Strasburg "od kuchni"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Strasburg "od kuchni"
Izabela Woźniak i Łukasz Walewski na galerii dziennikarskiej, w tle mównica z fotelem przewodniczącego PE.Foto: Polskie Radio

W czwartkowym "Zapraszamy do Trójki - popołudnie" odwiedziliśmy Parlament Europejski w Strasburgu. Sprawdziliśmy jak wygląda on "od kuchni" oraz ilu asystentów mają deputowani.

Posłuchaj

Europosłowie Marek Migalski (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy oraz PJN) i wiceszef Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz (Europejska Partia Ludowa i PO) o debacie nt. praw człowieka
+
Dodaj do playlisty
+

Parlament Europejski W czwartek, 7 lutego, debatował nad przyszłym budżetem Unii, czyli nad – być albo nie być wspólnej Europy. Przyjrzeliśmy się tej debacie, ale przy okazji sprawdziliśmy, czym jeszcze zajmują się deputowani. O pracy europarlamentu opowiadał nam także premier Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

- Najważniejsze to uzyskać porozumienie i mieć wspólny budżet na 7 lat - mówi premier Jerzy Buzek.
Ekspertów i parlamentarzystów zapytaliśmy o zasadność trzech siedzib Unii Europejskiej: Brukseli, Strasburga i Luksemburgu. Wiadomo, że Francja nie chce się zgodzić na przeniesienie siedziby ze Strasburga, ponieważ obawia się utraty wpływów politycznych. O dwuwładzy i związanych z nią komplikacjach opowiadali nam polscy europarlamentarzyści Marek Migalski (PJN) i Jacek Protasiewicz (PO). 

Zajrzeliśmy do pracowniczej stołówki Parlamentu Europejskiego. Okazało się, że parlamentarne kawiarnie i restauracje wcale nie cieszą się dużą popularnością wśród posłów. W PE serwowane są dania kuchni międzynarodowej, tylko okazjonalnie przygotowywane są specjały kuchni regionalnej. W europejskim menu zawsze znajdzjemy 2 dania rybne, 4 dania mięsne i 1 danie wegetariańskie. Czy europosłowie gustują w kuchni alzackiej? Pytaliśmy Pawła Kowala (PJN) i Wojciecha Olejniczaka (SLD).

 

Brytyjski bloger Jon Worth ujawnił niedawno, że polscy europosłowie zatrudniają najwięcej asystentów krajowych. Przyjrzeliśmy się zatem pracy asystentów europosłów.  Pytaliśmy też mieszkańców stolicy Alzacji, czy wyobrażają sobie życie bez PE. Jak rozpoznają oni, że zbliża się sesja Parlamentu Europejskiego i czy nie dezorganizuje to życia mieszkańców?

W Strasburgu byli Izabela Woźniak i Łukasz Walewski. W Warszawie Robert Kantereit i Roma Leszczyńska.  

Popołudniowego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku między 16 a 19.

Polecane