Trójka

Ojciec Joachim Badeni "Uwierzcie w koniec świata"

08.06.2010 21:00
Ojciec Joachim Badeni, dominikanin, zmarł niedawno w opinii świętości. Jego ostatnia książka, zbiór rozmów z Judytą Syrek, została zatytułowana: "Uwierzcie w koniec świata". I ten tytuł należy rozumieć dosłownie. Do usłyszenia po 21.00.
Posłuchaj
45'17 Klub Trójki 8 czerwca 2010
więcej

Ojciec Joachim Badeni, dominikanin, zmarł niedawno w opinii świętości. Był mistykiem. Jego ostatnia książka, zbiór rozmów z Judytą Syrek, została zatytułowana: "Uwierzcie w koniec świata". Ten tytuł należy rozumieć dosłownie: koniec świata, powtórne przyjście Mesjasza, paruzja.

W Klubie Trójki naszymi gośćmi będą dziś: Judyta Syrek oraz wybitny teolog i kaznodzieja, dominikanin, prof. Jan Andrzej Kłoczowski.

Do usłyszenia,
Dariusz Bugalski

Zobacz więcej na temat: Dariusz Bugalski koniec świata
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Koniec świata według racjonalistów

Teoria i praktyka „długiego trwania”.
Posłuchaj
00'51
więcej

16 grudnia 2008, godz. 18:00

Dzieje cywilizacji to nie tylko ciąg wydarzeń historycznych, lecz - niezauważalny ze zbyt bliskiej perspektywy - proces przemian stanu umysłu.

Nasi nieracjonalni przodkowie nie potrafili przewidzieć ani ocenić zmian nadciągających z katastrofami naturalnymi, ze zjawiskami demograficznymi czy z rozwojem techniki.

Inaczej niż my widzieli świat, przeżywali czas i w perspektywie spodziewali się kresu dziejów. A czy my dajemy wiarę w to, co wie i oblicza nasz racjonalny umysł? I czy wyznaczamy sobie jakiś kres?

We wtorek, 16 grudnia zapraszamy do SEZONU NA DWÓJKĘ przed radioodbiornikami oraz do Instytutu Francuskiego w Warszawie, przy Senatorskiej 38.

Gośćmi Michała Montowskiego będą prof. Jakub Lichański i prof. Zbigniew Mikołejko. Zaczynamy o godz. 18. Wstęp wolny!


(tel. 0 22 - 645-22-22)

Zobacz więcej na temat: koniec świata Warszawa

Czytaj także

Czekanie na Mesjasza. Wiersze religijne Marcina Świetlickiego

Rozmowa z Marcinem Świetlickim i Wojciechem Bonowiczem o wydanym właśnie tomie "Nieoczywiste" - wyborze wierszy Marcina Świetlickiego w układzie Wojciecha Bonowicza.

Wiersze z tego tomu przeczyta Grzegorz Damięcki.

Zaprasza Dorota Gacek

Czytaj także

Koniec Świata

Wszechświat będzie się rozszerzał, aż nastąpi tak zwany Wielki Chłód.

Wszechświat rozszerza się w coraz szybszym tempie - potwierdzili kanadyjscy naukowcy. Dzięki temu są bliżej odpowiedzi na pytanie „Jaki będzie koniec świata?". Do najnowszych obliczeń posłużyły największe w historii obserwacje pochodzące z teleskopu Hubble'a.

Astronomowie z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej przebadali prawie 450 tysięcy galaktyk. Stworzyli trójwymiarową mapę rozkładu tzw. ciemnej materii, której jest we wszechświecie pięć razy więcej niż zwykłej, znanej nam materii. Udowodnili jednocześnie, że wszechświat rozszerza się coraz szybciej dzięki tak zwanej ciemnej energii; ich obliczenia zgadzają się w stu procentach z przewidywaniami Alberta Einsteina i jego teorią względności. Nowe obserwacje potwierdzają jednocześnie scenariusz dotyczący końca świata, czyli tzw. Wielki Chłód. Hipoteza ta zakłada, że wszechświat będzie się rozszerzał w nieskończoność, a jego temperatura z czasem spadnie niemal do zera absolutnego.

Do badań niezbędnych było prawie tysiąc godzin obserwacji prowadzonych przez zasłużony dla nauki teleskop Hubble'a. Szczególnie przydatny był amerykańsko-europejski projekt COSMOS, wykorzystujący kamerę zainstalowaną na tym orbitalnym teleskopie. Szczegóły badań publikuje pismo Astronomia i Astrofizyka (Astronomy & Astrophysics).