Pegida. Antyimigrancki ruch z Drezna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pegida. Antyimigrancki ruch z Drezna
Piękne kościoły i dźwięk dzwonów to - jak podkreśla Agata Kasprolewicz - charakterystyczne elementy krajobrazu Drezna. Dlaczego właśnie tam powstała Pegida? Foto: wikipedia.pl/ GNU Free Documentation License/Nikater

- Drezno to matecznik niemieckiego buntu przeciw polityce otwartych drzwi Angeli Merkel - mówi w Trójce Agata Kasprolewicz.

Posłuchaj

Goście Dariusza Rosiaka rozmawiają m.in. o sytuacji w Niemczech i Libanie (Trzy strony świata/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Pegida jest organizacją antyislamską, występującą też przeciw imigrantom. Dlaczego właśnie w Saksonii i w samym Dreźnie takie ruchy rosną w siłę?

Rozmówcy Agaty Kasprolewicz tłumaczą, że odpowiadając na to pytanie trzeba pamiętać o dramatycznej historii Drezna. Szczególnie zaś o tym, że jest to "miasto - ofiara". A taki mit odradzającym się po wojnie grupom neonazistowskim pozwalał czuć się tam bardziej swobodnie, niż w innych częściach Niemiec. Do tego mieszkańcy Drezna mają silne poczucie lokalnego patriotyzmu.

KRYZYS MIGRACYJNY - SERWIS SPECJALNY >>>

Agata Kasprolewicz podkreśla jednak, że Pegida to nadal ruch lokalny i liczba jego zwolenników raczej nie rośnie. - To mniejszość. Zdaniem niektórych rozwrzeszczana, ale jednak mniejszość. Tyle, że agresja wykrzykiwana przez Pegidę zaczyna trafiać do debaty publicznej - przyznaje dziennikarka Polskiego Radia.

O tym, dlaczego tak się dzieje, usłyszeć można w nagraniu audycji. Agata Kasprolewicz opowiada też poruszające historie uchodźców, między innymi pianisty, którego dzięki krótkiemu filmowi zamieszczonemu w internecie poznał cały świat.

O czym jeszcze mówiliśmy w audycji?

  • W Libanie dwie trzecie ludności to uchodźcy. Jak radzi sobie kraj, w którym Zachód nie chce pamiętać?
  • Czy Donald Trump naprawdę może zostać kandydatem Republikanów? Przed wyborczym super-wtorkiem patrzymy na szanse milionera i nie tylko.
  • W Birmie chrześcijanie niszczą uprawy maku do produkcji opium. Co na to chłopi i producenci narkotyków? 

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Agata Kasprolewicz (dziennikarka Polskiego Radia), Nagy El Khoury (sekretarz generalny Amicale des Anciens de Jamhour, stowarzyszenia działającego na rzecz dialogu chrześcijaństwa i islamu w Libanie), prof. Paweł Laidler (amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego), dr Michał Lubina (autor biografii Aung San Suu Kyi)
Data emisji: 27.02.2016
Godzina emisji: 14.07

ei/pj

Polecane