Trójka

"Władza należy do wyborców"

19.04.2011 19:01
Paweł Olszewski (PO): Uważam, że jest olbrzymia szansa, by przywrócić elementarną przyzwoitość w wyborach parlamentarnych, aby wygrywały te osoby, które otrzymają największą liczbę głosów.
Posłuchaj
14'33 Puls Trójki 19 kwietnia
więcej

Paweł Olszewski wyraził w "Pulsie Trójki" zadowolenie, że udało się wprowadzić ordynację większościową w wyborach do Senatu, która według niego jest najsprawiedliwszym z możliwych systemów. Zgodnie z przyjętymi na początku roku zmianami w jesiennych wyborach wybierać będziemy po jednym senatorze z każdego okręgu.

- Niektórzy eksperci mówią, że przy ordynacji większościowej do Senatu dostaną się ludzie najbogatsi, którzy będą mieli pieniądze na kampanię wyborczą – skomentował Jan Dziedziczak z PiS.

Nie zgodził się z tą opinią polityk Platformy Obywatelskiej, który przypomniał, iż każdego kandydata obowiązują limity wydatków. Paweł Olszewski dodał, że proponowany system daje szansę kandydowania poza formułą partyjną osobom cieszącym się zaufaniem społecznym. - PiS i SLD niestety nie chcą nas wesprzeć w wyborach większościowych do Sejmu, ale być może uda się to w przyszłej kadencji - powiedział.

Jan Dziedziczak stwierdził, Platformie chodzi tylko o to, że przy aktualnym poparciu różnych partii oraz braku drugiej tury kandydaci PO mieliby większe szanse na zdobycie lepszego wyniku wyborczego. – A obywatele, którzy są dzisiaj reprezentowani przez partie z dziesięcio czy piętnastoprocentowym poparciem, jak PSL czy SLD, nie byliby reprezentowani w ogóle w parlamencie - wyjaśnił obawy Prawa i Sprawiedliwości.

- Władza należy do wyborców, oni mają swój rozum i oni podejmują decyzje komu udzielać poparcia i zaufania, a komu nie - podsumował Olszewski.

Aby usłyszeć co posłowie sądzą o dwudniowych wyborach parlamentarnych, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy. 

(asz)

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Czy przepisy ordynacji dobrze służą wyborcom?

Przepisy określające zasady udziału w wyborach mają spowodować, by jak największa liczba chcących brać udział w wyborach oddała swój głos.
Posłuchaj
43'30 Za, a nawet przeciw
więcej

Przepisy określające zasady udziału w wyborach mają ułatwić nam życie. Specjalne zasady obejmują osoby niepełnosprawne. Jednak ich spełnienie jest często nie lada wyczynem.

Czy przepisy ordynacji dobrze służą wyborcom?

Za a nawet przeciw - zapraszam - Kuba Strzyczkowski

Sonda:

Za: 27%

Przeciw: 73%

Zobacz więcej na temat: Kuba Strzyczkowski

Czytaj także

Ordynacja proporcjonalna niezgodna z Konstytucją

Obecna ordynacja proporcjonalna jest szkodliwym mechanizmem wyłaniania władzy państwowej, niszczy społeczeństwo obywatelskie i jest nawet niezgodna z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej.
Posłuchaj
46'07 Jednomandatowe okręgi wyborcze
więcej

Powraca idea jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW). Wielu zwolenników JOW domaga się, aby obecna zasada wybierania radnych do samorządu stała się powszechna i była rozciągnięta także na posłów do parlamentu. Postulują zastąpienie ordynacji proporocjonalnej większościową. Jak sprawdza się JOW w samorządach? Jakie są szanse powszechnych JOW w Polsce?


Orydynacja proporcjonalna została skrytykowana przez gości Wojciecha Reszczyńskiego. - Ona jest niezgodna z konstytucją, a wybory nie są ani równe, ani bezpośrednie, ani proporcjonalne. Dodam, że uważam, że jest ona błędnym i szkodliwym mechanizmem wyłaniania władzy państwowej i że niszczy społeczeństwo obywatelskie - uważa Andrzej Czachor.


