Wybory w Iranie rozstrzygnięte. Co teraz?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 16:50
- Wybory w Iranie nie były demokratyczne, wolne i równe. Faktyczną władzę w tym kraju sprawuje najwyższy duchowy przywódca. Oficjalny ustrój Iranu to teokracja - twierdzi Marcin Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Wybory w Iranie rozstrzygnięte. Co teraz? (Raport o stanie świata/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: MrPhotoMania/Shutterstock.com

Dotychczasowy prezydent Iranu Hassan Rouhani został w piątek wybrany na drugą kadencję. Zwolennik reform i otwarcia na świat otrzymał 57 procent poparcia, a jego najgroźniejszy konkurent, konserwatysta Ebrahim Raisi 38 procent.

W sumie oddano ponad 41 milionów głosów, co oznacza, że frekwencja wyniosła co najmniej 70 procent. Najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei pogratulował Irańczykom wysokiej frekwencji w wyborach. W komunikacie Chamenei nazwał wybory historycznymi. Podkreślił też, że władze muszą teraz walczyć z korupcją, rozwiązać problemy ludzi biednych i odrzuconych, a także dbać o godność Iranu na arenie międzynarodowej.

W "Raporcie o stanie świata" rozmawialiśmy o tym, jak wyniki wyborów w Iranie mogą wpłynąć na życie nie tylko Irańczyków, ale wszystkich narodów na Bliskim Wschodzie.

W audycji podjęliśmy też następujące tematy:

  • Kolejna katastrofa poloityczna w Brazylii. Czy prezydent brał miliony dolarów łapówki?
  • Brigitte Macron zmienia wizerunek pierwszej damy Francji
  • Prezydent Trump broni się przed zarzutami ujawnienia tajnych informacji.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Marcin Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Magdalena Skajewska (dziennikarka Polskiego Radia), Janina Petelczyc (Fundacja Terra Brasilis), Bartosz Wiśniewski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 20.05.2017
Godzina emisji: 14.07

IAR/fbi/bch

Czytaj także

"Emmanuel Macron jest politycznym produktem"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 18:48
- Pojawia się pytanie, kto za nim stoi, kto go wykreował. Nie wziął się sam z siebie - zastanawiał się nad zwycięzcą I tury wyborów prezydenckich we Francji publicysta Grzegorz Dobiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rzeźnik z Kabulu" wraca do Afganistanu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 16:30
- Gulbuddin Hekmatyar to przywódca radykalizmu muzułmańskiego w Afganistanie. Pojawił się w połowie lat 70., jednak najbardziej zaistniał w latach 80., gdy Afganistan został najechany przez armię radziecką - tłumaczył Wojciech Jagielski, reporter, dziennikarz PAP i autor licznych publikacji o Afganistanie.   
rozwiń zwiń