Trójka

"Z najwyższej półki" od Krety po Brooklyn

17.06.2012 17:57
W tym wydaniu audycji: nowa powieść Tomasza Łubieńskiego, przejmująca opowieść Ludmiły Pietruszewskiej o matce Rosjance, przegląd nowości (wśród nich książki "sportowe”) oraz… pozdrowienia od Paula Austera, prosto z jego domu w Nowym Jorku!
Z najwyższej półki od Krety po Brooklyn
Foto: fot. flickr.com/idleformat/lic.CC
Posłuchaj
42'02 "Z najwyższej półki" - 17 czerwca 2012
więcej

Tomasz Łubieński, znakomity polski pisarz i eseista, redaktor naczelny "Nowych Książek", napisał nową powieść – "Turnus". Jej akcja dzieje się na Krecie, gdzie rezydentką jednego z biur podróży jest, pochodząca z Białej Podlaskiej, Persi.

/

Wita kolejnych turystów, pokazuje im uroki wyspy, ale coraz częściej myśli o "kreteńskim obywatelstwie", pyta: "dlaczego człowiek chce być nagle całkiem wolny na jakiejś bezludnej skalistej wysepce?" Pewnego dnia poznaje profesora, który pojawia się na Krecie, by zdobyć najwyższy szczyt tej wyspy… Zbliżają się do siebie, rozmawiają o przemijaniu i śmierci.

W swej najnowszej książce Tomasz Łubieński pisze także o niemieckich cmentarzach na Krecie, o pamięci, o zderzeniu przyszłości z przeszłością. To mądra, wartościowa, przejmująca książka. Autor opowiedział o niej sam, był gościem "Z najwyższej półki" .

Opowiedzieliśmy także o poruszającej książce Ludmiły Pietruszewskiej, rosyjskiej pisarki, autorki dramatów, a od niedawna także… pieśniarki. "Jest noc" (wydana w Polsce w dwadzieścia lat po rosyjskiej premierze) to historia Anny, poetki, matki rodziny, która opiekuje się: córką, synem, wnuczętami i własną matką, dla siebie nie mając właściwie czasu. Jest biedna, cieszy się, gdy uda jej się zdobyć choćby dwie kromki chleba – dla siebie i wnuka na obiad. 

/

Niewielka książeczka jest opowieścią o Rosji tuż po upadku Związku Radzieckiego, o miłości wbrew wszelkim przeciwnościom i o tym, że serce matki bardzo trudno zranić. O "Jest noc" rozmawialiśmy z Zofią Dimitrijević.

Paul Auster, którego nowa książka, „Sunset Park”, ukaże się w Polsce 9 sierpnia, udzielił w miniony czwartek wywiadu Trójce. Pozdrowi słuchaczy „Z najwyższej półki” prosto ze swojego domu na Brooklynie. To będzie zaproszenie do specjalnego wydania „Klubu Trójki” w przeddzień premiery. Już dziś natomiast pokazujemy okładkę powieści.
Wśród innych tytułów w tym wydaniu także między innymi: felietony Stefana Szczepłka, książka o twórcy Formuły 1 i dziennik choroby Jerzego Stuhra.

Paul Auster, którego nowa książka "Sunset Park", ukaże się w Polsce 9 sierpnia, udzielił w miniony czwartek wywiadu Trójce. Pozdrowił słuchaczy "Z najwyższej półki" prosto ze swojego domu w Brooklynie. Jest to jednocześnie zaproszenie do specjalnego wydania "Klubu Trójki" w przeddzień premiery. Już teraz natomiast pokazujemy okładkę powieści (poniżej) .

Wśród innych tytułów w tym wydaniu także między innymi: felietony Stefana Szczepłka, książka o twórcy Formuły 1 i dziennik choroby Jerzego Stuhra.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Z najwyższej półki - 17 czerwca 2012".

Audycję przygotował Michał Nogaś - ksiazki@polskieradio.pl 

Okładka
Okładka książki Paula Austera "Sunset Park" oraz jedna z ulic dzielnicy Park Slope, Brooklyn

 

LIsta osób, które otrzymują książki:

 

„Turnus”

Rafał Kolber, Wrocław

Anna Machut, Chojnice

Jakub Czerniak, Jakubowice Konińskie

Monika Wajman, Zduńska Wola

Adam Falkowski, Ciemnoszyje

Anna Żak-Muża, Puck

Krystyna Jakubowska, Łódź

Magdalena Wajda-Kacmajor, Malbork

Paweł Kwil, Przegędza

Ryszard Słowik, Osielsko

 

 

„Jest noc”

Dariusz Trojanowski, Piła

Magdalena Pabich, Warszawa

Magdalena Bełcik, Warszawa

Alicja Depczyńska, Leszno

Halina Pach, North Potomac,

Maciej Biłas, Warszawa

Norbert Dudek, Sulejów

Karolina Niewęgłowska, Warszawa

Halina Stelmach, Lublin

Monika Konderak, Radomsko

 

 

„Żonglerka” + „Deyna”

