Polskie Radio
Section05
kalendarium dźwiękowe

14 września

Walki na Pradze kończą się całkowitym wyparciem Niemców za Wisłę. Do wytrwałości w walce zachęca wyemitowany przez radio komunikat, zapewniający o nadciągającej pomocy. Na Żoliborzu trwa silny napór wroga na Marymont. Dochodzi tam do licznych rzezi ludności cywilnej. Na Czerniakowie, w obliczu zaciekłych ataków niemieckich, podjęto decyzję o przesunięciu sił bliżej brzegu Wisły.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa kalendarium dźwiękowe Powstanie Warszawskie

13 września

W środę 13 września odziały niemieckie wkroczyły na przedmieścia Pragi. Pierwsza Dywizja Piechoty atakuje centralną część tej dzielnicy zdobywając Dworzec Wileński i koszary przy ul. 11 listopada. Niemcy wycofując się na lewy brzeg Wisły wysadzają wszystkie mosty. Powstańczy walczą w całkowicie zrujnowanym mieście. Niemcy kontynuują silne natarcie na Czerniaków wsparte artylerią i bronią pancerną.
Zobacz więcej na temat:  kalendarium dźwiękowe Powstanie Warszawskie

12 września

Nocą na drugi brzeg Wisły przedostały się dwie łączniczki Armii Ludowej. Nawiązanie łączności z Armia Czerwoną miało skłonić Sowietów do udzielenia pomocy walczącej Warszawie. Sukces okazał się jednak propagandowy, który Sowieci wykorzystali do swoich celów. Rosjanie cały czas zwodzili dowództwo AK, a tym czasem Czerniaków uginał się pod ciężkim ostrzałem artyleryjskim i bombardowaniami.
Zobacz więcej na temat:  kalendarium dźwiękowe Powstanie Warszawskie

7 września

Po zajęciu Powiśla oddziały niemieckie ruszają na północną część Śródmieścia. Usiłują zniszczyć barykadę w Alejach Jerozolimskich, która osłaniała szlak komunikacyjny między Śródmieściem Północnym a Południowym. Zarząd Czerwonego Krzyża, po pertraktacjach z niemieckim dowództwem, uzyskał zgodę na opuszczenie miasta przez dzieci, osoby starsze i chore. Emisariusz Armii Krajowej, Jan Nowak-Jeziorański bierze ślub z łączniczką, Jadwigą Wolską „Gretą”.
Zobacz więcej na temat:  kalendarium dźwiękowe Powstanie Warszawskie

30 sierpnia

Środa 30 sierpnia 1944 roku. Dowództwo Armii Krajowej na Starym Mieście w porozumieniu z Okręgu Warszawa AK płk Antonim Chruścielem ostatecznie decyduje się na ewakuację obrońców Starówki do Śródmieścia. W tygodniku „The Times” ukazała się korespondencja reportera wojennego z Warszawy Johna Warda jego obecność w walczącej stolicy była częścią wojny propagandowej. „Warszawa przeżywa wojnę totalną. W ciągu 24 godzin niemal każda ulica była polem bitwy” – relacjonował reporter.
Zobacz więcej na temat:  kalendarium dźwiękowe Powstanie Warszawskie