Trójka

Survival po polsku. Po co nam sztuka przetrwania?

01.07.2015 01:11
- Chciałbym, by surwiwalowiec dochodził do takiego momentu, kiedy nie czuje się bezradny - mówi specjalista od metod przetrwania Krzysztof Kwiatkowski.
Sztuka przetrwania jawi się jako rozległa dyscyplina, dotycząca m.in. rozpalania ognia, budowy szałasów, schematów zachowań w sytuacjach zagrożenia, rozpoznawania roślin jadalnych i technik udzielania pierwszej pomocy
Sztuka przetrwania jawi się jako rozległa dyscyplina, dotycząca m.in. rozpalania ognia, budowy szałasów, schematów zachowań w sytuacjach zagrożenia, rozpoznawania roślin jadalnych i technik udzielania pierwszej pomocyFoto: Flickr/Boudewijn Berends
Posłuchaj
49'05 Czy jest nam dziś potrzebna sztuka przetrwania? Rozmowa z Krzysztofem Kwiatkowskim, prezesem Stowarzyszenia "Polska Szkoła Surwiwalu" (Klub Trójki)
więcej

Autor książki z Trójkowym Znakiem Jakości "Survival po polsku" zwraca uwagę na problem, o którym od dawna pisze światowa psychologia. Jest nim wyuczona bezradność. - Kiedy coś się dzieje, czekamy na rozwiązanie, które do nas przyjdzie ze strony rozmaitych służb specjalnych albo zwykłej karetki - mówi Krzysztof Kwiatkowski. Jak dodaje, sytuacje tego typu odnoszą się do powodzi i innych przypadków losowych.

W czasie rozmowy wyjaśniamy, dlaczego warto słuchać instrukcji stewardess w samolocie i czy bycie przygotowanym na najgorsze oznacza życie w ciągłym napięciu...

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Paweł Drozd
Gość: Krzysztof Kwiatkowski (pedagog, instruktor ratownictwa, prezes Stowarzyszenia "Polska Szkoła Surwiwalu", autor książki "Survival po polsku")
Data emisji: 30.06.2015
Godzina emisji: 21.07

sm/iwo

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Susze, powodzie, upały. Grozi nam nagła zmiana klimatu?

22.04.2015 03:51
- Obecnie wchodzimy w okres nagłej zmiany klimatu, a to oznacza wykładniczy wzrost temperatur z dekady na dekadę. Chodzi o zmiany, które narastają coraz szybciej - mówi biolog dr Guy McPherson.
Dyskusja o zmianach i przyczynach ocieplenia Ziemi trwa. W świecie nauki i polityki nie ma jednej diagnozy, nie ma też jednej prognozy na przyszłość. Brakuje również porozumienia
Dyskusja o zmianach i przyczynach ocieplenia Ziemi trwa. W świecie nauki i polityki nie ma jednej diagnozy, nie ma też jednej prognozy na przyszłość. Brakuje również porozumieniaFoto: Pixabay
Posłuchaj
47'07 Co czeka Ziemię w związku ze zmianą klimatu? (Klub Trójki)
więcej

Specjaliści twierdzą, że jesteśmy w początkowej fazie nagłej zmiany klimatu. W ciągu dekady lub dwóch globalna temperatura może wzrosnąć średnio od 5 do 12 stopni C. - Problemem ludzkości nie jest zmiana klimatu jako taka, ale nagła zmiana klimatu - mówi biolog z Uniwersytetu w Arizonie.
Prof. Piotr Głowacki przyznaje, że zarówno polskie, jak i międzynarodowe środowisko naukowe jest zgodne co do tego, że w ciągu ostatnich 30 lat obserwujemy zmianę klimatu i globalny wzrost temperatur. - To samo środowisko nie jest zaś zgodne co do poszukiwania przyczyn i szukania winnych - komentuje geofizyk z PAN.

