"To nie koniec świata. Kościół nie papieżem stoi"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"To nie koniec świata. Kościół nie papieżem stoi"
Benedykt XVIFoto: PAP/EPA/CLAUDIO PERI

- Decyzja Benedykta XVI zaskoczyła mnie, nic nie wskazywało, że papież zdecyduje się na ten krok, choć w wywiadzie-rzece z Peterem Seewaldem nie wykluczał takiej decyzji - przypominał w poniedziałkowym "Klubie Trójki" Dariusz Bruncz - redaktor naczelny serwisu Ekumenizm.pl.

Posłuchaj

"Klub Trójki" z 11 lutego 2013
+
Dodaj do playlisty
+

Jak dodał Kościół nawet Katolicki, nie papieżem stoi. Gość Dariusza Bugalskiego podkreślił, że będąc luteraninem ceni Benedykta XVI jako teologa i duszpasterza, papieża inspirującego twórczy dialog.

Zupełnie inaczej do pontyfikatu papieża odniósł się teolog dr hab. Tadeusz Bartoś. W jego ocenie Joseph Ratzinger przed 1968 rokiem był postępowym teologiem, później jednak przeszedł na pozycje bardzo konserwatywne, idące bez mała wbrew postanowieniom Soboru Watykańskiego II w którym uczestniczył. - Jego drogi z soborem się rozeszły - ocenia były dominikanin, podkreślając, że papież jest człowiekiem, który przez kilkadziesiąt lat jako szef Kongregacji Nauki Wiary zwalczał wolność badań teologicznych, a jako papież wręczał nominacje biskupie jedynie duchownym ślepo lojalnym.

Dariusz Bruncz zwracał jednak uwagę, że Ratzinger był jedną z osób, która inicjowała dialog ekumeniczny w Niemczech na różnych poziomach. - Benedykt XVI nie jest idealny, ale trzeba dostrzec obiektywnie co robił, nigdy nie przyłożył ręki, albo odwrócić bieg historii - podkreśla redaktor naczelny serwisu Ekumenizm.pl. W jego ocenie przywrócenie liturgii trydenckiej, to nie wielka zmiana, a jedynie pójście o krok dalej niż poszedł Jan Paweł II, który umożliwił sprawowanie liturgii w rycie trydenckim, pod warunkiem zgody biskupa lokalnego. Tadeusz Bartoś zwraca jednak uwagę, że padające w rycie trydenckim, czyli przedsoborowym stwierdzenie o "przewrotnych Żydach" wywołało burzliwe protesty w środowiskach żydowskim, co nie sprzyjaja dialogowi.

Papież Benedykt XVI po niespełna 8-letnim pontyfikacie poinformował: "W pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża".

Do wysłuchania rozmowy zaprasza Dariusz Bugalski.

''

Polecane