Dwie godziny z książkami "Z najwyższej półki"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dwie godziny z książkami "Z najwyższej półki"
Zdjęcie z albumu "W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne"; ulica Marszałkowska, 1926 rok. Foto: fot: Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl Warszawa

Mija tydzień i znów spotykamy się z książkami! Przed nami długi spis nowości! Zapraszam już dziś, tuż po 19.00 - Michał Nogaś.

Posłuchaj

"Z najwyższej półki" 17 lipca
+
Dodaj do playlisty
+

Zaczniemy od spotkania z Mirosławem Maciorowskim. Ten wrocławski dziennikarz od lat nosił się z zamiarem napisania książki o ludziach przymusowo przesiedlonych – z dawnych wschodnich terenów II RP (między innymi w wyniku Akcji "Wisła") na Ziemie Zachodnie (zwane też Odzyskanymi). Jego matka była jedną z takich osób… Od pomysłu do realizacji minęło parę dobrych lat i właśnie teraz otrzymaliśmy świetny zbiór reportaży i wspomnień "Sami swoi i obcy" (o książce mówiliśmy już w piątkowej porannej audycji "Zapraszamy do Trójki").  Maciorowski odwiedził studio przy Myśliwieckiej 3/5/7, a obszerne fragmenty rozmowy przedstawimy w programie.

Trudnym relacjom polsko-ukraińskim poświęcona jest także, wznowiona po dziesięciu latach, książka Pawła Smoleńskiego "Pochówek dla rezuna". Ten zbiór reportaży, o którym w styczniu 2001 roku Ryszard Kapuściński napisał, że jest "książką o pamięci, o cierpieniu i nienawiści", posiada Trójkowy Znak Jakości (w ramach serii "Reportaż"). O "Pochówku" porozmawiamy z Marcinem Wojciechowskim.

Odwiedzi nas Wojciech Zembaty, syn zmarłego przed kilkunastoma dniami nieodżałowanego barda, Macieja. Właśnie napisał nową powieść i jest to rzecz z gatunku… fantasy! W "Końcu pieśni" celtycki mit spotyka się z opowieścią, dziejącą się we współczesnej Warszawie – a czyta się to naprawdę dobrze (słowa te pisze osoba, która nie przepada za takim rodzajem literatury ).

Spotkamy również Maję i Jana Łozińskich, autorów książek (właściwie: albumów) o przedwojennej Polsce, pełnych fascynujących zdjęć, odkrytych w archiwach i opatrzonych interesującym, wciągającym tekstem.

To jeszcze nie wszystko! Gościem programu będzie także Mirosław R. Makowski, współautor naprawdę znakomitego albumu "Pokolenie J8. Jarocin 1980-89" (napisanego z Konradem Wojciechowskim). To niezwykle bogato ilustrowana (i pięknie wydana) opowieść o tym najbardziej "niezależnym" z festiwali, jakie odbywały się w PRL-u. A, by pozostać jeszcze przy muzyce, zajrzymy też do książki o Liście Przebojów Programu Trzeciego – wraz z Kubą Jaroszem, współautorem "ABC druhów zastępowych i kaziów".

Dużo więcej nowości i książek wartych uwagi – posłuchaj audycji.


Polecane