Jesienna odsłona Ars Independent

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 17:35
Pętle - instalacja na Dworcu PKP w Katowicach.
Ars Independent w Ksawery Komputery
Ars Independent w/ Ksawery KomputeryFoto: mat. promocyjne

Jesienna odsłona Ars Independent, którego jesteśmy patronem medialnym, to zaproszenie do cyfrowej immersji. Razem z organizatorami zachęcamy do zanurzenia się w kodzie i eksplorację algorytmów.

Wszystko to w przestrzeni niepewności i oczekiwania, bo gdzież indziej czujemy ciężar upływającego czasu, jeśli nie na dworcu, czekając na kolejne komunikaty z charczących głośników? W tej lekko zszarganej nerwami przestrzeni proponujemy chwilę skupienia i ulotną, nad wyraz sterylną interakcję ze sztuką: instalację świetlną, która nie zadziała bez czynnika ludzkiego.

Początkowo przygotowana specjalne dla festiwalu instalacja miała być cyfrowym lustrem, zmieniające nasze odbicie w światło. Miejsce ekspozycji okazało się jednak wystarczająco inspirującym tematem do stworzenia instalacji o charakterze site-specific. Instalację stworzono z myślą o zaistnieniu w ściśle określonym miejscu. Miejscu, w którym przed remontem katowickiego dworca PKP wisiała tablica rozkładów jazdy. Artysta po przestudiowaniu sieci komunikacji kolejowej w regionie postanowił stworzyć własną interpretację takiego ekranu.

Zapętlone na ekranach napisy z nazwami miejscowości wędrują po ledowej tablicy udając szyny dziecięcej kolejki elektrycznej. Napisy jeżdżą w pętli, podobnie jak pociągi, pokonując tę samą trasę w obie strony. To, co odróżnia instalację Ksawerego Kirklewskiego od zwykłej animacji to właśnie algorytm i sposób w jaki generowane są trasy wyświetlania kolejnych miejscowości. Sztuka generatywna, której efektem są "Pętle" to nieustannie zmieniający się i niepowtarzalny na ekranie wynik. W przeciwieństwie do stałego i przewidywalnego (przynajmniej deklaratywnie) rozkładu jazdy pociągów, te na ekranie żyją własnym życiem.

Ksawery Komputery, czyli Ksawery Kirklewski to urodzony w 1988 artysta zajmujący się motion designem i kreatywnym kodowaniem. Jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku a jego dyplom "Wystawa Sztandarów" (2015) otrzymał Nagrodę Ministra Kultury w kategorii "Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Polsce" w 2015 roku. Ksawery jest autorem interaktywnych instalacji, animacji generatywnych*, teledysków, rzeźb figitalnych* oraz realizacji w przestrzeni publicznej. W swojej działalności wykorzystuje nowe technologie, programowanie, media reklamowe i sprzęt telewizyjny, skupiając się głównie na obszarze generatywnym (czyli na takim zbudowanym dzięki algorytmowi) i na obszarze net artu. Od 2019 roku współtworzy Fundację(x), inicjatywę zajmującą się szeroko rozumianą sztuką nowych mediów oraz jej upowszechnianiem. Jego najnowsze projekty to: interaktywna instalacja świetlna "ENTER" na zlecenie Nxt Museum w Amsterdamie, generatywna strona muzyczna "Symphony in Acid" we współpracy z brytyjskim artystą Maxem Cooperem oraz seria rzeźb "CTRL_DAT" dla szwajcarskiej galerii Kate Vass Galerie.

Słowniczek pojęć:

Sztuka generatywna to proces algorytmicznego generowania nowych pomysłów, form, kształtów, kolorów lub wzorów. Najpierw tworzy się reguły, które wyznaczają granice procesu tworzenia, następnie komputer postępuje zgodnie z tymi zasadami, aby tworzyć nowe prace w imieniu artysty.

Figitalny to fizyczny i cyfrowy jednocześnie. Figitalność jest koncepcją, w której wykorzystuje się technologię do połączenia świata cyfrowego z fizycznym w celu stworzenia unikalnych interaktywnych doświadczeń dla widza.

Wystawa otwiera się 24 września o 20:00 i będzie można ją oglądać do 1 października do 20:00. Instalacja czekać będzie na zwiedzających na Dworcu PKP Katowice, przy wejściu od strony Placu Andrzeja. Wstęp wolny.

 

 

mat. prasowe, AŚ