Polskie Radio
Section05
transport

Największy samolot świata wyląduje w Warszawie. Przywiezie sprzęt medyczny dla Polski

Antonow An-225 Mrija, największy transportowy samolot świata, przywiezie do Polski niezbędne środki do walki z koronawirusem. Transport na zlecenie KPRM przygotowały spółki KGHM Polska Miedź S.A. i Lotos S.A. Lotniczy kolos wyląduje na lotnisku w Warszawie 14 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo koronawirus Koronawirus w Polsce KGHM Polska Miedź transport lotnictwo samolot pandemia COVID-19 choroby zakaźne

Anulowane loty z powodu pandemii. Komisja Europejska przypomina o prawach pasażerów

Linie lotnicze powinny zwracać pieniądze za niewykorzystane bilety w związku z pandemią koronawirusa i odwołane loty. Komisja Europejska przypomniała, że to pasażerowie zdecydują, czy wybiorą zwrot środków, czy vouchery. Wykładnia Brukseli związana jest z wieloma zażaleniami od klientów, w związku z przedłużającymi się zwrotami za bilety.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus Unia Europejska Komisja Europejska podróże turystyka transport pandemia Europa

Łódzkie: budowa wiaduktów na A1. "Konieczne będzie wstrzymanie ruchu"

Kierowcy jadący autostradą A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego dzisiejszej i jutrzejszej nocy natrafią na utrudnienia w ruchu. W związku z budową nowych wiaduktów na odcinku między węzłami Tuszyn i Piotrków Trybunalski Południe drogowcy będą zatrzymywać ruch w obu kierunkach na kilkanaście minut - informuje rzecznik łódzkiego oddziału GDDKiA Maciej Zalewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA transport remont łódzkie Piotrków Trybunalski regiony autostrada a1 autostrada

UE zatwierdziła pakiet mobilności. Osiem krajów, w tym Polska, było przeciwko

Większość unijnych krajów zatwierdziła pakiet mobilności, zaostrzający zasady w transporcie międzynarodowym. Osiem krajów, w tym Polska, było przeciwko - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Przedstawiciele rządu w Warszawie powoływali się na szczególne okoliczności związane z krytyczną sytuacją sektora transportowego spowodowaną pandemią koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska ŚWIAT transport GOSPODARKA Europa Europarlament

Koronawirus. Ukraina tymczasowo zamyka granice przed własnymi obywatelami

Od piątku przebywający za granicą Ukraińcy nie będą mogli powrócić do ojczyzny. Takie czasowe ograniczenia zapowiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. Mają one na celu zmniejszenie liczby zakażeń koronawirusem. Nad Dnieprem pojawiają się jednak komentarze, że jest to rozwiązanie niezgodne z ustawą zasadniczą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus Ukraina pandemia transport Wołodymyr Zełenski

Koronawirus a spór o tzw. pakiet mobilności. Polscy przewoźnicy piszą do Komisji Europejskiej

Polscy przewoźnicy piszą do Komisji Europejskiej z prośbą o interwencję w związku z koronawirusem. Chodzi o uwzględnienie negatywnych skutków pandemii w pracach nad pakietem drogowym, zaostrzającym zasady w transporcie międzynarodowym. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała list, który Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych wysłało do unijnej komisarz do spraw transportu Adina Valean.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej transport

Fałszywy alarm w Wielkopolsce. Pijana twierdziła, że jej koleżanka jest zakażona koronawirusem

Pijana kobieta z wielkopolskich Witaszyc k. Jarocina wywołała fałszywy alarm. Poinformowała służby o tym, że jej koleżanka jest zakażona koronawirusem. - Strażacy weszli do domu w specjalnych kombinezonach – poinformowała asp. Agnieszka Zaworska, rzecznik prasowy jarocińskiej policji.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus pandemia Unia Europejska podróże transport Koronawirus w Polsce policja polska

MSZ: Polska nie blokuje tranzytu produktów zaopatrzenia medycznego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia, że doniesienia o blokowaniu przez polskie służby tranzytu przez Polskę produktów zaopatrzenia medycznego są nieprawdziwe. Zaapelowało jednocześnie o weryfikowanie u właściwych służb RP prawdziwości doniesień rozpowszechnianych przez źródła zagraniczne.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus pandemia Unia Europejska ŚWIAT podróże transport Komisja Europejska Koronawirus w Polsce Ministerstwo Spraw Zagranicznych