Polskie Radio
Section05
Polskie Radio 24

Ekspert o reformie systemu dowodzenia NATO

Szefowie sztabów generalnych państw NATO zatwierdzili plan reform w strukturze dowodzenia. Powodem jest m.in. potencjalne zagrożenie ze strony Rosji. O jedno z dowództw – logistyczne – szczególne zabiega Polska. Jest ono bowiem dla naszego kraju ważne, gdyż dotyczy ułatwienia przerzutu wojsk z zachodniej Europy na wschodnia flankę. Mówił o tym w audycji Światowa Szachownica był Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NATO wojsko Europa Europa Środkowo-Wschodnia

Spór o aborcję. "Każda strona ma równe prawa"

W kilkudziesięciu polskich miastach odbyły się dziś protesty pod hasłem "Czarna środa" ws. zmian przepisów dot. aborcji. Akcjom towarzyszyły kontrmanifestacje zorganizowane przez środowiska pro-life, których uczestnicy opowiadają się za zaostrzeniem obowiązujących przepisów i zakazem przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. O sporze wokół aborcji, a także pojęciu wolności i godności, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy Kaja Godek (Fundacja Życie i Rodzina) i publicysta, Tomasz Wiścicki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 aborcja manifestacje protest

Brexit. Wzrasta świadomość stopnia skomplikowania negocjacji

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zadeklarowali we wtorek w Parlamencie Europejskim, że Unia Europejska jest otwarta na ewentualną zmianę decyzji Wielkiej Brytanii ws. opuszczenia Wspólnoty. Mówił o tym w audycji Świat w Powiększeniu dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Unia Europejska Donald Tusk Jean-Claude Juncker Komisja Europejska Rada Europejska Wielka Brytania

Historyk z IPN o zwalczaniu "dywersji ideologicznej" przez służby PRL

Zadaniem XI Wydziału I Departamentu MSW było zwalczanie dywersji ideologicznej. Oficerowie tej jednostki tropili kanały przerzutu pieniędzy, rozpracowywali struktury opozycji za granicą, werbowali agentów. O tym, jakie były najsłynniejsze operacje :Jedenastki", kim byli najsłynniejsi oficerowie Wydziału XI i jak pozyskiwano tajnych współpracowników, mówił w audycji Kulisy Spraw dr Witold Bagieński, historyk z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski PRL służby specjalne historia PRL Solidarność IPN

"W interesie każdego rządu są poprawne relacje z UE"

Nowy szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz, złożył wizytę w Niemczech. Jak ocenił, polskie racje są lepiej rozumiane zarówno w Brukseli, jak i w Berlinie. – Nie chcemy z wami wojny, merytoryczna dyskusja toczy się – powiedział natomiast szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. O relacjach Polski z Unią Europejską, w kontekście uruchomionej wobec Polski procedury z art. 7 traktatu UE, rozmawiali w Debacie Dnia Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska) i Piotr Gabryel (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Unia Europejska Komisja Europejska Rząd RP Mateusz Morawiecki Jacek Czaputowicz Jean-Claude Juncker

Jan Mosiński (PiS): w tle reprywatyzacji mamy służby

Komisja Weryfikacyjna na ostatnim posiedzeniu badała sprawę reprywatyzacji kamienicy przy Łochowskiej 38 na warszawskiej Pradze. Kuratorem dla osoby posiadającej przed wojną prawa do części gruntów był wieloletni współpracownik prawny Służby Kontrwywiadu Wojskowego. O wtorkowych przesłuchaniach przed komisją weryfikacyjną mówili w Rozmowie PR24 członkowie komisji: Jan Mosiński (PiS) i Robert Kropiwnicki (PO).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reprywatyzacja Komisja Weryfikacyjna Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska

Zmiany w prawie wyborczym. "Dwukadencyjność nie wyeliminuje patologii"