Ewa Dąbrowska, Dęblin

Mariusz Szczygieł, Warszawa

Małgorzata Rej, Koziegłowy

 

 

„Formuła 1 to ja”

Sebastian Krystek, Wieleń

Kinga Sawicka, Lublin

Tomasz Jankowski, Siemianowice Śląskie

Magdalena Muszalska, Bydgoszcz

Jakub Kilen, Wrocław

Krzysztof Górski, Warszawa

Andrzej Chwaja, Bielsko-Biała

Piotr Urbański, Poznań

Cecylia Kundera, Warszawa

Marta Biniaś, Poznań

 

 

„Szkatułki Newerlego”

Joanna Zawadka, Warszawa

Justyna Żebryk, Gdańsk

Grzegorz Tomicki, Legnica

 

 

„Tak sobie myślę”

Piotr Choroba, Toruń

Jędrzej Molczyk, Warszawa

Paweł Sapielak, Rzeczyca Mokra

 

Gratulujemy!

Tradycyjny dopisek: wszystkie książki rozdawane są drogą elektroniczną – tylko w czasie trwania audycji! Maile – zawsze z dokładnym adresem korespondencyjnym w treści – można wysyłać dopiero w chwili, gdy na antenie podany zostanie komunikat (w tej sprawie). Metoda wyłaniania osób, do których trafią książki, jest niezmienna – zawsze "kto pierwszy, ten lepszy" (decyduje o tym kolejność pojawienia się maili w skrzynce programu). Lista osób, które otrzymają przesyłki, pojawia się na stronie najpóźniej dwa dni po zakończeniu ostatniego wydania programu (wtorek). W sytuacji, gdyby okres ten miał się wydłużyć, słuchacze zostaną o tym poinformowani na stronie internetowej audycji.
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

"Z najwyższej półki": trzy opowieści o życiu (i śmierci)

05.05.2012 19:51
Tym razem sięgnęliśmy po książki o "strefie zakazanej" wokół Czarnobyla, o nieboskim Buenos i o Ewenkach, mieszkających w tajdze pasterzach reniferów.
Fragment okładki książki Ja, transa Cristiana Alarcona
Fragment okładki książki "Ja, transa" Cristiana AlarconaFoto: fot. mat. promocyjne
Posłuchaj
47'28 "Z najwyższej półki" - 6 maja 2012
więcej

Pisze Swietłana Aleksijewicz, dziennikarka i reportażystka, laureatka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Angelusa: "Jestem świadkiem Czarnobyla… Najważniejszego wydarzenia XX wieku, mimo że upamiętnił się on także strasznymi wojnami i rewolucją. Minęło już dwadzieścia lat od katastrofy, a ja dotąd nie umiem odpowiedzieć na pytanie, czego daję świadectwo: przeszłości czy przyszłości? (…) Czarnobyl to przede wszystkim katastrofa czasu. Rozrzucone po naszej ziemi radionuklidy będą istniały pięćdziesiąt, sto, dwieście tysięcy lat… Nawet dłużej… W porównaniu z ludzkim życiem są wieczne."

/

Pisze tak w swej najnowszej, znakomitej i niezwykle poruszającej książce "Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości". To "opowieść głosów": świadków wybuchu w elektrowni atomowej, bliskich ofiar – strażaków, milicjantów, likwidatorów, żołnierzy. A także tych, którzy nie chcieli ze swoich wsi wyjechać i tych, którzy w zamkniętej, skażonej strefie znaleźli… lepsze życie. Czy też może: bardziej spokojną śmierć...?

O książce Aleksijewicz rozmawialiśmy ze znakomitą polską dziennikarką, znawczynią Rosji, Krystyną Kurczab-Redlich.

Cristian Alarcon, urodzony w Chile, ale mieszkający i pracujący w Argentynie dziennikarz, napisał z kolei opowieść o Buenos Aires, jakiego miłośnicy tanga, krwistych steków, Cortazara i Gombrowicza nie znają. W książce "Ja, transa", która nie jest powieścią, a wciągającym reportażem, zabiera czytelnika do dzielnic biedy, w których władzę sprawują handlarze narkotyków. Większość z nich to imigranci z innych krajów Ameryki Południowej: z Boliwii, Paragwaju i z Peru. Ci ostatni mają zresztą przeszłość terrorystyczną – należeli do Świetlistego Szlaku.

Główną bohaterką tekstu Alarcona jest Alcira , tytułowa transa. Transa, czyli – by tak ją określić – "detaliczna" dilerka narkotyków, przede wszystkim kokainy. Zajęła się tym po nagłej śmierci męża. I walczy o przetrwanie w narko-świecie.

Książkę, której lektura wymaga skupienia, ale która pokazuje zupełnie nieznane oblicze argentyńskiej stolicy, przetłumaczył Marcin Sarna. Był on gościem tego wydania "Z najwyższej półki".

