Polskie Radio
Section05
Polskie Radio 24

Władimir Putin zwycięzcą wyborów prezydenckich w Rosji

Wybory prezydenckie w Rosji wygrał Władimir Putin. Według cząstkowych rezultatów z ponad 50 procent lokalnych komisji wyborczych, urzędujący prezydent uzyskał poparcie na poziomie 75 procent. Na temat niedzielnych wyborów w audycji „Północ-Południe” mówiła dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja wybory w Rosji wybory prezydenckie Władimir Putin Agnieszka Bryc

Kim był Jan Kulczyk i w jaki sposób prowadził swoje interesy?

– Każda transakcja Jana Kulczyka była bardzo ciekawa – powiedział dziennikarz gospodarczy Wojciech Surmacz. W „Stacji Deszyfrującej” przyjrzeliśmy się kim był milioner i jak wyglądały jego biznesowe przedsięwzięcia. Ponadto w audycji kontynuacja tematu prywatyzacji Ciechu, chemicznego giganta, którego akcje w 2014 roku przejęła spółka należąca do ówcześnie najbogatszego człowieka w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Kulczyk gospodarka polska Wojciech Surmacz

Debata w PR24 Władimir Putin prezydentem Rosji

Wybory prezydenckie w Rosji, według danych exit poll, wygrał urzędujący prezydent Władimir Putin, którego poparło, według różnych sondażowni, od 73,9 do 77 procent głosujących. W Polskim Radiu 24 debata ekspertów, którzy podsumowali przebieg głosowania oraz zastanowili się, jakie skutki niedzielne wybory będą miały dla przyszłości Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja wybory w Rosji wybory prezydenckie Władimir Putin Grzegorz Ślubowski Jarosław Guzy Piotr Skwieciński Maciej Jastrzębski Piotr Pogorzelski Ernest Zozuń

Angela Merkel w Polsce. Będą rozmowy o Nord Stream 2?

– Jeśli chodzi o kwestię Nord Stream 2, to nie spodziewam się jakiegoś przełomu po wizycie Angeli Merkel – oceniła Kamila Baranowska z tygodnika „Do Rzeczy”. W poniedziałek do Polski, ze swoją pierwszą podróżą zagraniczną, po kolejnej nominacji na urząd kanclerza Niemiec, przybędzie Angela Merkel. Czego można spodziewać się po tej wizycie?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Angela Merkel Niemcy Rosja Nord Stream 2 bezpieczeństwo energetyczne

Zamach na Skripala. "Powinniśmy pytać Rosjan"

- Sprawa Skripala jest bardzo zagadkowa. Powinniśmy pytać samych Rosjan, co oni sądzą, oni nie będą się przyznawać, że to zrobili, ale ich argumenty powinniśmy usłyszeć. To zdarzenie świadczy o brutalizacji światowej sceny politycznej. Same pohukiwanie na Rosję niewiele da. Nie przychylałbym się do wydalania rosyjskich dyplomatów z Polski – mówił w audycji Jeden Na Jednego przewodniczący Wolnych i Solidarnych Kornel Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kornel Morawiecki Rosja Wielka Brytania

"Tylko w Polsce pomaganie Żydom było karane śmiercią"

Marco Patricelli jest włoskim historykiem, pisarzem i eseistą, który zajmuje się współczesną historią, szczególnie II wojną i rolą, jaką odegrali w niej Polacy. Pisał o Armii Krajowej, armii Andersa i rotmistrzu Witoldzie Pileckim. O stanie wiedzy Włochów o tych wydarzeniach w kontekście konfliktu wokół ustawy o IPN i oskarżania Polaków o współudział w Holokauście mówił w Polskim Radiu 24 Marco Patricelli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Włochy historia Polski sprawiedliwi wśród narodów ś›wiata II wojna światowa Holokaust Żydzi

"Elity zachodnioeuropejskie pijane romantyczną wizją Rosji"

