Polscy naukowcy a rośliny na Księżycu

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 09:25
Młodzi naukowcy z Politechniki Warszawskiej wyhodowali rośliny w warunkach zbliżonych do tych na Księżycu. Udało się to m.in. dzięki zastosowaniu w module do hodowli roślin symulanta gleby księżycowej i użyciu odpowiednich bakterii w procesie kosmicznej uprawy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/taffpixture

Studenci PW wzięli udział w projekcie IGLUNA, przedsięwzięciu Space Innovations i Europejskiej Agencji Kosmicznej, którego ideą jest eksploracja kosmosu. Zadaniem uczestników było przedstawienie technologii podtrzymywania życia w ekstremalnym środowisku dla siedliska kosmicznego i obsługa nowatorskich technologii za pomocą trybu zdalnego sterowania.

Młodzi badacze z PW sprawdzili działanie swojego rozwiązania. To samowystarczalny moduł do hodowli roślin w warunkach księżycowych o nazwie SAMPLE 2 (Semi-Autonomous Modular Plant and other Life-sustaining Experiment 2).

Jak podkreśliła Politechnika Warszawska, nie zmiany techniczne, a część biotechnologiczna jest największą rewolucją w projekcie.

„Od firmy Off Planet Research udało nam się kupić symulant gleby księżycowej. To najlepsze podłoże symulujące księżycowy regolit, które jest dostępne do komercyjnego użytku. Do lepszych rozwiązań ma dostęp tylko NASA i inne agencje kosmiczne” – mówił Konrad Uściło, koordynator sekcji biotechnologicznej w projekcie, student Politechniki Warszawskiej. Jak dodał: „Ważną rolę w projekcie odgrywają też mikroorganizmy, których zadaniem jest pomóc w przekształceniu właściwości symulantu w taki sposób, aby efektywnie rosły na niej rośliny, do których przeznaczony jest moduł”.

 

Zobacz więcej na temat: kosmos księżyc