Wielka cisza po szumnych obchodach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielka cisza po szumnych obchodach
Czesław MiłoszFoto: źr.www.milosz365.pl

Rozpoczął się Rok Czesława Miłosza. Poprzedni należał do Chopina, jeszcze wcześniej przypominaliśmy dorobki artystyczne Słowackiego, Herberta, Wyspiańskiego... Czy z tych obchodów pozostaje coś więcej niż faktury i statystyki?

Posłuchaj

Wielka cisza po szumnych obchodach
+
Dodaj do playlisty
+

- Ja nie jestem zwolennikiem ogłaszania takich lat, uważam, że to sprawia przyjemność posłom, ale wielkiej skuteczności nie ma – powiedział Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki.

Tomasz Tyczyński, dyrektor Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli podkreślił jednak, że po obchodach Roku Gombrowicza w 2004 roku pozostało muzeum, piękna statystyka i międzynarodowy sukces marketingowy.

- 51 wystaw, 29 konferencji naukowych, pół miliona znaczków pocztowych z podobizną Gombrowicza, czy cytaty w pociągach. Ten rok oczywiście przypomniał, że Gombrowicza mieliśmy, gorzej już było z kontynuacjami - wyjaśnił.

Można się zastanawiać, czy tego typu akcje nie odbijają się większym echem za granicą niż w Polsce. – Tak, to jest budowanie prestiżu polskiej literatury na świecie. Jeśli na przykład w Szwecji powstał teatr, który gra tylko Gombrowicza, to budzi zainteresowanie nie tylko nim samym, ale i całą polską literaturą, a nawet krajem – dodał Gauden.

Szczególne skupienie się na działalności jednego artysty uruchamia oczywiście zasoby finansowe, ale to z kolei powoduje, że działania artystyczne skupiają się na jednym temacie. – Jest realne niebezpieczeństwo, że złe projekty mogą dostać dofinansowanie tylko dlatego, że będą sprytnie podłączone pod akurat obowiązujący rok. Na szczęście te nakłady nie są aż tak ogromne, by blokowały naprawdę ważne wydarzenia – powiedział dyrektor Instytutu Książki.

Goście podkreślili, że uroczysty rok nie gwarantuje żywego kontaktu z twórczością osoby, której jest poświęcony, fundamentem jest zawsze edukacja i nagłośnienie sprawy przez media.

– Niemniej istnieje pewien kanon twórców, którzy są ważni z punktu widzenia identyfikacji kulturowej i on powinien być przypominany, wzbogacany i dyskutowany. Jeśli Rok Miłosza pozwoli przypomnieć jego dorobek, to będzie pewien sukces – podkreślił Gauden.


Kto występuje do Sejmu z propozycją uczczenia artysty? Jakie zadania stoją przed placówkami włączającymi się w obecnie obchodzony Rok Czesława Miłosza?

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.

 

(asz)

Polecane