Polskie Radio
Section05
IPN

TYLKO U NAS Córki katyńskie: maskowano zbrodnię, brak listy białoruskiej

Córka oficera z więzienia zachodniej Białorusi musiała przejść szlak armii Andersa, by w końcu wrócić do Polski. Jej rodzinę zesłano na Sybir, by nie przeżyli świadkowie zbrodni. Listy katyńskiej, na której zapewne figuruje ojciec, wywieziony z więzienia w Mińsku, Rosja do tej pory nie ujawnia. Inna córka ojca nigdy nie poznała. 
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Katyń HISTORIA Narodowe Centrum Kultury zbrodnia katyńska IPN

Prezydent: będę bronił prawdy historycznej, także trudnej

Nie było intencją polskich polityków stworzenie regulacji, która powodowałaby blokowanie świadectwa o Holokauście - mówił prezydent Andrzej Duda nawiązując do noweli ustawy o IPN. Dodał, że ze strony państwa polskiego, nigdy nie było systemowej wrogości wobec Żydów. Prezydenci Polski Andrzej Duda i Izraela Reuven Riwlin wezmą udział w Marszu Żywych w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Przed południem spotkali się w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
Zobacz więcej na temat:  Oświęcim Izrael Andrzej Duda Holokaust IPN historia Polski Niemcy II wojna światowa Instytut Pamięci Narodowej Żydzi

„Wolność jest kuloodporna”. Książka o pracach ekshumacyjnych na „Łączce”

- Na Łączce dzieje się coś bardzo ważnego w polskiej historii, coś wielopłaszczyznowego, coś, co nas dotychczas przerastało – powiedział w audycji "Życie z duszą, czy bez" Jarosław Wróblewski, dziennikarz, pracownik Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, autor książki „Wolność jest kuloodporna”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Żołnierze Wyklęci Filip Memches stalinizm Krzysztof Szwagrzyk IPN Łączka

Trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów

Od modlitwy przy grobie rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta (Podkarpackie) rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Uczestniczą w nich m.in. szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska i prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oraz reprezentanci Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi IPN

"Naszym obowiązkiem jest oddać godność Sprawiedliwym"

„To święto - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów - to hołd złożony Polakom, bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady” – powiedział prezydent Andrzej Duda, inicjator nowego święta. Gośćmi Debaty Polskiego Radia 24 byli Jan Józef Kasprzyk (Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych), historyk dr Tomasz Domański (IPN), posłanka PiS Anita Czerwińska i Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata Józef Walaszczyk.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Świadkowie Holokaustu sprawiedliwi wśród narodów ś›wiata historia Polski II wojna światowa Żydzi IPN Prawo i Sprawiedliwość