególnie, że to chyba najbardzej hermetyczna dziedzina wśród tych trzech - stwierdziła.

Finaliści wybrani w kategorii Sztuki wizualne:

- Agata Wawryniuk, scenografka i rysowniczka. 2 lata temu ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu z dyplomem z projektowania graficznego i grafiki intermedialnej. Pasjonuje się różnymi wizualnymi formami opowiadania. Od prób maksymalnie zwięzłej wypowiedzi w plakacie, przeszła przez rozbudowane kolażowe ilustracje, krótkie komiksy do ponad stustronicowej powieści graficznej.
Jej debiutancki album komiksowy “Rozmówki polsko-angielskie” został bardzo dobrze przyjęty i doceniony w świecie komiksu.
Oprócz tworzenia komiksów aktywnie działa dla promocji tego medium w Polsce.

- Krzysztof Maniak, bardzo młody, a już wyjątkowo intrygujący artysta. Studiował na Wydziale Grafiki ASP Kraków, a od roku akademickiego 2010/11 na Wydziale Intermediów ASP w Krakowie. Zajmuje się filmem wideo, fotografiką, performancem i poezją.
- Dominik Ritszel. Studiuje Grafikę Warsztatową na V roku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W swoich pracach porusza się pomiędzy filmem a video-artem. Interesują go wszelkie formy obrazowania, tworzenia narracji dotyczące tych dziedzin. Często pojawiający się motyw w jego pracach, to pusty pejzaż, lub anonimowa przestrzeń.

Sztuki wizualne to domena Agnieszki Obszańskiej, wraz z nią nadesłane zgłoszenia oceniali: laureat z ubiegłego roku Stefan Kornacki, Sebastian Cichocki, wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Łukasz Gorczyca, krytyk i Mikołaj Grospierre, artysta-fotograf.

Magda Jethon: wszyscy laureaci Talentów Trójki odnoszą sukcesy

Sylwetki finalistów prezentować będziemy przez trzy kolejne weekendy (1 i 2 czerwca, 8 i 9 czerwca, 15 i 16 czerwca) w audycjach "Radiowy Dom Kultury", "Magazyn Bardzo Kulturalny" i "Trójkowo, filmowo".
Rozstrzygnięcie konkursu i gala wręczenia nagród odbędą się 20 czerwca w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Galę poprowadzą Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński. Podczas uroczystości wystąpi zespół UL/KR.
W tym roku po raz drugi wręczony zostanie także Diament Trójki – nagroda za całokształt. W tym roku otrzyma ją Janusz Głowacki.Czytaj także

"Wiele moich przedstawień powstało dzięki Talentom Trójki"

10.04.2013 10:30
- Myślę, że wszyscy laureaci Talentów Trójki mówią to samo: że jesteśmy zupełnie inaczej przyjmowani, telefony zaczynają do nas naprawdę dzwonić - mówiła Ewelina Marciniak, ubiegłoroczna laureatka konkursu w kategorii Teatr.
Ewelina Marciniak
Ewelina Marciniak Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski
Posłuchaj
05'00 Ewelina Marciniak: wiele moich przedstawień powstało dzięki Talentom (Wykrywacz Talentów/Trójka)
więcej

Ruszyła kolejna edycja konkursu Talenty Trójki. O tym, co nagroda zmieniła w jej życiu, opowiadała w "Wykrywaczu Talentów" Ewelina Marciniak, ubiegłoroczna laureatka konkursu w kategorii Teatr. - Przez ten rok wydarzyło się bardzo wiele, powstały "Amatorki" w Teatrze Wybrzeże, które zaczynają jeździć po festiwalach. W Wałbrzychu zostały stworzone "Bohaterki", przy których publiczność szaleje i świetnie się bawi - mówiła.

Nagradzamy młodych zdolnych! Po raz czwarty przyznamy Talenty Trójki

Laureatka przyznaje, że otrzymania nagrody, jej grafik jest bardzo napięty. - Od dwóch lat przygotowywałam program "Lato w teatrze" i bardzo żałuję, że w tym roku nie mogę tego zrobić, dlatego też postanowiłam, że w przyszłym sezonie na pewno znajdę na to czas - mówiła.

Magda Jethon: wszyscy laureaci Talentów Trójki odnoszą sukcesy

Zgłoszenia do czwartej edycji Talentów Trójki przyjmujemy do 30 kwietnia. Regulamin i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie polskieradio.pl/trojka/talenty

Laureatów poznamy podczas uroczystej gali 20 czerwca.

Konkursowi towarzyszy cykl audycji "Wykrywacz Talentów" (wtorek, 11.35), w którym opowiadamy o dokonaniach naszych dotychczasowych laureatów i finalistów.
O tym, co nagroda zmieniła w ich życiu opowiadali już w "Wykrywaczu Talentów" Stefan Kornacki, laureat ubiegłorocznych Talentów Trójki w kategorii Sztuki wizualne , Piotr Złotorowicz, laureat w kategorii Film w roku 2012 i Michał Marczak, laureat nagrody w kategorii Film za rok 2011.

