Polskie Radio
Section05
historia Polski

Sukces i klątwa. Roman Bratny w cieniu "Kolumbów"

Pozostawił po sobie ponad sto książek poetyckich i prozatorskich, kilkadziesiąt scenariuszy filmowych i dramatów, ale znany jest jako autor jednego dzieła: powieści "Kolumbowie. Rocznik 20". – Jestem zdominowany przez ten jeden konkretny utwór – przyznał w Polskim Radiu w 1970 roku.
Zobacz więcej na temat:  Roman Bratny Andrzej Mularczyk Tadeusz Gajcy Powstanie Warszawskie PZPR PRL historia Polski HISTORIA II wojna światowa Solidarność komunizm Armia Krajowa proza poezja literatura KSIĄŻKA książki

PATRONAT "1920. Wdzięczni bohaterom". Wielkie widowisko przypomni historię Bitwy Warszawskiej

Kilkudziesięciu artystów, setki rekonstruktorów i muzyka z tekstami najwybitniejszych polskich poetów i twórców piosenek - tak zapowiada się "1920. Wdzięczni bohaterom" - wielkie multimedialne widowisko historyczne z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia, które współtworzyć będzie także Orkiestra Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska POLSKA historia Polski Polskie Radio W POLSKIM RADIU

"Codzienność. Sierpień - wrzesień 1944". Powstanie Warszawskie oczami kobiety

- Dwa miesiące Powstania Warszawskiego miały ogromny wpływ na całe życie Teresy Sułowskiej-Bojarskiej. Po wojnie została pedagogiem, pisała książki. Jest autorką powieści, opowiadań i wspomnień, w tym książki "Codzienność. Sierpień - wrzesień 1944" - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Utracka, historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa II wojna światowa historia Polski

Dr Andrzej Anusz: Powstanie Warszawskie zapobiegło wcieleniu Polski do Związku Radzieckiego

- Jeszcze w lipcu 1944 roku pierwszym scenariuszem dla Stalina było to, że Polska miała zostać wcielona do Związku Radzieckiego jako 17. republika, jak państwa bałtyckie. Kiedy Stalin zobaczył opór i determinację Polaków walczących w Powstaniu Warszawskim, zmienił zdanie - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk i politolog dr Andrzej Anusz. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Powstanie Warszawskie historia Polski II wojna światowa

"Ziutek. Chłopiec od Parasola". Sylwetka Józefa Szczepańskiego

- Mówi się o nim od niewielu lat, gdyż nie zostało po nim zbyt wiele dokumentów, zdjęć i poezji, z kolei jego utwór "Czerwona Zaraza" spowodował natomiast, że po wojnie stał się postacią zakazaną - mówiła w Polskim Radiu Małgorzata Czerwińska-Buczek, autorka biografii poety z czasów Powstania Warszawskiego Józefa Szczepańskiego pt. "Ziutek. Chłopiec od Parasola".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Powstanie Warszawskie literatura II wojna światowa historia Polski

Film "Kartka z Powstania" w technologii VR. Poczuj się jak w 1944 roku

- Staramy się nowymi technologiami przypominać nasze dziedzictwo. Film "Kartka z Powstania" ogląda się za pomocą specjalnych gogli. Wtedy doświadczamy czegoś niezwykłego, przechodzimy kanałami i widzimy jak wygląda Warszawa w 1944 roku – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Powstanie Warszawskie II wojna światowa

Odwaga i miłość do ojczyzny. 100. rocznica śmierci ks. Ignacego Skorupki

100 lat temu, podczas udzielania żołnierzowi ostatniego namaszczenia, zginął ks. Ignacy Skorupka. Ta śmierć stała się jednym z symboli Bitwy Warszawskiej. Przy tej okazji w Polskim Radiu 24 rozmowa z Andrzejem Renesem, rzeźbiarzem i autorem pomnika kapłana, który znajduje się w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bitwa warszawska Magdalena Złotnicka historia Polski 1920 wojna polsko-bolszewicka Warszawa II Rzeczpospolita pomniki

Historyk: nie mam odwagi oceniać decyzji powstańców, wiem za to, że jesteśmy im winni pamięć i cześć

- Mieszkańcy stolicy żyli przez pięć lat w potwornym terrorze. Nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić okropieństwa sytuacji, w jakiej funkcjonowali - powiedział w rozmowie z Robertem Tekielim historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA fakty opinie ciekawostki Robert Tekieli Piotr Dmitrowicz Powstanie Warszawskie Warszawa II wojna światowa historia Polski