Trójka

Bardzo ważny europejski projekt - Kryzys w Stanach Zjednoczonych

18.09.2008 18:45
Kryzys w Stanach Zjednoczonych dotknął także Europę -
Bardzo ważny europejski projekt - Kryzys w Stanach Zjednoczonych
Foto: SXC
Posłuchaj
10'06
więcej

Europejski Bank Centralny przeznaczył 110 miliardów dolarów na pomoc niewypłacalnym instytucjom finansowym. Czy taka kwota wystarczy? Gościem Pawła Sołtysa jest Mariusz Zygierewicz, dyrektor Związku Banków Polskich.

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Botoksowi nie szkodzi kryzys. To zabieg numer jeden

Króluje botoks i inne wypełniacze zmarszczek. Najpopularniejszą operacją jest powiększanie piersi.

10 milionów różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych w zeszłym roku.  Załamanie gospodarki tylko nieznacznie wpłynęło na rynek medycyny estetycznej. Amerykanie wydali na poprawianie urody 10,5 mld dolarów.

Amerykańskie Towarzystwo Estetycznej Chirurgii Plastycznej przedstawiło dane za ubiegły rok w tym tygodniu. W porównaniu z rokiem poprzednim, liczba zabiegów porawiających urodę spadła zaledwie o 2 procent.

"Wymęczony" ma mniejsze szanse

Część komentatorów tłumaczy pęd do operacji plastycznych wymaganiami rynku pracy. Dr Richard Fleming z Instytutu Beverly Hills w Kalifornii tłumaczy, że świeży wygląd poprawia szanse na sukces zawodowy.  „Od kadry kierowniczej po zwykłych pracowników, każdy postrzega poprawę wyglądu jako inwestycję w przyszłość. Jeśli inna osoba o takich samych kwalifikacjach wygląda lepiej i sprawia wrażenie mniej zmęczonej, to zakładam się że właśnie ona dostanie pracę” –  oceniał Fleming. Z jego doświadczenia wynika, że nawet bezrobotni wysupłują jakieś środki na poprawki kosmetyczne. „Jeśli robią to osoby bez pracy, to nie dla poprawy własnego samopoczucia. Po prostu recesja wymusiła większą rywalizację” – dodaje.

Tylko 15 procent  zabiegów w salonach kosmetycznych stanowiły operacje. Pozostałe to zabiegi mniej inwazyjne: takie jak wstrzykiwanie botoksu i innych chemicznych wypełniaczy zmarszczek. Są to usługi oczywiście znacznie mniej kosztowne niż operacje.

Botoks, kwas i laser

“Ludziom poza tym zależy na czasie. Nie chcą poddawać się zabiegom, które trwałyby dłużej. Ale znajdują pieniądze na wypełniacze, botoks i tego typu sprawy"– szacuje Fleming.

Oto najpopularniejsze zabiegi w Stanach Zjednoczoncyh według badań towarzystwa:

1. Wstrzyknięcie botoksu (2,5 miliona zabiegów)
2. Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego (wypełniacze w rodzaju Juvederm i Restylane) (1,4 mln)3. Laserowe usuwanie włosków (1,3 mln)

Najpopularniejsze operacje:

1. Powiększanie piersi (300 tysięcy)
2. Liposukcja (odsysanie tłuszczu) (280 tysięcy)
3. Chirurgia powieki (150 tysięcy)

ag, CNN

Czytaj także

"Trójka przekracza granice - USA" - reportaż Dominika Héjj

Stany Zjednoczone stoją w obliczu poważnego kryzysu, który już teraz zmienił spojrzenie na amerykańską gospodarkę.W tym samym czasie dwa sztaby wyborcze toczyły bój o fotel prezydencki dla ich kandydata.

W tych ciekawym i gorącym okresie nasi reporterzy wyruszyli do Stanów Zjednoczonych, by sprawdzić, jak i czym żyją jego mieszkańcy. Reportaż jest zbiorem dźwięków przygotowanych przez reporterów oraz wspomnieniami nagranymi specjalnie na tę okazję.

Podsumowanie naszej akcji "Trójka przekracza granice - USA" przygotował Dominik Héjj.

Czytaj także

Czy polskie banki powinna kontrolować Unia Europejska?

Rok po wybuchu światowego kryzysu Unia Europejska i Stany Zjednoczone planują powołanie nowych instytucji, które zapobiegną takim zdarzeniom w przyszłości. Pod lupą znajdą się przede wszystkim banki, bo to one, udzielając tzw.kredytów wysokiego...

... ryzyka, znacznie się do kryzysu przyczyniły. Problem w tym, że reformy dotkną również tych, którzy grali fair.

Czy polskie banki powinna kontrolować Unia Europejska?

Za a nawet przeciw - zapraszam do dyskusji - Kuba Strzyczkowski?

Sonda:

Za: 30%

Przeciw: 70%