Polskie Radio
Section05
historia Polski

Konfederacja Polski Niepodległej – historia i przesłanie dla współczesności

Współzałożona w 1979 roku przez Leszka Moczulskiego Konfederacja Polski Niepodległej była pierwszą po ponad trzydziestu latach partią polityczną mającą charakter opozycyjny wobec władzy. O historii, działalności i przesłaniu dla współczesności jednej z ważniejszych organizacji opozycyjnych PRL w "Klubie Trójki" mówił dr Grzegorz Wołk, badacz najnowszej historii Polski, przygotowujący książkę na temat działalności Konfederacji Polski Niepodległej.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki Trójka piotr gontarczyk Konfederacja Polski Niepodległej (KPN) PRL historia Polski komunizm Leszek Moczulski Solidarność opozycja kpn

"Wierzę, że będzie miał wpływ na utrzymanie wolnej Ukrainy". Premier Morawiecki o Zjeździe Solidarności

- Zjazd Solidarności odbywa się w cieniu barbarzyńskiego najeźdźcy, który niszczy wolność i życie na Ukrainie. Dziękuję moim rodakom za dłoń wyciągniętą do naszych sąsiadów i przyjaciół z Ukrainy, którzy walczą przecież o naszą wolność - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki POLSKA historia Polski polityka społeczeństwo Solidarność PRL Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022

RECENZJA Sąsiedztwo wolności i despotyzmu. Prof. Nowak o trudnych relacjach z Moskwą

W monografii „Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.” profesor Andrzej Nowak tłumaczy, jak trudnym sąsiadem dla Polaków i innych narodowości naszego regionu było w przeszłości i jest obecnie państwo mające swoje centrum kulturowo-polityczne w Moskwie. Wybitny historyk wyjaśnia przy tym, jak to się stało, że dziś w Rosji dominującą ideologią jest nienawiść.
Zobacz więcej na temat:  literatura Andrzej Nowak Rosja Władimir Putin Ukraina historia Polski relacje polsko-rosyjskie

Siedmioletni Romek Lenczewski. "Ofiara nazistów. Pochowany po blisko 80 latach"

Historia Romualda Lenczewskiego, siedmioletniego chłopca, zastrzelonego przez nazistów 5 października 1943 roku, znalazła swój finał dopiero w 2022 roku. Niedawno odbyły się uroczystości pogrzebowe chłopca. – Obecna była najbliższa rodzina i władze Instytutu Pamięci Narodowej w sporej delegacji, byli ludzie, którzy odnaleźli szczątki – nasi antropolodzy, archeolodzy – mówi w Programie 1 Polskiego Radia ksiądz Tomasz Trzaska z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki IPN II wojna światowa historia Polski nazizm ekshumacja pogrzeby mogiła wieś

W Tarnowie odnaleziono model sarkofagu królowej Jadwigi Andegaweńskiej

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie przypadkiem dokonano niezwykłego odkrycia. W jednym z tamtejszych schowków odnaleziono model sarkofagu św. Jadwigi - królowej Polski i żony Władysława Jagiełły. Jest to pierwowzór grobowca, który możemy podziwiać w katedrze na Wawelu. Rzeźba została wykonana na początku XX wieku przez sławnego artystę Antoniego Madeyskiego. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski archeologia Wawel Tarnów Jadwiga Andegaweńska Władysław Jagiełło władcy Polski średniowiecze odkrycia i ciekawostki NAUKA

Rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego. Premier Morawiecki: jego odwaga jest inspiracją dla świata

"Odwaga rtm. Witolda Pileckiego jest inspiracją dla całego świata" - napisał Mateusz Morawiecki. Na swoim profilu w mediach społecznościowych premier wspomniał 74. rocznicę śmierci rotmistrza. 25 maja 1948 roku w komunistycznym więzieniu na ulicy Rakowieckiej w Warszawie Pilecki, po skazaniu przez komunistyczny sąd, został zamordowany strzałem w tył głowy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Muzeum Żołnierzy Wyklętych Instytut Pamięci Narodowej IPN Witold Pilecki Żołnierze Wyklęci PRL historia Polski HISTORIA pamięć Mateusz Morawiecki

Premier Morawiecki: zostaliśmy w latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych skrępowani przez złe prawo

