Atom tlenu i dwa atomy wodoru, które przyszły z gwiazd

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Atom tlenu i dwa atomy wodoru, które przyszły z gwiazd
Foto: Glow Images/East News

Obchodzony 22 marca Światowy Dzień Wody to dobra okazja, by zastanowić się, co wiemy o tej niezwykłej substancji. Fakty mniej i bardziej znane na jej temat zebrał i zaprezentował w audycji "Zapraszamy do Trójki" Kuba Witkowski.

Posłuchaj

Światowy Dzień Wody (Zapraszamy do Trójki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Woda pochodzi z gwiazd, jak w zasadzie wszystko, co jest wokół nas. To gwiazdy na samym początku zaczęły przerabiać pierwiastki lekkie, czyli wodór i hel, w pierwiastki cięższe, między innymi w  w tlen. Jeżeli więc patrzymy dziś na wodę, to warto mieć świadomość, że to popiół gwiazd - mówi Jan Stradowski, szef działu "Nauka" miesięcznika "Focus".

Woda, w języku chemii H2O, składa się z atomu tlenu i dwóch atomów wodoru. W rzeczywistości jednak jest to dużo bardziej fascynująca substancja, niż mogłoby się wydawać. - Jesteśmy do niej przyzwyczajeni praktycznie od chwili poczęcia, więc wydaje się nam zwykłą substancją. Tymczasem ma niezwykłe właściwości. Praktycznie wszystkie substancje, jakie znamy, po podgrzaniu rozszerzają się, a po schłodzeniu kurczą. Wszystkie oprócz wody - zauważa prof. Krzysztof Meissner, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Trójka i PAH zebrały w ramach akcji Święta bez granic ponad 400 tysięcy złotych na budowę studni w Sudanie Południowym >>>

Chodź dziś trudno wyobrazić sobie życie bez wody, to jednak jej światowe zasoby systematycznie maleją. - Mówi się, że wojny przyszłości mogą być już nie o ropę naftową, tylko właśnie o wodę. Dbajmy więc o nią, pamiętajmy że jest ważna, no i fascynujmy się nią - podkreśla Jan Stradowski.

Posłuchaj całego materiału reporterskiego Kuby Witkowskiego.

Polecane