W dyskusji w studiu udział wzięli profesorowie: Jerzy Przystawa (fizyk zajmujący się kwantową teorii ciała stałego), Mirosław Dakowski (fizyk jądrowy), Andrzej Czachor (fizyk jądrowy) oraz telefonicznie prezydenci Torunia Michał Zalewski i Zamościa Marcin Zamoyski. 


 

Zobacz więcej na temat: Polska Rzeczpospolita Toruń

Czytaj także

Dwudniowe wybory zwiększą frekwencję

Krzysztof Tyszkiewicz (PO): Przede wszystkim musimy się zastanowić i odpowiedzieć sobie na pytanie: po co są wybory?
Posłuchaj
04'58 Krzysztof Tyszkiewicz
więcej

- Są po to, aby jak największa część naszego społeczeństwa mogła wybrać jak najlepszych - ich zdaniem przedstawicieli – tak skomentował pomysł dwudniowych wyborów poseł Krzysztof Tyszkiewicz.

Zdaniem gościa Jedynki wydłużenie wyborów stworzy obywatelom większą możliwość głosowania. - Tak, jak głosowanie przez pełnomocnika, czy głosowanie korespondencyjne dla osób, które przebywają za granicą, które mają trudność z dotarciem do lokalu wyborczego – tłumaczył. W opinii Tyszkiewicza,  wszystkie metody mają na celu zwiększyć frekwencję. Po to, aby władza była reprezentantem, jak największej części społeczeństwa.

Gość magazynu "Z kraju i ze świata" zaprzeczył, jakoby dwudniowe wybory były sposobem Platformy Obywatelskiej na przyciągnięcie elektoratu. -  Do wyborów chcemy również przyciągnąć elektorat Prawa i Sprawiedliwości. Chcemy każdy elektorat przyciągnąć do wyborów – argumentował Tyszkiewicz.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać  "Krzysztof Tyszkiewicz" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Pełny tekst rozmowy

Czytaj także

PJN popiera wariant dwudniowych wyborów (wideo)

Paweł Poncyljusz (PJN): Im wyższa frekwencja, tym wybory Polaków są mniej przypadkowe, a efekt końcowy o wiele lepszy.
Posłuchaj
09'57 Paweł Poncyliusz
więcej
Obejrzyj
Paweł Poncyliusz

Klub Parlamentarny Polska Jest Najważniejsza poparł wariant dwudniowych wyborów do Sejmu i Senatu. W opinii Pawła Poncyliusza wydłużenie czasu głosowania może podwyższyć frekwencję. - Jeśli więc mamy jakiekolwiek instrumenty, by zachęcić Polaków do uczestniczenia w wyborach, warto z nich skorzystać – stwierdził.

Gość "Sygnałów Dnia" uważa, że mimo wątpliwości, dwudniowe wybory do parlamentu są dobrym pomysłem i zwiększają szansę na to, że więcej Polaków pójdzie do urn.– Dwudniowe referendum pokazało, że frekwencja jest wyższa – argumentował Poncyliusz.

Poseł przyznał, że zdaje sobie sprawę z kosztów dwudniowych wyborów, a także niepokojów, co do ewentualnych fałszerstw w nocy z jednego na drugi dzień głosowania. Uważa jednak, że ważną rolę odegrać mogą w takiej sytuacji tzw. mężowie zaufania. – Każda partia, która ma taką potrzebę i obawia się, że może coś złego się z tymi urnami stać, może delegować swoich mężów stanu do pilnowania urn z głosami – mówił poseł.

Dodałjednak, że także w trakcie jednodniowych wyborów zdarzały się przypadki oszustw. – Czy wybory będą jednio, czy dwudniowe to  i tak, jeżeli ktoś będzie chciał oszukiwać, to będzie próbował to zrobić – stwierdził poseł Paweł Poncyliusz.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Paweł Poncyliusz" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

"Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.

Przebieg rozmów można też śledzić na naszej stronie. Wystarczy kliknąć boks Sygnały Dnia Transmisja wideo w prawym, górnym rogu strony.

Pełny tekst rozmowy