Polskie Radio
Section05
historia Polski

Reparacje wojenne. "Rysa na niemieckim monolicie"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, który w czwartek wziął udział w posiedzeniu senackiego klubu PiS, pytany przez dziennikarzy, czy Polska zmienia swoje stanowisko, jeśli chodzi o reparacje, powiedział: „Powiem krótko, nie zmieniamy”. O reparacjach wojennych od Niemiec mówili w Polskim Radiu 24 Piotr Skwieciński z Tygodnika „Sieci” i Paweł Stawarz, ekspert ds międzynarodowych Uniwersytet Warszawski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy historia Polski Piotr Skwieciński Prawo i Sprawiedliwość

"Stanowisko Polski ws. reparacji bez zmian". Komentarze

Po wizycie Jacka Czaputowicza w Berlinie, prezes PiS Jarosław Kaczyński zadeklarował, że stanowisko Polski w sprawie reparacje nie jest zmienione. Zdaniem szefa MSZ dyskusje na ten temat powinny zaś być prowadzone na poziomie ekspertów. W jego ocenie na obecnym etapie nie jest to balast w stosunkach pomiędzy rządami. W audycji Gorący temat komentarz: Jakuba Jałowiczora z „Gościa Niedzielnego” i Marcina Makowskiego z tygodnika „Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy Jacek Czaputowicz historia Polski

Historyk z IPN o zwalczaniu "dywersji ideologicznej" przez służby PRL

Zadaniem XI Wydziału I Departamentu MSW było zwalczanie dywersji ideologicznej. Oficerowie tej jednostki tropili kanały przerzutu pieniędzy, rozpracowywali struktury opozycji za granicą, werbowali agentów. O tym, jakie były najsłynniejsze operacje :Jedenastki", kim byli najsłynniejsi oficerowie Wydziału XI i jak pozyskiwano tajnych współpracowników, mówił w audycji Kulisy Spraw dr Witold Bagieński, historyk z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski PRL służby specjalne historia PRL Solidarność IPN

"Okupacja hitlerowska była zastępowana sowiecką"

73 lata temu, 17 stycznia 1945 roku wojska Armii Czerwonej weszły do Warszawy - miasta ruin. Jednostki radzieckie i oddziały 1. Armii Wojska Polskiego zajęły stolicę w jeden dzień. Walki trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało z miasta większość swoich sił. O wkroczeniu Armii Czerwonej do Warszawy mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa II wojna światowa PRL ZSRR historia Polski Piotr Dmitrowicz

"Nijaka historia największego zbrodniarza powojennej Polski"

Bolesław Biernacki, czyli Bolesław Bierut, jednoznacznie kojarzony jest z najbardziej mrocznym okresem w historii powojennej Polski. - To był typowy antybohater. Po pierwsze to na wskroś negatywna postać, po drugie był kopmpletnie nijaki, całkowicie pozbawiony charyzmy - przekonuje Piotr Lipiński, autor m.in. książki "Bierut".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka historia Polski hobby HISTORIA Bolesław Bierut Justyna Majchrzak

Rola mesjanizmu w historii Polski

– Według Charlesa Journeta świadomość narodowa jest nośnikiem ważnych wartości kulturowych i religijnych – powiedział Rafał Tichy, redaktor naczelny magazynu "44". W audycji Życie z duszą, czy bez? rozmowa o roli mesjanizmu w historii naszego kraju oraz o znaczeniu świadomości narodowej w kształtowaniu się społeczeństw państw europejskich w pracach szwajcarskiego kardynała.
Zobacz więcej na temat:  Kościół historia Polski religia Zygmunt Krasiński