Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 14.02.2017

"Światełko dla żołnierzy AK" w 75. rocznicę powstania Armii Krajowej

Symboliczne znicze w 75. rocznicę utworzenia Armii Krajowej zapalono przed tablicą upamiętniającą akcję pod Arsenałem. O historii ogólnopolskiej, obywatelskiej armii działającej w warunkach konspiracyjnych mówił w Gorącym Temacie prof. Marek Wierzbicki z Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak zaznaczał gość Polskiego Radia 24, Armia Krajowa formowała się już od wybuchu II wojny światowej – od 1939 roku – zarówno z inicjatywy odgórnej, jak i oddolnej. W początkach okupacji niemieckiej i sowieckiej na ziemiach polskich powstało kilkaset organizacji konspiracyjnych, które stopniowo były scalane i 14 lutego 1942 roku gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz, by Związek Walki Zbrojnej przekształcił się w Armię Krajową. Czym była AK?

– W założeniach przyjętych przez władze naczelne Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, AK miała być elementem polskich sił zbrojnych – armią w kraju na terenach okupowanych. Miała tworzyć razem z siłami polskimi na Zachodzie armię Siły Zbrojne Polskie. Miała charakter armii obywatelskiej, ogólnopolskiej, wzorującej się na Wojsku Polskim sprzed 1939 roku, na ile było to możliwe w warunkach konspiracyjnych – powiedział prof. Marek Wierzbicki.

Liczba zaprzysiężonych żołnierzy AK w 1944 roku wynosiła około 380 tysięcy. 19 stycznia 1945 roku generał Leopold Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK.

W Warszawie harcerze, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK oraz pełniący obowiązki Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów zainaugurowali akcję „Światełko dla żołnierzy AK”. W stolicy harcerze zapalą w sumie znicze pamięci w 150 miejscach związanych z czynem zbrojnym największej formacji Polskiego Państwa Podziemnego. Pełniący obowiązki Szefa do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk mówił, że "Światełko dla żołnierzy AK" to wyraz hołdu zarówno dla żyjących akowców, jak i tych, którzy odeszli na wieczną wartę.

W Krakowie, na Bulwarach Wiślanych, również uczczono 75. rocznicę powstania Armii Krajowej. W miejscu, gdzie ma powstać pomnik tej formacji - Wstęga Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej - spotkali się bohaterowie II wojny światowej, żołnierze, harcerze i przedstawiciele organizacji patriotycznych.

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu audycji.

Gospodarzem programu był Filip Memches.

Polskie Radio 24/dds

________________

Data emisji: 14.02.2017

Godzina emisji: 15:18