Polskie Radio
Section05
Polskie Radio 24

Chanuka – czas zadumy nad tradycją

Chanuka jest jednym z najradośniejszych świąt żydowskich, obchodzonym przez osiem dni. Każdego z nich po zapadnięciu zmroku Żydzi zapalają jedną świecę na chanukowym dziewięcioramiennym świeczniku - chanukiji. Na dziewiątym, pomocniczym ramieniu świecznika znajduje się szames - świeczka, od której płomienia odpala się kolejne. Nazwa święta pochodzi od czasownika chanach oznaczającego poświęcać, inaugurować. O chanukowych tradycjach mówił w Polskim Radiu 24 rabin Szalom Ber Stambler.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 judaizm ekumenizm religia

„PR to zawód, który pozwala się rozwijać i spotykać ciekawych ludzi”

Lidia Marcinkowska-Bartkowiak to absolwentka SGH i Uniwersytetu w Duisburgu, konsultantka oraz trenerka biznesu, założycielka i dyrektorka zarządzająca agencji public relations Neuron. Wiele lat współtworzyła środowisko PR-owców w Polsce, była w Radzie Związku Firm Public Relations. Jest wykładowcą London School Of Public Relations. Lidia Marcinkowska-Bartkowiak była gościem audycji Kobiety Sukcesu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 public relation promocja

Problemy cyfryzacji. "Cyberzagrożenia będą coraz większe"

Premier Mateusz Morawiecki w swoim expose mówił o potrzebie cyfryzacji naszego kraju. "Coraz głębiej żyjemy w świecie cyfrowym, dlatego by państwo było nowoczesne musi stawiać na rozwój sektora informatycznego” – powiedział Morawiecki. O problemach cyfryzacji mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 cyfryzacja nowe technologie informatyka cyberbezpieczeństwo

Jak zatrzymać młodych Polaków w kraju?

Według danych CBOS ponad 2,5 mln Polaków przebywało pod koniec 2016 r. poza krajem przez okres dłuższy niż 3 miesiące. To prawie 5 proc. więcej niż w rok wcześniej. Jak sprawić by młodzi Polacy nie wyjeżdżali z kraju? Gośćmi Młodej audycji politycznej byli: Michał Moskal (Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości), Grzegorz Gut (Młodzieżówka Partii Wolność), Bartosz Kijek (Młodzi Nowocześni), Michał Jurek (Młodzi Demokraci), Krystian Korzec (Partia Razem)
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emigracja emigracja zarobkowa Mateusz Morawiecki praca

Świąteczne rachunki Polaków. Eksperci ostrzegają

Eksperci platformy MAM ostrzegają: prezenty dla najbliższych i żywność, to nie jedyne koszty, które trzeba brać pod uwagę organizując Boże Narodzenie. Nasze rachunki za media mogą w tym czasie wzrosnąć nawet o 22 proc., co oznacza, że  w styczniu zapłacimy za nie około 100 złotych więcej. Gościem Polskiego Radia 24 był Kuba Jugo, ekspert platformy MAM.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Boże Narodzenie budżet domowy

Kontrwywiad Solidarności Walczącej. Kulisy działalności

W Archiwum Akt Nowych znajdują się nagrania z podsłuchów rozmów Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej, jakie prowadzili działacze ściśle zakonspirowanej komórki "Solidarności Walczącej". Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Kornel Morawiecki, założyciel "Solidarności Walczącej" i Mariusz Olczak - zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny Solidarność PRL Kornel Morawiecki Solidarność Walcząca

"Komuniści bali się ich także po ich śmierci"

W Gdyniu-Oksywiu z wojskowymi honorami żegnani są Stanisław Mieszkowski, Jerzy Staniewicz i Zbigniew Przybyszewski. To obrońcy Wybrzeża z 1939 roku, którzy 65 lat temu zostali straceni przez komunistyczne władze. Wyrok był efektem sfingowanego procesu i fałszywych zarzutów o szpiegostwo. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Szwagrzyk Powązki Żołnierze Wyklęci IPN Instytut Pamięci Narodowej

Gra Petsbury, zostań dyrektorem wirtualnego schroniska

Jesteś miłośnikiem zwierząt i marzy ci się niesienie im pomocy?  Martwi cię los bezdomnych psów i kotów? Zastanawiałeś się nad wolontariatem w schronisku? Mobilna gra Petsbury pozwoli na niesienie pomocy zwierzakom, zarówno wirtualnym, jak i tym prawdziwym. O produkcji, która ma uczulać na problemy bezdomnych czworonogów, opowiedzieli przedstawiciele studia Garmory - Kamila Zich i Jakub Badera.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gry komputerowe aplikacje mobilne nowe technologie schronisko dla zwierząt

"Wprowadzenie stan wojennego naruszało obowiązujące prawo"

Około. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy MSW, 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych. Między innymi takie siły zostały skierowane do działań przy okazji wprowadzenia stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku. Na temat tego wydarzenia oraz jego konsekwencji mówił w audycji „Wszystko Jest Historią” dr Jarosław Neja z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1981 stan wojenny Wojciech Jaruzelski Solidarność kopalnia Wujek

Monograficzna ekspozycja prac Pietera Bruegela Starszego

W 2019 roku przypadnie 450. rocznica śmierci Pietera Bruegela Starszego. Jednak już jesienią 2018 roku wiedeńskie Muzeum Historii Sztuki zaprezentuje wielką wystawę jego obrazów, rysunków i grafik. W audycji "Utracone, Odzyskane" rozmowa z historykiem sztuki Magdaleną Łanuszką na temat ekspozycji w Kunsthistorisches Museum oraz twórczości jednego z najznamienitszych malarzy niderlandzkich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek malarstwo malarstwo holenderskie Wiedeń