Polskie Radio
Section05
historia Polski

Prezydenci RP na uchodźstwie wrócą do Polski. Ich szczątki spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej

12 listopada do Polski sprowadzone zostaną szczątki trzech prezydentów na uchodźstwie. Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski spoczną w mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Dziś zainaugurowano kampanię "Misja: Wolna Polska", która ma przypominać o działalności polskiego rządu na uchodźstwie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski Rząd RP na Uchodźstwie II wojna światowa

Polska poza Polską. Opowiedzieć o historii RP na uchodźstwie

W najbliższym wydaniu audycji "Eureka" porozmawiamy o kampanii edukacyjno-informacyjnej Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, której głównym celem jest pogłębienie wiedzy Polaków na temat historii RP na uchodźstwie oraz przypomnienie najważniejszych postaci i wydarzeń z tą historią związanych.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Rząd RP na Uchodźstwie prezydent Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski historia Polski II wojna światowa

Powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. Dziedziczak: nie było miejsca, gdzie można oddać im hołd

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie - zapowiedział Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków Za Granicą Jan Dziedziczak w czasie poniedziałkowej konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Zamek Królewski świątynia opatrzności HISTORIA historia Polski komunizm okupacja niemiecka pamięć Jan Dziedziczak Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski Ryszard Kaczorowski

Orkiestra MŁODZI-POLSCY zagra na Koncercie Galowym w Filharmonii Narodowej  

Utwory polskich kompozytorów urodzonych na Kresach w wykonaniu Orkiestry MŁODZI-POLSCY będzie można usłyszeć podczas Koncertu Galowego który odbędzie się w poniedziałek, 26 września, w Filharmonii Narodowej. To inauguracja niezwykłego wydarzenia: sprowadzenia z Wielkiej Brytanii do Polski szczątków Prezydentów RP na uchodźctwie, które spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Organizatorem tego wydarzenia jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA historia Polski Anna Popek Trójka

Związek Polaków w Kazachstanie uhonorowany za film „Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty”

Nagroda specjalna w konkursie „Wydarzenie Historyczne Roku 2021” trafiła do Związku Polaków w Kazachstanie za film „Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty”. Film zrealizowano w 85. rocznicę deportacji polskich rodzin do Kazachstanu. Konkurs zorganizowało Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. To 15. edycja wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Kazachstan Polacy za granicą Kresy deportacje

Kazimierz Romanowicz. Człowiek, który pokazał Paryżowi polską kulturę

- Gdy zakładałem "Libellę", byłem młodym człowiekiem. Miałem dużo sił, jeszcze więcej zapału i wierzyłem, zresztą musiałem wierzyć, że mi się uda i że to, co robię, jest ważne. Nie było innej alternatywy, bo przecież pomocy znikąd żadnej nie miałem. I myślę, że właśnie dlatego mi się udało, bo wierzyłem - mówił Kazimierz Romanowicz na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Francja Zofia Romanowiczowa Paryż armia Andersa kampania włoska Hanna Krall Stanisław Barańczak emigracja Polonia