Prezydent Andrzej Duda we wtorek podpisał nowelizację Kodeksu wyborczego. Nowela wprowadza m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która ma być liczona od wyborów samorządowych w 2018 roku; kadencja rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich wynosić będzie pięć lat. O zmianach w kodeksie wyborczym mówili w audycji Gorący Temat politolog, Bartłomiej Biskup, i publicysta "Tygodnika Solidarność", Maciej Chudkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory samorządowe prawo prezydent samorząd

"Państwo z kartonu, Warszawa była wyjęta spod prawa"

Zbigniew Lichocki, kurator dla zmarłego Józefa Pawlaka, przyznał przed komisją weryfikacyjną, która zajmowała się sprawą reprywatyzacji kamienicy Łochowska 38, że miał świadomość, że osoba ta jest w wieku zaawansowanym. "Wydawało nam się, że jest teoretycznie możliwe jeszcze, aby żył" – mówił Lichocki. O wtorkowych przesłuchaniach przed komisją weryfikacyjna mówił w audycji Północ-Południe Jan Śpiewak z Wolnego Miasta Warszawa i radny dzielnicy Śródmieście.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Weryfikacyjna afera reprywatyzacyjna Warszawa reprywatyzacja dzika reprywatyzacja służby specjalne Jan Śpiewak SKW

"Rejs Niepodległości to niepowtarzalna inicjatywa"

Żaglowiec Dar Młodzieży za pięć miesięcy ruszy w podróż dookoła świata. Odbędzie ją by uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W podróży wezmą udział osoby wyłonione w konkursie i młodzież z różnych krajów. O wydarzeniu mówiły w audycji Społeczeństwo Obywatelskiej Reaktywacja Monika Burczaniuk - współorganizatorka Rejsu Niepodległości oraz Marysia Dydycz – przyszła uczestniczka rejsu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość żeglarstwo żeglarze odzyskanie niepodległości

Niemcy: Czy ponownie powstanie "wielka koalicja"?

"Stosunki polsko-niemieckie są znacznie lepsze niż ich reputacja" - powiedział ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel w wywiadzie dla wtorkowego "Dziennika Gazeta Prawna". Jak ocenił, nowy szef MSZ Jacek Czaputowicz ma dobre relacje z Niemcami i rozumie niemieckie społeczeństwo. O relacjach polsko-niemieckich i sytuacji politycznej w Niemczech mówił w audycji Orzeł czy Reszka politolog dr Michał Kuź.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Angela Merkel CDU SPD Martin Schulz rząd Jacek Czaputowicz

Wybory w Czechach. "Wynik Zemana słabszy niż oczekiwano"

Urzędujący prezydent Milosz Zeman oraz były prezes czeskiej Akademii Nauk Jirzi Drahosz spotkają się w drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach. Dwudniowe głosowanie - w piątek i w sobotę - nie było rozstrzygające, gdyż żaden z kandydatów nie zdobył ponad 50 procent poparcia. Druga tura za dwa tygodnie. O wyborach prezydenckich w Czechach mówiła specjalna wysłanniczka Polskiego Radia do Pragi Magdalena Skajewska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Czechy Wybory w Europie wybory prezydenckie Magdalena Skajewska

Reprywatyzacja. "Mieliśmy do czynienia ze słupem"

Zakończyło się przesłuchanie świadków w sprawie reprywatyzacji kamienicy przy Łochowskiej 38 w Warszawie. Przesłuchano m.in. Zbigniewa Lichockiego - kuratora dawnego właściciela nieruchomości. W trakcie przesłuchania wyszło na jaw, że świadek pracował w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego jako radca prawny. Reprezentował on klienta, który w chwili wniesienia sprawy o zwrot miałby 128 lat. O reprywatyzacji mówili w audycji Debata Dnia Anna Sarzyńska (portal wPolityce.pl) i Grzegorz Łaguna (SuperStacja).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reprywatyzacja Komisja Weryfikacyjna Warszawa