- Rządy Austrii i Niemiec cały czas przekonują, że Nord Stream 2 to projekt biznesowy. Jednak gdy na horyzoncie pojawiła się groźba amerykańskich sankcji, to szefowie MSZ Austrii i Niemiec podnieśli raban. W ten sposób pokazali swój parasol polityczny nad projektem i to się szybko nie zmieni – mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik. O Nord Stream 2 mówił w PR24 też ekspert ds. Rosji Grzegorz Kuczyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nord Stream 2 Rosja Niemcy gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne Wojciech Jakóbik USA

Słowem Niepodległa w Polskim Radiu 24 Grodzisk Mazowiecki: drogi do wolności w 1918 roku

- Kiedy przyszła noc 11 listopada 1918 roku grodziszczanie zebrani w jednej z sal rzucili się do rozbrajania Niemców. To byli młodzi ludzie – harcerze, członkowie towarzystwa gimnastycznego „Sokół”, którzy bez strachu zajęli posterunki niemieckie – mówił w audycji Słowem Niepodległa znawca historii miasta Łukasz Nowacki. O drodze Grodziska Mazowieckiego do niepodległości mówili też Janusz Sobieraj i Sylwester Stankiewicz (komenda hufca ZHP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 odzyskanie niepodległości Szare Szeregi 11 listopada historia Polski II wojna światowa Słowem Niepodległa

"Zadłużenie młodych ludzi to problem systemowy"

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że 152 tys. Polek i Polaków w wieku 18-25 lat ma długi na łączną kwotę 535 mln zł. 63 proc. młodych dłużników to mężczyźni. Najczęściej zadłużają się mieszkańcy dużych miast. O zadłużeniu wśród młodych ludzi mówili w audycji Młoda Audycja Polityczna Jan Strzeżek (Młoda Prawica), Daniel Witowski (Klub Młodych Kukiz’15), Michał Pabich (Stowarzyszenie Młodzi Demokraci), Piotr Świątkowski (Forum Młodych PiS) i Adam Orliński (Forum Młodych Ludowców).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 długi młodzież finanse mieszkania Mieszkanie Plus mieszkanie dla młodych

Atak na Skripala. „Rosja dąży do eskalacji konfliktu”

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapowiedziała, że wraz z sojusznikami rozważy w najbliższych dniach podjęcie kolejnych kroków wobec Rosji. Wcześniejsze rosyjskie MSZ zapowiedziało, że wydali z kraju 23 brytyjskich dyplomatów. O reperkusjach międzynarodowych ataku na byłego rosyjskiego szpiega i jego córkę mówili w audycji 7 Dni Wschód dr Malina Kaszuba z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i Maciej Zaniewicz z portalu eastbook.eu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Władimir Putin Wielka Brytania Theresa May

"Chciał słowem walczyć o lepszy byt prostego człowieka"

- Władysław Broniewski wyrósł w domu o tradycjach niepodległościowych. Bracia jego babci zginęli w powstaniu styczniowym i ich kult był cały czas obecny w jego domu. Literatura romantyczna – Słowacki, Mickiewicz, to lektury, które towarzyszyły mu od dziecka. W jego pierwszych wierszach widzimy, że doświadczenia wojenne były dla niego ogromną traumą. Wtedy też w wojsku zaczął sięgać po alkohol, który był sposobem na radzenie sobie z tą traumą – mówiła w audycji Wszystko Jest Historią Eliza Czapska, dyrektorka Muzeum Władysława Broniewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Władysław Broniewski literatura historia Polski odzyskanie niepodległości

Zbigniew Ziobro: nie ma miejsca dla sędziów złodziei

– Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce – oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając projekt zmian w przepisach dotyczący usuwania sędziów z zawodu. Dodał, że powstał już zespół roboczy, który pracuje nad nowelizacją. Do tematu odniósł się Marek Domagalski, publicysta „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro reforma sądownictwa przestępczość