Trójka

Kobieca twarz Solidarności. Odkrywamy zapomniane bohaterki

12.12.2014 03:40
- Ujęła mnie dociekliwość dwójki młodych reżyserów i brak patrzenia na modę, tylko na to, czego inni nie widzieli - mówi Ewa Ossowska, jedna z bohaterek filmu "Solidarność według kobiet".
Podobno na murze Stoczni Gdańskiej wisiał transparent z napisem Kobiety nie przeszkadzajcie nam, my walczymy o Polskę
Podobno na murze Stoczni Gdańskiej wisiał transparent z napisem "Kobiety nie przeszkadzajcie nam, my walczymy o Polskę" Foto: kadr z filmu "Solidarność według kobiet" / mat. prasowe
Posłuchaj
46'26 Bohaterska Solidarność kobiet (Klub Trójki)
więcej
"Solidarność według kobiet" w "Klubie Trójki"
"Solidarność według kobiet" w "Klubie Trójki"

Dariusz Bugalski zastanawia się, czy z związku z tym, że o kobietach w Solidarności mówi się mało lub wcale, nie był to seksistowski ruch. - Kiedy walczyliśmy, to byliśmy wszyscy ramię w ramię. Natomiast kiedy po 1989 roku przyszła frukta władzy, to wtedy mężczyźni wyszli do przodu - odpowiada Janina Jankowska, która zrealizowała w trakcie strajku reportaż "Polski Sierpień".
Z takim zdaniem zgadza się inna z bohaterek filmu - Ewa Ossowska. Razem z Martą Dzido, scenarzystką i reżyserką "Solidarności według kobiet", chodziła po stoczni i nie znalazła w niej ani jednego zdjęcia kobiety. - Zostałyśmy wymazane z historii, bazy i filaru Solidarności - podkreśla Ewa Ossowska.

Film "Solidarność według kobiet" opowiada losy Janiny Jankowskiej, Jadwigi Chmielowskiej, Anny Dodziuk, Joanny Dudy-Gwiazdy, Ewy Kubasiewicz-Houee, Henryki Krzywonos-Strycharskiej, Barbary Labudy, Heleny Łuczywo, Ewy Ossowskiej, Zofii Romaszewskiej, Bożeny Rybickiej-Grzywaczewskiej, Grażyny Staniszewskiej, Jadwigi Staniszkis, Krystyny Starczewskiej, Małgorzaty Tarasiewicz, Ludwiki Wujec, Ewy Zydorek, a także Aliny Pieńkowskiej i Anny Walentynowicz.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Agnieszka Szydłowska, Dariusz Bugalski

Goście: Marta Dzido (scenarzystka i reżyserka "Solidarności według kobiet"), Piotr Śliwowski (reżyser i autor zdjęć), Janina Jankowska (dziennikarka Polskiego Radia, która zrealizowała w trakcie strajku reportaż "Polski Sierpień") oraz inne bohaterki filmu

Data emisji: 11.12.2014

Godzina emisji: 21.07

(sm/mk)

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Polskie kino nie dla dzieci. Dlaczego brakuje filmów dla najmłodszych?

07.10.2014 04:44
- Biorąc pod uwagę średnią ostatnich lat, to w Polsce powstaje średnio 0,7 pełnometrażowych filmów dla dzieci rocznie. W rzeczywistości nie powstaje nawet jeden film rocznie i jest to niezwykłe zjawisko - mówi twórca festiwalu Kino Dzieci, Maciej Jakubczak ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
Kadr z filmu Hobbit
Kadr z filmu "Hobbit"Foto: mat.promocyjne
Posłuchaj
48'05 Dlaczego brakuje filmów dla najmłodszych? (Klub Trójki)
więcej

