Polskie Radio
Section05
Katarzyna Dydo

TOGETAIR. "Czyste powietrze jest potrzebne do godnego życia"

- Czyste powietrze jest podstawową jakością, którą potrzebujemy do godnego życia. Jeżeli nie zapewnimy sobie czystego powietrza, nasze społeczeństwo będzie w coraz gorszym stanie, będziemy chorować. Jakość powietrza wpływa także na ocenę gospodarek światowych, podobnie poziom redukcji CO2, więc jeżeli nie będziemy dążyć do zeroemisyjności, to też będziemy na tym tracić - mówiła w Polskim Radiu 24 Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz współorganizator Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Katarzyna Dydo

Singiel "To nie efekt placebo" - Rubens zapowiada drugi album

Niedawno światło dzienne ujrzał singiel "To nie efekt placebo". Tym kawałkiem Rubens zapowiada drugi album. - Moje piosenki mogą wydawać się nostalgiczne, ale ja uważam, że tam jest fifty- fifty. Zdecydowanie tyle, ile radości, tyle smutku - mówi artysta. - Moje utwory są takie jak ja. Słodko-gorzki to dobre określenie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Rubens singiel piosenka Damian Sikorski Katarzyna Dydo Kasia Dydo muzyka rozrywkowa

Wojciech Modzelewski o projekcie dot. ochrony klimatu

Jak naprawić cztery żywioły? Propozycje zmian systemowych w obszarze ochrony klimatu i środowiska przygotowane są przez Fundację Client Earth, Prawnicy dla ziemi. Jakie są główne postulaty działań proekologicznych, globalnych oraz lokalnych? O tym w audycji "Zmiana klimatu" w Polskim Radiu 24 mówił Wojciech Modzelewski, prawnik z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Dydo Wojciech Modzelewski klimat Polskie Radio 24 ochrona środowiska

"Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych" - to "dynamiczna wystawa”

Na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać niezwykłą wystawę "Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych". - Zebrane na niej prace wielkiego malarza pochodzą głównie ze zbiorów prywatnych - mówi dr Mariusz Klarecki, kurator wystawy. - Wystawa jest dynamiczna, bo cały czas napływają nowe obrazy i rysunki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo wystawa malarstwo Jan Matejko Muzeum Narodowe w Warszawie

"Impresje. Młodzi o sztuce dawnej”. Muzeum Narodowe we Wrocławiu dało wolną rękę młodym ludziom

"Impresje. Młodzi o sztuce dawnej" to pierwsza wystawa przygotowana przez młodych wrocławian w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. - Chcieliśmy uzyskać odpowiedź na pytania, co myślą, czują, o czym marzą współcześni młodzi ludzie. Szczególnie w odniesieniu do sztuki dawnej - mówi Grzegorz Wojturski, kurator wystawy. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo Muzeum Narodowe we Wrocławiu młodzież wystawa malarstwo

Retrospektywa filmów Janusza Majewskiego. Co zobaczymy w Kinie Elektronik?

Warszawska Szkoła Filmowa i Kino Elektronik zapraszają na retrospektywę filmów Janusza Majewskiego. - Zależało mi na tym, żeby pokazać twórczość Majewskiego od samego początku praktycznie do końca - mówi Tomasz Kolankiewicz, filmoznawca i historyk filmu. - To nie będą same największe hity. Chciałem przegląd troszeczkę urozmaicić i pokazać dużą wszechstronność tego reżysera.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo Janusz Majewski reżyser film polski

Wake Up Giant wywołują lato. Jaki brzmi ich singiel "Surf"?

Muzyka Wake Up Giant to propozycja dla tych, którzy lubią, żeby było głośno, kolorowo i przebojowo. Najlepszy dowód to nowy singiel "Surf". - Grając, staramy się wyrazić to, co czujemy podczas surfowania - mówi Paweł Głodowski, muzyk grupy. - Tak, żeby jakoś ta energia trafiła też poprzez głośniki do naszych fanów.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Alternatywa MUZYKA surfing hobby woda sporty wodne Wake Up Giant Kasia Dydo Katarzyna Dydo Damian Sikorski

PR24 Zielony Ład. "Rolnicy powinni wspierać tę reformę"

- Na pewno tę informację należało lepiej przygotować, lepiej wytłumaczyć, na czym polega reforma Zielonego Ładu, lepiej rolników do niej przekonać. Bardzo trudno jest zrobić dobrą kampanię informacyjną w momencie, kiedy jest duże środowisko, które mówi o tym, że Zielony Ład miałby zaszkodzić rolnikom, doprowadzić do ich upadku - mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Zwolińska, prawniczka z Koalicji Żywa Ziemia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Katarzyna Dydo

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. "Edycja, która skłania do refleksji"

W Łodzi odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. To jubileuszowa, 30. edycja wydarzenia, które przez lata stało się jednym z ważniejszych festiwali teatralnych w Polsce. - Na przestrzeni lat nasz festiwal się zmieniał, mamy na koncie wiele pięknych momentów, ale także trudne chwile - mówi Ewa Pilawska, dyrektorka artystyczna wydarzenia. - Jednak dobry anioł teatru czuwa nad nami.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo Łódź TEATR festiwal teatralny

Parki narodowe i ich znaczenie. Rozmowa z Martą Gregorczyk

Parki narodowe są jedną z form ochrony przyrody. Tworzy się je w celu zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej i walorów krajobrazowych, przywrócenia właściwego stanu zasobów i składników przyrody oraz odtwarzania zniszczonych siedlisk przyrodniczych, siedlisk roślin, siedlisk zwierząt lub siedlisk grzybów.
Zobacz więcej na temat:  klimat ochrona środowiska ekologia parki narodowe Katarzyna Dydo

Dyplomy FNC 2023 - jak projektują młodzi?

Dyplomy FNC 2023 to najlepsze prace dyplomowe absolwentów polskich uczelni artystyczno-projektowych. - Większość  dyplomów, które mamy dotyczą przyszłości, bo  projektanci muszą patrzeć w przyszłość - mówi Tomasz Tobys, artysta, projektant i juror konkursu. - Głównymi tematami, które są poruszane jest ekologia i temat dostępności. Jesteśmy w końcu starzejącym się społeczeństwem i projektanci mają to także na uwadze.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo studia studenci szkoły artystyczne Akademia Sztuk Pięknych projektowanie trendy