Polskie Radio
Section05
historia Polski

"Kwatera Zmartwychwstałej Pamięci”. Książka o pracach IPN

Poeta, eseista, historyk i krytyk literacki, a także doktor nauk humanistycznych. Przemysław Dakowicz działa się na wielu płaszczyznach świata literatury. Jakie są jego inspiracje? Co najbardziej porusza go we współczesnym świecie? O swojej twórczości i refleksjach, które jej towarzyszą, mówił w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Przemysław Dakowicz Krzysztof Szwagrzyk Łączka Powązki historia Polski

Bale, reduty, maskarady. "Okazja, żeby potańczyć i znaleźć męża"

- W XVIII-XIX wieku poznawanie nowych osób było bardzo ograniczone ze względu na etykietę i konwenanse, których należało się trzymać. Bale karnawałowe były więc okazją do nawiązywania nowych kontaktów oraz do szukania męża - opowiada Mariola Sztorc - blogerka i członek Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu "Krynolina".  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA moda rozrywka historia Polski

Powstanie Styczniowe. "Ukrywaj się, uderzaj i uciekaj w las"

Zaczęło się 22 stycznia 1863 roku, trwało do jesieni roku następnego i było najdłuższym oraz najbardziej masowym zrywem niepodległościowym w czasie zaborów. - Nie było wielu przygotowań militarnych i taktycznych, właściwie istniały tylko manifesty polityczne, myśl i plany - opowiada Michał Cieślak z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka historia Polski Jakub Jamrozek Anna Hardej HISTORIA Powstanie Styczniowe

"Podwójnie wyklęty" – film dokumentalny o kpt. "Burym"

Romuald Adam Rajs, ps. Bury (1913-1949) walczył w AK i NSZ. Był oficerem liniowym, a dowodzony przez niego oddział odnosił sukcesy bojowe. Oddział Rajsa odpowiedzialny jest jednak równocześnie za dokonanie szeregu przestępstw przeciwko ludności cywilnej, m.in. za mord w Puchałach Starych oraz zbrodnię w Zaleszanach (1946). Pamięć o działaniach Rajsa utrzymuje się głównie na Podlasiu. O "Burym" mówiła w audycji Wszystko Jest Historią Ewa Szakalicka - reżyserka filmu dokumentalnego "Podwójnie wyklęty".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Wilno II wojna światowa film polski historia Polski

Reparacje wojenne. "Rysa na niemieckim monolicie"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, który w czwartek wziął udział w posiedzeniu senackiego klubu PiS, pytany przez dziennikarzy, czy Polska zmienia swoje stanowisko, jeśli chodzi o reparacje, powiedział: „Powiem krótko, nie zmieniamy”. O reparacjach wojennych od Niemiec mówili w Polskim Radiu 24 Piotr Skwieciński z Tygodnika „Sieci” i Paweł Stawarz, ekspert ds międzynarodowych Uniwersytet Warszawski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy historia Polski Piotr Skwieciński Prawo i Sprawiedliwość

"Stanowisko Polski ws. reparacji bez zmian". Komentarze

Po wizycie Jacka Czaputowicza w Berlinie, prezes PiS Jarosław Kaczyński zadeklarował, że stanowisko Polski w sprawie reparacje nie jest zmienione. Zdaniem szefa MSZ dyskusje na ten temat powinny zaś być prowadzone na poziomie ekspertów. W jego ocenie na obecnym etapie nie jest to balast w stosunkach pomiędzy rządami. W audycji Gorący temat komentarz: Jakuba Jałowiczora z „Gościa Niedzielnego” i Marcina Makowskiego z tygodnika „Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy Jacek Czaputowicz historia Polski

Historyk z IPN o zwalczaniu "dywersji ideologicznej" przez służby PRL

Zadaniem XI Wydziału I Departamentu MSW było zwalczanie dywersji ideologicznej. Oficerowie tej jednostki tropili kanały przerzutu pieniędzy, rozpracowywali struktury opozycji za granicą, werbowali agentów. O tym, jakie były najsłynniejsze operacje :Jedenastki", kim byli najsłynniejsi oficerowie Wydziału XI i jak pozyskiwano tajnych współpracowników, mówił w audycji Kulisy Spraw dr Witold Bagieński, historyk z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski PRL służby specjalne historia PRL Solidarność IPN

"Okupacja hitlerowska była zastępowana sowiecką"

73 lata temu, 17 stycznia 1945 roku wojska Armii Czerwonej weszły do Warszawy - miasta ruin. Jednostki radzieckie i oddziały 1. Armii Wojska Polskiego zajęły stolicę w jeden dzień. Walki trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało z miasta większość swoich sił. O wkroczeniu Armii Czerwonej do Warszawy mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa II wojna światowa PRL ZSRR historia Polski Piotr Dmitrowicz