Logo Polskiego Radia
POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT

Pionierskie fotografie w albumie Stanisława Wilhelma Lilpopa

Trójka
Michał Przerwa 06.12.2013
Na okładce tego albumu znajdziemy fotografię uważaną za pierwsze kolorowe zdjęcie wykonane na ziemiach polskich. ">>Będę to fotografował w kolorach<<. Początek XX wieku na trójwymiarowych zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa." Jest tu ponad 100 zdjęć sprzed ponad wieku, również trójwymiarowych.
  • Pionierskie fotografie w albumie Stanisława Wilhelma Lilopopa (Trójkowy Znak Jakości)
Okładka albumu ze zdjęciami autorstwa Stanisława Lilpopa
Okładka albumu ze zdjęciami autorstwa Stanisława Lilpopa, foto: youtube.com

Stanisław Wilhelm Lilpop (1863–1930) to najmłodszy syn znanego przemysłowca Stanisława Lilpopa i Joanny z Petzoldów. Był teściem Jarosława Iwaszkiewicza, to on zbudował słynne Stawisko, willę w której teraz mieści się muzeum imienia Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów.

Zobacz fotografie autora pierwszego polskiego kolorowego zdjęcia!>>>

/

Lilpop był podróżnikiem, myśliwym, fotografem, był też m.in. jednym z założycieli miasta-ogrodu, czyli Podkowy Leśnej. Nie stał się przemysłowcem, nie zajmował się prowadzeniem fabryki, wraz z matką opiekował się za to rodzinnym majątkiem w Brwinowie i oddawał się swoim pasjom. - Jak zauważają znawcy tematu, przez dziesięciolecia doskonalił warsztat, wykonując przede wszystkim szklane diapozytywy, z których kilkaset przetrwało do dziś w muzeum w Stawisku - opowiada Michał Nogaś .

" Będę to fotografował w kolorach". Początek XX wieku na trójwymiarowych zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa . Na okładce albumu widzimy zdjęcie córki Lilpopa i jej przyjaciółki. Zostało wykonane w maju 1909 roku. To pierwsza, kolorowa fotografia zrobiona na ziemiach polskich.

Więcej rozmów o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Książka zaczyna się od podróży na Sycylię z 1910 roku. Lilpop pokazał co pozostało z dawnego greckiego teatru. - Potem wszedł na pokład statku płynącego z Marsylii do Afryki Wschodniej. Mamy tu wyjątkowy zbiór zdjęć wykonanych podczas wyprawy do Afryki na przełomie lat 1910 i 1911 - mówił Michał Nogaś . Książka zawiera ponad 200 fotografii z lat 1908-1930, z czego ponad 80 w technice 3D. Znakomite pod względem artystycznym zdjęcia są również cennym zapisem życia towarzyskiego Warszawy.

Do książki dołączone są specjalne okulary 3D pozwalające obejrzeć zdjęcia trójwymiarowe.

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45.

Zapraszamy też na profil "Z najwyższej półki" na FB

(mp)

Bądź z nami w kontakcie:

Najczęściej czytane

Podziemne Radio Solidarność
Na antenie:
Polecamy: