Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 29.09.2021

Uwaga kierowcy! 30 września wygaśnie system poboru opłat drogowych viaTOLL

Nie ma możliwości przedłużenia działania starego systemu poboru opłat drogowych viaTOLL, zostanie on wyłączony 30 września br. i od tego czasu opłaty będzie można uiszczać wyłącznie w systemie e-TOLL. System e-TOLL już działa i na dzień dzisiejszy mamy zarejestrowanych w nim ok. 481 tys. pojazdów zarejestrowanych - powiedział we wtorek minister finansów Tadeusz Kościński.
Posłuchaj
  • Uwaga kierowcy! 30 września wygaśnie system poboru opłat drogowych viaTOLL (Polska i Świat/Jedynka)
Czytaj także

Posłuchaj
02:51 Jedynka/Polska i Świat - 28.09.2021 etoll Uwaga kierowcy! 30 września wygaśnie system poboru opłat drogowych viaTOLL (Polska i Świat/Jedynka)

 

Z systemu e-TOLL kierowcy ciężarówek mogą korzystać już od czerwca. Od grudnia system będzie obowiązkowy także dla kierowców samochodów osobowych i motocyklistów. 

- To będzie rejestracja w aplikacji e-TOLL lub zakup biletu autostradowego np. na stacji benzynowej. Do takiego zakupu nie będzie wymagana instalacja żadnego urządzenia ani przekazywanie danych geolokalizacyjnych. Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu i określić odcinek drogi, na którym realizowany będzie przejazd - powiedziała Anita Wielanek, rzecznik prasowa szefa Krajowej Administracji Skarbowej

Jeszcze do końca września kierowcy ciężarówek mogą korzystać z systemu e-TOLL na preferencyjnych warunkach.

- Ministerstwo Finansów przygotowało dla użytkowników możliwość odliczenia od podatku dochodowego kosztów poniesionych w związku z przejściem do e-TOLL w wysokości 500 zł np. na każde urządzenie OBU, ZSL używane do wnoszenia opłaty w systemie, jak również obniżkę opłat drogowych o 25 proc. dla wszystkich użytkowników, którzy opłacą swoje przejazdy z e-TOLL - wskazała Wielanek.

Czytaj także:

"To odbywa się zbyt szybko"

Minister finansów Tadeusz Kościński podkreślił we wtorek, że nie ma możliwości przedłużenia działania starego systemu poboru opłat drogowych viaTOLL.  Z kolei przewoźnicy uważają, że system nie jest jeszcze w pełni gotowy i proponują sześciomiesięczny okres przejściowy na testowanie nowych urządzeń. 

- Technologia, można powiedzieć, naziemna została zmieniona na pozycjonowanie satelitarne. To jest na pewno z korzyścią dla tego systemu. Nowsza technologia przyczyni się - tak przynajmniej oczekują i projektodawcy, wykonawcy, i my - do mniejszej liczby pomyłek przy poborze opłat. Natomiast samo wykonanie i wdrożenie odbywa się zbyt szybko - ocenił Andrzej Bogdanowicz, dyrektor generalny Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego. 

Jak zapewnia Szymon Piechowiak, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, nowy system usprawni ruch na państwowych odcinkach autostrad. - To jest bardzo dobry kierunek zmian. Kierunek, gdzie likwidujemy szlabany, zapewniamy ciągły ruch, płynny ruch, co będzie przekładało się, w szerszej perspektywie, na większy komfort podróżowania i redukcję czasu, który potrzebujemy, żeby dany odcinek pokonać - stwierdził.  



Za jazdę po płatnym odcinku autostrady bez biletu, aplikacji czy odpowiedniego urządzenia będzie groził mandat w wysokości 500 zł

Jak zarejestrować się w e-TOLL?

1. Wybierz urządzenie do przekazywania danych GPS do systemu:

  • aplikację mobilną e-TOLL PL, którą możesz pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz App Store,
  • urządzenie pokładowe OBU lub ZSL oferowane przez dostawcę dopuszczonego do systemu e-TOLL (pierwsze urządzenia dostępne są już w Przygranicznych Punktach Obsługi e-TOLL, ale główna dystrybucja odbywa się za pośrednictwem dopuszczonych dostawców tych urządzeń).

Aktualne listy dostawców:

UWAGA! Każde urządzenie posiada unikatowy identyfikator biznesowy.

2. Zarejestruj się i załóż Internetowe Konto Klienta (IKK).
3. Określ podmiot (osobę prywatną lub firmę) uiszczający opłaty.
4. Utwórz konto rozliczeniowe.
5. Dodaj pojazd do swojego konta.
6. Wybierz formę finansowania, konto rozliczeniowe w trybie:

  • przedpłaty
  • płatności okresowej z zabezpieczeniem.

7. Powiąż urządzenie pokładowe z pojazdem.
8. Aktywuj urządzenie pokładowe zgodnie z instrukcją operatora lub uruchom aplikację mobilną e-TOLL PL.

UWAGA! Każdy użytkownik musi wyrejestrować się z systemu viaTOLL. Może to zrobić zarówno przed, jak i po 30 września. Informacje jak wyrejestrować się z viaTOLL dostępne są na stronie etoll.gov.pl.

Zmiany dla kierowców na autostradach A2 i A4

W związku z wygaszeniem systemu poboru opłat viaTOLL od 1 października nastąpią zmiany organizacji ruchu w Miejscach Poboru Opłat (MPO) na odcinkach autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica.

Nowa organizacja ruchu na MPO będzie oznaczała:

  1. przeznaczenie dwóch skrajnych pasów wjazdowych i dwóch skrajnych pasów wyjazdowych na każdym Placu Poboru Opłat (PPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL.
  2. przeznaczenie jednego pasa wjazdowego i jednego pasa wyjazdowego na każdej Stacji Poboru Opłat (SPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL.

Pozostałe pasy na MPO do 30 listopada br. będą funkcjonować w trybie manualnego poboru opłat, na których będzie można wnieść opłatę za przejazd autostradą kartą lub gotówką. Wjeżdżając/zjeżdżając z autostrady przez Place Poboru Opłat należy zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni pas wjazdowy/zjazdowy. 


. 
Ministerstwo Finansów

Zmiany dla użytkowników viaBOX i viaAUTO

Od 1 października nie będzie możliwe wnoszenie opłat drogowych z wykorzystaniem urządzeń pokładowych viaBOX i viaAUTO. Dotychczasowi użytkownicy tych urządzeń powinni od tego dnia opłacać przejazdy elektronicznie, przy użyciu aplikacji mobilnej e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych kompatybilnych z e-TOLL. Użytkownicy pojazdów lekkich (o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony) do 30 listopada br. mogą również korzystać z manualnego sposobu poboru opłat.

***

Tytuł audycji: Polska i Świat

Prowadziła: Maja Mazurek

Autor materiału: Tomasz Matusiak

Data emisji: 28.09.2021

Godzina emisji: 22.22

Ministerstwo Finansów/kk