Maciej Jakubczak opowiada, że w Norwegii takich produkcji powstaje co roku od kilku do kilkunastu. Twórca festiwalu Kino Dzieci podkreśla, że również filmy holenderskie są bardzo dobre i wyłącznie na ich podstawie można co roku programować cały festiwal. - Niemcy ok. dwudziestu lat temu odkryli, że zaraz po komediach filmy familijne kręcone u nich w kraju ogląda największa liczba widzów - podkreśla twórca festiwalu.
Katarzyna Stoparczyk zaznacza, że bardzo lubi kino dziecięce, a w ostatnim czasie ogromne wrażenie zrobił na niej film "Felix". Zabrała na niego do kina swoje dzieci, które po projekcji zamilkły i potrzebowały czasu, by przemyśleć historię, którą zobaczyły na dużym ekranie. - Świetnie jest pokazać naszym dzieciom w czasach konsumpcjonizmu, że proste prawdy są najcenniejsze - mówi dziennikarka z Trójki.


Marta Lipczyńska-Gil z wydawnictwa Hokus-Pokus przyznaje, że jej ulubionym filmem dla dzieci jest "Niesforny Bram". - Ten chłopak to dziecko w czystej postaci, które się po prostu rusza, bawi, jest ciekawe, chłonie świat wszystkimi zmysłami i całym sobą. To świetny film i powinni go obejrzeć wszyscy nauczyciele i dorośli - opowiada pracowniczka wydawnictwa.

Więcej o filmie w Trójkowo, filmowo >>

W Polsce w ostatnich pięciu latach powstały cztery pełnometrażowe filmy dla dzieci. Dla porównania: w Niemczech to 15% całej produkcji filmowej, czyli od 15 do 20 tytułów. Co roku dwa lub trzy takie filmy przynoszą ponad milion euro wpływu. Zaś w Norwegii najpopularniejszym filmem w 2013 roku była familijna norweska animacja "Solan and Ludwig", którą obejrzało 900 tys. widzów, podczas gdy "Hobbit" zgromadził ich 600 tysięcy…
Bardzo ciekawe, prawda? A dla nas smutne. Dlaczego w Polsce powstaje tak mało filmów dla dzieci? Być może sytuację zmieni nowy festiwal Kino Dzieci zorganizowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, który zakończył się w niedzielę 5 października oraz towarzyszące mu cykle wydarzeń, w tym kampania społeczna "Dzieciaki na horyzoncie".
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00 .

(sm/fbi)

Czytaj także

"Katyń" - osobista rekonstrukcja zbrodni

11.12.2014 11:00
"Katyń" to nominowany do Oscara dramat wojenny Andrzeja Wajdy. - To film, który trzeba obejrzeć i przeżyć - mówi krytyk filmowy Jerzy Armata.
Fragment plakatu filmu Katyń
Fragment plakatu filmu "Katyń"Foto: materiały promocyjne
Posłuchaj
02'53 "Katyń" - rozmach inscenizacyjny i osobista perspektywa (Kino Wolność/Trójka)
więcej

Po napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku dowódcy i oficerowie Wojska Polskiego zostają uwięzieni przez Armię Czerwoną. Rodziny nie mają żadnych informacji o ich losie i nie będą mieć jeszcze przez wiele lat po wojnie...

Jak mówi krytyk filmowy Jerzy Armata, "Katyń" to z jednej strony próba rekonstrukcji zbrodni opowiedziana z dużym rozmachem inscenizacyjnym. - Z drugiej, to co w tym filmie istotne, to osobista perspektywa - zbrodnia widziana oczami różnych osób, szczególnie kobiet - zauważa rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego.

"Katyń" to jeden z filmów Trójkowego plebiscytu "Kino Wolność", w którym słuchacze Programu 3 Polskiego Radia oraz internauci wybierają najważniejsze - ich zdaniem - polskie filmy nakręcone w latach 1989-2014, czyli od czasu pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Głosować można do 13 grudnia 2014 roku, a zwycięską trójkę poznamy dzień później.

Kino Wolność - weź udział w plebiscycie >>>

***

Tytuł audycji: Kino Wolność
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Jerzy Armata (krytyk filmowy)
Data emisji: 11.12.2014
Godzina emisji: 9.20

(fbi/mk)