/

Trafiliśmy też do tajgi, a to dzięki Andrzejowi Dybczakowi. Jego "Gugara" to piękna, baśniowa wręcz opowieść o Ewenkach, mieszkających w samym środku Syberii, w tajdze, pasterzach reniferów. Ich dotychczasowy świat powoli umiera, życie zmusza ich, by opuścili swoje czumy i powrócili do wioski. Dybczak spędza wśród nich kilka dni, opisuje zwyczaje, przyrodę, ciszę… Jawa przeplata się w tej książce ze snem.

O "Gugarze" rozmawialiśmy z Zofią Dimitrijević.

Był jeszcze jeden tytuł, szczególny. Mówiliśmy o niej w piątkowym "Trójkowym Znaku Jakości" , wspomnieliśmy i w "Z najwyższej półki". Tym bardziej, że odwiedziły nas… krasnoludki z Myśliwieckiej 3/5/7! A wszystko w związku z premierą książki "Trójka dzieciom. Dla dorosłych i dla dzieci Baśnie wybrał Program Trzeci".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Z najwyższej półki - 6 maja 2012"

Spotykamy się także na Facebookowym  profilu  audycji >>

/

 

Bardzo dziękujemy za tak liczną korespondencję!!! Zapraszamy na kolejne wydanie, 20 maja o 21:05.

A oto nazwiska osób, które otrzymują książki:

  

  

„Czarnobylska modlitwa”

 

Jan Malinowski, Kraków

Justyna Uriadko, Stefanówka

Anna Klupa, Gdańsk

Katarzyna Rudnicka, Warszawa

Katarzyna Pyrka, Zielona Góra

Marcin Janusz, Olsztyn

Elżbieta Dalecka, Gdynia

Agata Żabowska, Piastów

Robert Pipała, Kraków

Agnieszka Gołębiowska, Kielce

Ilja Kulczycki, Wejherowo

Marta Nieckarz, Lublin

Sylwia Nawrot, Wiry

Katarzyna Bluj, Ściborzyce Wielkie

Grzegorz Kurka, Gołuchów

Jacek Wysocki, Gdańsk

Martyna Skrok, Radom

Marek Roszkowicz, Radom

Vito Werner, Cork

Agnieszka Jaglarska, Warszawa

  

  

“Ja, transa”

 

Zofia Spandowska, Toruń

Ewa Stańko, Kraków

Robert Buciak, Warszawa

Marta Biniaś, Poznań

Monika Chodacka, Kraków

Anna Kario, Bezrzecze

Arkadiusz Niźnik, Kielce  

Paulina Banaszewska, Pszczółki  

Łukasz Bielecki, Siedlce  

Natalia Filipiak, Poznań

Piotr Kaczorkiewicz, Szczecin

Albina Jażdżyk, Stanica

Justyna Lewandowska, Siemianowice Śląskie

Justyna Borkowska-Korpikiewicz, Ostrowiec Świętokrzyski

Michał Kaliszuk, Gdańsk

 

 

„Trójka dzieciom. Dla dorosłych i dla dzieci Baśnie wybrał Program Trzeci” – wraz z dżemem jubileuszowym „Palce lizać”

 

Urszula Piotrowska, Poznań

Mariusz Deka, Pszczyna

Magdalena Muszalska, Bydgoszcz

Agnieszka Sosnowska, Bielsko-Biała

Łukasz Suma, Warszawa

Katarzyna Różańska, Rzeszów

Monika Wajman, Zduńska Wola

Barbara Weżgowiec, Kraków

Grzegorz Adamski, Radom

Jakub Pstrąg, Kraków

 

 

„Gugara”

 

Edyta Kalinowska, Warszawa

Marian Krzyżyk, Jędrzejów

Katarzyna Brajtling, Szczecin

Małgorzata Ptaszek, Kraków

Aneta Frankowska, Kościerzyna

Bartłomiej Gmerek, Leszno

Katarzyna Kwiatkowska, Brzeg

Wojciech Szyputa, Sulechów

Bogdan Janus, Otwock

Iwona Grzyb, Łapy

Rafał Ruta, Wrocław

Bartosz Kozłowski, Lipki Wielkie

Paweł Lubań, Lubań

Marek Święcicki, Warszawa

Tomasz Marek, Kraków

Rafał Musiał, Śrem

Łukasz Kucharski, Rybnik

Marek Zwierz, Gdynia

Agata Kubska-Pisarek, Piła

Iwona Wylęgała, Opole

 

 

 

 

 

 

Tradycyjny dopisek: wszystkie książki rozdawane są drogą elektroniczną – tylko w czasie trwania audycji! Maile – zawsze z dokładnym adresem korespondencyjnym w treści – można wysyłać dopiero w chwili, gdy na antenie podany zostanie komunikat (w tej sprawie). Metoda wyłaniania osób, do których trafią książki, jest niezmienna – zawsze "kto pierwszy, ten lepszy" (decyduje o tym kolejność pojawienia się maili w skrzynce programu). Lista osób, które otrzymają przesyłki, pojawia się na stronie najpóźniej dwa dni po zakończeniu ostatniego wydania programu (wtorek). W sytuacji, gdyby okres ten miał się wydłużyć, słuchacze zostaną o tym poinformowani na stronie internetowej audycji.