Komiksy - literatura, która podbiła świat

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 09:00
Idea obchodów Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów narodziła się w 2010 roku. Jego pomysłodawcami są amerykańscy dziennikarze i blogerzy Brian Heater oraz Sarah Morean. Ich celem było uświadomienie postronnym, że komiks to pełnowartościowa książka, która jest doceniana przez krytyków literatury i sztuki.
Audio
  • Szymon Holzman opowiada o Światowym Dniu Publicznego Czytania Komiksów (Czwórka/Stacja Kultura)
Komiksy - literatura, która podbiła świat
Foto: Glow Images/East News

- Pomysłodawcami tego święta byli amerykańscy dziennikarze - wyjaśnia Szymon Holzman, współorganizator polskiej edycji Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów i dodaje: - Twórcy chcieli pokazać, że to nie jest tylko literatura dla dzieci i młodzieży. W komiksach poruszane są również poważne tematy, więc mogą je czytać także dorośli.

Okazuje się, że data święta nie została ustanowiona przypadkowo. 28 sierpnia to dzień urodzin Jacka Kirby’ego - legendarnego amerykańskiego rysownika komiksów. Artysta pracował między innymi dla Marvela i DC Comics. Stworzył wizerunek Kapitana Ameryki, Hulka, Fantastycznej Czwórki. - Dzisiaj to są wielkie popkulturowe postacie, które podbijają nie tylko świat komiksów, ale również kina - dodaje gość Czwórki.

Czytaj także: "Tak, super" - dziewczyński komiks o miłości<<<

Szymon Holzman twierdzi, że przez ostatnią dekadę nadrabialiśmy w Polsce zaległości w tego rodzaju literaturze. Większość światowego kanonu możemy znaleźć na półkach w salonach sprzedaży, przetłumaczonego na język polski. Ponadto bardzo intensywnie były wydawane komiksy naszych rodzimych autorów, między innymi Michała "Śledziu” Śledzińskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z audycji "Stacja Kultura".

bc, ac

Czytaj także

Anne Goscinny ma tego samego ojca co Lucky Luke, Mikołajek oraz Asterix i Obelix

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 18:00
- Dla mnie ojciec to człowiek, który sprawił, że cała ziemia się śmiała. Jego nazwisko to synonim uśmiechu - mówi Anne Goscinny, córka znanego rysownika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Timofiejuk: te komiksy ukradną wam czas

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 14:00
"Jesteś moją matką" Alison Bechdel, "Wąż wodny" Tony'ego Sandovala oraz "Biografia Komiksowa Louisa Riela", którą przygotował Chester Brown to najciekawsze nowości na rynku komiksów ostatnich tygodni. Każda z tych pozycji pochłonie bez reszty i zapewni rozrywkę na długie godziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Ćwiek powraca z nową książką. Superbohater Dreszcz znów w akcji!

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 18:05
Jakub Ćwiek, jeden z najbardziej aktywnych i cenionych polskich twórców fantasy, wydał kolejną książkę. "Dreszcz 2. Facet w czerni" to, jak mówi sam twórca, przewrotny niby-komiks o superbohaterach w trudnych dla nich czasach portali społecznościowych i boysbandów.
rozwiń zwiń