Zobacz więcej na temat: kultura Talenty Trójki teatr

Czytaj także

Finalista Talentów Trójki: od "Opowieści z chłodni" do historii ze sklepu z dywanami

23.04.2013 14:32
Grzegorz Jaroszuk, finalista Talentów Trójki w 2011 roku, zdobył wiele nagród za swój film dyplomowy "Opowieści z chłodni". Właśnie skończył pracę nad scenariuszem do swojego debiutanckiego filmu pełnometrażowego.
Grzegorz Jaroszuk
Grzegorz JaroszukFoto: Fot.: berlinale-talentcampus.de
Posłuchaj
03'30 Finalista Talentów Trójki: od "Opowieści z chłodni" do historii ze sklepu z dywanami (Wykrywacz Talentów/Trójka)
więcej

Grzegorz Jaroszuk jest absolwentem Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jego pracą dyplomową jest etiuda filmowa "Opowieści z chłodni", która zdobyła dwie najważniejsze nagrody: Grand Prix i Publiczności w przeglądzie etiud i filmów krótkometrażowych studentów i absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej "Łodzią po Wiśle". A na  Festiwalu w Locarno otrzymały nagrodę Pianifica, która jest jednocześnie nominacją do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Nagradzamy młodych zdolnych! Po raz czwarty przyznamy Talenty Trójki

"Opowieści z chłodni" to historia dwóch młodych, nieśmiałych pracowników supermarketu, którym szef każe się zmobilizować i w ciągu dwóch dni znaleźć cel w życiu. Jako że tematem szczególnie im bliskim jest porażka, postanawiają wziąć udział w programie "Najnieszczęśliwszy człowiek miesiąca", którego fanką jest inna bohaterka filmu.

Od czasu konkursu Grzegorz Jaroszuk pracował m.in. jako asystent reżysera na planie filmu Małgorzaty Szumowskiej "W imię".

Niedawno skończył pracę nad scenariuszem do swojego debiutanckiego filmu pełnometrażowego. - To jest film, który dzieje się w sklepie z dywanami i jest o trzech nieudanych samobójstwach. To będzie taka tragi-komedia o tym, że nie warto walczyć z samotnością. Tytuł roboczy nazywa się "Kebab i Horoskop", bo tak nazywa się dwóch głównych bohaterów. Zdjęcia zaczynają się za tydzień - mówił Katarzynie Borowieckiej.

Magda Jethon: wszyscy laureaci Talentów Trójki odnoszą sukcesy

Przypominamy, że zgłoszenia do czwartej edycji Talentów Trójki przyjmujemy do 30 kwietnia!

Regulamin i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie polskieradio.pl/trojka/talenty

Laureatów poznamy podczas uroczystej gali 20 czerwca.

Konkursowi towarzyszy cykl audycji "Wykrywacz Talentów" (wtorek, 11.35) , w którym opowiadamy o dokonaniach naszych dotychczasowych laureatów i finalistów .
O tym, co nagroda zmieniła w ich życiu opowiadali już w "Wykrywaczu Talentów" Stefan Kornacki , laureat ubiegłorocznych Talentów Trójki w kategorii Sztuki wizualne , Piotr Złotorowicz , laureat w kategorii Film w roku 2012 i Michał Marczak , laureat nagrody w kategorii Film za rok 2011 i Ewelina Marciniak , laureatka konkursu w kategorii Teatr w 2012 roku, Małgorzata Szymankiewicz , zdobywczyni nagrody w kategorii Sztuki wizualne w 2010 roku.

Zobacz więcej na temat: film kultura Talenty Trójki

Czytaj także

Bartłomiej Topa w filmie finalisty "Talentów Trójki"

27.05.2013 17:58
"Kebab i Horoskop" jest to debiutem reżyserskim Grzegorza Jaroszuka. Film opowiada historię dwóch specjalistów od marketingu, którzy starają się pomóc szefowi sklepu z dywanami sprzedać ich jak najwięcej.
Bartłomiej Topa w filmie Proste pragnienia
Bartłomiej Topa w filmie "Proste pragnienia"Foto: mat.prasowe
Posłuchaj
03'49 Bartłomiej Topa w filmie finalisty "Talentów Trójki" (Fajny film/Trójka)
więcej

- Gram tam jedną z głównych ról, tytułowego Kebaba, specjalistę od marketingu. Podobnie jak wcześniejsze prace Grzegorza Jaroszuka i ten będzie przesycony smutkiem, spod którego jednak przedzierać się będzie drwiący uśmiech - mówił gość Ryszarda Jaźwińskiego.

Pracą dyplomową Grzegorza Jaroszuka jest etiuda filmowa "Opowieści z chłodni", która zdobyła dwie najważniejsze nagrody: Grand Prix i Publiczności w przeglądzie etiud i filmów krótkometrażowych studentów i absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej "Łodzią po Wiśle". A na Festiwalu w Locarno otrzymały nagrodę Pianifica, która jest jednocześnie nominacją do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" "Trójkowo, filmowo" >>

W sierpniu Bartłomiej Topa zaczyna zdjęcia do serialu produkowanego przez HBO Europe. "Watahę" reżyseruje Michał Gazda, przy produkcji pracują także Leszek Lichota, Ola i Magda Popławskie. - Pilot serialu został nakręcony rok temu. Serial opowiada o pogranicznikach pracujących w Bieszczadach i historii związanych ze wschodnią granicą Europy. To temat bardzo gorąco - mówi Bartłomiej Topa. Pierwszy sezon będzie miał 12 odcinków. Czy powstaną kolejne? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy!