X
Aby nas słuchać lub oglądać potrzebujesz najnowszego Adobe Flash Player | Pobierz Flash
POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT
Trójka

Bardzo ważny europejski projekt - Kryzys w Stanach Zjednoczonych

18.09.2008
Bardzo ważny europejski projekt - Kryzys w Stanach Zjednoczonych
Foto: SXC
Kryzys w Stanach Zjednoczonych dotknął także Europę -
Posłuchaj
10'06

Europejski Bank Centralny przeznaczył 110 miliardów dolarów na pomoc niewypłacalnym instytucjom finansowym. Czy taka kwota wystarczy? Gościem Pawła Sołtysa jest Mariusz Zygierewicz, dyrektor Związku Banków Polskich.

INFORMATOR O UCHODŹCACH W EUROPIE

Czytaj także

Botoksowi nie szkodzi kryzys. To zabieg numer jeden

Króluje botoks i inne wypełniacze zmarszczek. Najpopularniejszą operacją jest powiększanie piersi.

10 milionów różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych w zeszłym roku.  Załamanie gospodarki tylko nieznacznie wpłynęło na rynek medycyny estetycznej. Amerykanie wydali na poprawianie urody 10,5 mld dolarów.

Amerykańskie Towarzystwo Estetycznej Chirurgii Plastycznej przedstawiło dane za ubiegły rok w tym tygodniu. W porównaniu z rokiem poprzednim, liczba zabiegów porawiających urodę spadła zaledwie o 2 procent.

"Wymęczony" ma mniejsze szanse

Część komentatorów tłumaczy pęd do operacji plastycznych wymaganiami rynku pracy. Dr Richard Fleming z Instytutu Beverly Hills w Kalifornii tłumaczy, że świeży wygląd poprawia szanse na sukces zawodowy.  „Od kadry kierowniczej po zwykłych pracowników, każdy postrzega poprawę wyglądu jako inwestycję w przyszłość. Jeśli inna osoba o takich samych kwalifikacjach wygląda lepiej i sprawia wrażenie mniej zmęczonej, to zakładam się że właśnie ona dostanie pracę” –  oceniał Fleming. Z jego doświadczenia wynika, że nawet bezrobotni wysupłują jakieś środki na poprawki kosmetyczne. „Jeśli robią to osoby bez pracy, to nie dla poprawy własnego samopoczucia. Po prostu recesja wymusiła większą rywalizację” – dodaje.

Tylko 15 procent  zabiegów w salonach kosmetycznych stanowiły operacje. Pozostałe to zabiegi mniej inwazyjne: takie jak wstrzykiwanie botoksu i innych chemicznych wypełniaczy zmarszczek. Są to usługi oczywiście znacznie mniej kosztowne niż operacje.

Botoks, kwas i laser

“Ludziom poza tym zależy na czasie. Nie chcą poddawać się zabiegom, które trwałyby dłużej. Ale znajdują pieniądze na wypełniacze, botoks i tego typu sprawy"– szacuje Fleming.

Oto najpopularniejsze zabiegi w Stanach Zjednoczoncyh według badań towarzystwa:

1. Wstrzyknięcie botoksu (2,5 miliona zabiegów)
2. Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego (wypełniacze w rodzaju Juvederm i Restylane) (1,4 mln)3. Laserowe usuwanie włosków (1,3 mln)

Najpopularniejsze operacje:

1. Powiększanie piersi (300 tysięcy)
2. Liposukcja (odsysanie tłuszczu) (280 tysięcy)
3. Chirurgia powieki (150 tysięcy)

ag, CNN

Czytaj także

"Trójka przekracza granice - USA" - reportaż Dominika Héjj

Stany Zjednoczone stoją w obliczu poważnego kryzysu, który już teraz zmienił spojrzenie na amerykańską gospodarkę.W tym samym czasie dwa sztaby wyborcze toczyły bój o fotel prezydencki dla ich kandydata.

W tych ciekawym i gorącym okresie nasi reporterzy wyruszyli do Stanów Zjednoczonych, by sprawdzić, jak i czym żyją jego mieszkańcy. Reportaż jest zbiorem dźwięków przygotowanych przez reporterów oraz wspomnieniami nagranymi specjalnie na tę okazję.

Podsumowanie naszej akcji "Trójka przekracza granice - USA" przygotował Dominik Héjj.

Czytaj także

Czy polskie banki powinna kontrolować Unia Europejska?

Rok po wybuchu światowego kryzysu Unia Europejska i Stany Zjednoczone planują powołanie nowych instytucji, które zapobiegną takim zdarzeniom w przyszłości. Pod lupą znajdą się przede wszystkim banki, bo to one, udzielając tzw.kredytów wysokiego...

... ryzyka, znacznie się do kryzysu przyczyniły. Problem w tym, że reformy dotkną również tych, którzy grali fair.

Czy polskie banki powinna kontrolować Unia Europejska?

Za a nawet przeciw - zapraszam do dyskusji - Kuba Strzyczkowski?

Sonda:

Za: 30%

Przeciw: 70%