Z dźwięku dowiesz się, jakie zdaniem polskich naukowców są przyczyny zmiany klimatu i jak oceniają oni czarną wizję amerykańskiego specjalisty.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Paweł Drozd

Goście: prof. Piotr Głowacki (geofizyk z Polskiej Akademii Nauk), prof. Krzysztof Migała (klimatolog z Uniwersytetu Wrocławskiego), dr Guy McPherson (biolog z Uniwersytetu w Arizonie), prof. Jorgen Randers (norweski klimatolog, autor książki "2052. Globalna prognoza na następne 40 lat")

Data emisji: 21.04.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/mk

Czytaj także

Nie pozwól, by oceany stały się plamami śmieci!

08.06.2015 13:57
8 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Oceanów. – Zapominamy o oceanach i często ich nie doceniamy. Jednocześnie mamy ogromny wpływa na to, co się dzieje z ich wodami – mówi Małgorzata Kosowska, koordynatorka obchodów.
W audycji Instrukcja obsługi człowieka mówimy, jak w codziennym życiu można dbać o oceany
W audycji "Instrukcja obsługi człowieka" mówimy, jak w codziennym życiu można dbać o oceanyFoto: pixabay/joakant
Posłuchaj
06'19 Nie pozwól, by oceany stały się plamami śmieci! (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
więcej

Rozmówczyni Grażyny Dobroń zwraca uwagę na fakt, że oceany stają się wysypiskami śmieci, a powinny podlegać najwyższej ochronie. – Wydawałoby się, że śmieci giną w otchłani oceanów. Niestety, nie giną. Największa plama śmieci jest dwukrotnie większa niż kontynentalna część Stanów Zjednoczonych – informuje.

Czy możemy coś zrobić, by chronić oceany? Oczywiście! Jak słyszymy w audycji, wszystko zaczyna się w naszej świadomości i w naszym domu.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi: Grażyna Dobroń
Gość: Małgorzata Kosowska (koordynatorka akcji Światowy Dzień Oceanów)
Data emisji: 8.06.2015
Godzina emisji: 11.15

iwo/mp

Czytaj także

"Papież mówi o totalnej zmianie myślenia"

20.06.2015 15:30
- W ekologicznej encyklice papież zwraca uwagę, że człowiek dokonuje koszmarnych rzeczy z planetą - zauważa o. Paweł Krupa, dominikanin.
Papież Franciszek w encyklice zaapelował o ekologiczne nawrócenie i zdecydowaną zmianę modelu gospodarki globalnej oraz stylu życia
Papież Franciszek w encyklice zaapelował o "ekologiczne nawrócenie" i zdecydowaną zmianę modelu gospodarki globalnej oraz stylu życiaFoto: PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI
Posłuchaj
47'34 Jaką wymowę ma encyklika papieża Franciszka nt. ekologii? (Raport o stanie świata/Trójka)
więcej

Papież Franciszek wzywa ludzi do okazania szacunku naturze. Dlaczego jego słowa wywołują skandal? W "Raporcie o stanie świata" słyszymy, jak można interpretować papieski dokument. Razem z gościem zastanawiamy się nad tym, co leży u podstaw współczesnej cywilizacji i na co człowiek powinien zwracać uwagę w kontekście ekologii.

- Papież sam jest świadom błędów, jakie popełniliśmy. Warto posłuchać go, tak jak się słucha starych ludzi, którzy mówią: narobiłem strasznych głupstw  życiu, chodź opowiem ci o tym, ale też powiem, jak takich błędów uniknąć - mówi o. Krupa.

W audycji zajmujemy się także następującymi tematami:

  • Czy węgierska polityka antyimigracyjna to dobry przykład dla Europy?
  • Czy Grecja zbankrutuje, czy dalej będzie pogrążać się w chaosie i beznadziei?
  • Co dzieje się na pierwszej linii frontu w Donbasie?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Goście: o. Paweł Krupa (dominikanin), Michał Żakowski i Paweł Reszka (autorzy reportażu nt. walk na Ukrainie), Beata Płomecka (Polskie Radio), Wojciech Stanisławski ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 20.06.2015

Godzina emisji: 14.05

fbi/mk