- Litera prawa, która była tak kurczowo przestrzegana w czasach III RP, jest niewystarczającym komponentem budowania sprawiedliwej rzeczywistości, także duch prawa i wola narodu musi być brany pod uwagę - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki POLSKA PRL prawo historia Polski sądownictwo reforma sądownictwa polityka społeczeństwo 1991 1990

Władysław Łoziński. Propagator staropolskiej historii

25 maja 1913 roku we Lwowie zmarł Władysław Łoziński, powieściopisarz, historyk i publicysta. Łoziński w swojej twórczości sięgał do różnych okresów, ale szczególnie pochłaniała go historia XVII wiecznej szlachty. Wart podkreślenia jest fakt, że pisma historyczne Łozińskiego, zgodnie z reszta z obowiązującą w XIX wieku praktyką, nie są pozbawione walorów literackich. 
Zobacz więcej na temat:  Lwów historia Polski literatura Galicja

Ostatni rozdział bitwy o Monte Cassino w filmie dokumentalnym T. Łysiaka

78 lat temu, 18 maja 1944 roku, żołnierze 2. Korpusu Polskiego zdobyli klasztor i wzgórze Monte Cassino we Włoszech. Przełamując obronę elitarnych niemieckich dywizji, otworzyli aliantom drogę na Rzym. To był wielki sukces armii generała Władysława Andersa. Tydzień przed kolejną rocznicą bitwy premierę miał poświęcony jej film dokumentalny "Monte Cassino – ostatni rozdział" w reżyserii Tomasza Łysiaka.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Klub Trójki Trójka Piotr Dmitrowicz Monte Cassino Władysław Anders film dokumentalny Włochy II wojna światowa żołnierze

Ksiądz Julian Chrościcki. "Kapłan niezłomny i bohaterski"

Ksiądz Julian Chrościcki był więźniem m.in. Pawiaka i niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. - Wywieziony na Pawiak w stroju kapłana, bardzo tym raził służbę więzienną (…). Mimo swojego stanu zdrowia pamiętał, że jest kapłanem i niósł pomoc załamanym współwięźniom - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Kaczmarek z Rady Fundacji im. ks. Juliana Chrościckiego.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Dorota Truszczak Warszawa historia Polski

Bojkowie: najmniej znani mieszkańcy Bieszczad

W Myczkowie nad Zalewem Solińskim od 10 lat działa Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków, prezentujące przedmioty należące do jednej z najciekawszych i jednocześnie najmniej znanych mniejszości etnicznych zamieszkujących II RP. Muzeum stworzone zostało głównie ze zbiorów lokalnego pasjonata, emerytowanego nauczyciela historii.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Bieszczady Bojkowie muzeum Witold Lazar Trójka

Prof. Musiał w rocznicę śmierci rotmistrza Pileckiego

- Wierzę głęboko, że IPN nie spocznie, dopóki nie odnajdzie tego wielkiego polskiego bohatera, i nie spocznie, dopóki nie odnajdzie każdego z tych, którzy zginęli za Polskę - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Filip Musiał. Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL skomentował w ten sposób rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego, która przypada 25 maja.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Muzeum Żołnierzy Wyklętych Instytut Pamięci Narodowej IPN Witold Pilecki Żołnierze Wyklęci PRL HISTORIA historia Polski POLSKA

Dmowski i Paderewski - na światowych salonach walczyć o sprawę polską

Choć dyplomatyczna aktywność Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w okresie I wojny światowej ma charakter synergiczny, choć obaj ze sobą współpracowali, to zdaniem prof. Andrzeja Nowaka wszystkie wysiłki zaczynają się od współzałożyciela Narodowej Demokracji.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Ignacy Jan Paderewski Roman Dmowski historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne dyplomacja muzyka klasyczna NAUKA

Bitwa w Lesie Stockim. Największa bitwa partyzantki antykomunistycznej

24 maja 1945 roku we wsi Las Stocki koło Kazimierza Dolnego siły NKWD, Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej zaatakowały oddział majora Mariana Bernaciaka "Orlika". Stoczone wówczas walki zakończyły się zwycięstwem żołnierzy podziemia niepodległościowego, a batalia przeszła do historii jako jedna z największych bitew partyzantki antykomunistycznej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Żołnierze Wyklęci II wojna światowa historia PRL komunizm