X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
IPN

IPN szuka miejsc pochówku ofiar bezpieki. Prace w Warszawie

IPN rozpoczął prace archeologiczne na terenie Pola Mokotowskiego w Warszawie. Specjaliści Instytutu chcą odnaleźć szczątki osób straconych przez bezpiekę w dawnym areszcie przy ul. Rakowieckiej. - Jest zbyt wcześnie, by podawać konkretne nazwiska, bo może to budzić niepotrzebne nadzieje ze strony poszczególnych rodzin, które na taką informację czekają - powiedział PolskiemuRadiu24.pl wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Żołnierze Wyklęci Warszawa

Dr Łukasz Jasina: Musimy prowadzić dialog z Białorusią

- Dopóki rządzi na Białorusi Aleksander Łukaszenko, zbudowanie pełnych relacji między naszymi krajami nie będzie możliwe. Musimy jednak rozmawiać na tematy dla nas ważne, począwszy od spraw pamięci dotyczącej wspólnej historii, a skończywszy na zagadnieniach gospodarczych. Nikt nie zmieni położenia Białorusi na mapie Europy – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Białoruś Instytut Pamięci Narodowej IPN

IPN: "Bury" i jego brygada nie dopuścili się ludobójstwa

Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że w świetle najnowszych badań kapitan Romuald Rajs pseudonim "Bury" i kierowana przez niego 3. Wileńska Brygada Narodowego Zjednoczenia Wojskowego nie dopuścili się ludobójstwa. IPN oświadczył, że wyniki najnowszych badań podważają informacje zawarte w ustaleniach końcowych śledztwa w sprawie tego żołnierza podziemia niepodległościowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Żołnierze Wyklęci

Dr Gontarczyk: Polakom spróbowano przypisać zbrodnie Niemców

– Gdy skonfrontowałem akta archiwalne z tym, co napisali autorzy, to miało to dla mnie wymiar wręcz atomowy. Dopuszczenie się manipulacji na taką skalę to coś, co nie mieści się w głowie – powiedział dr Piotr Gontarczyk z Biura Badań Historycznych IPN. Zarzuca on manipulację naukowcom z Centrum Badań nad Zagładą Żydów – Janowi Grabowskiemu i Barbarze Engelking, pod których redakcją powstała książka "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA II wojna światowa stosunki polsko-żydowskie fakty opinie ciekawostki piotr gontarczyk IPN Żydzi Holokaust

Nisztor pyta. Dokumenty SB ws. Jana Pawła II

Jan Paweł II był traktowany jako główny wróg systemu komunistycznego w Polsce - tak wynika z analizy PRL-owskiego Departamentu IV Służby Bezpieczeństwa, którą dziennikarze Polskiego Radia i "Rzeczpospolitej" odnaleźli w Archiwum Instytutu Hoovera w Stanford. O sprawie na antenie Polskiego Radia 24 rozmawiali: Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych i Witold Bagieński z IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo IPN Piotr Woyciechowski historia Polski

Dewastacja pomnika w Milówce. Prezes IPN: działanie haniebne

Działaniem "wyjątkowo haniebnym" prezes IPN Jarosław Szarek nazwał dewastację pomnika żołnierzy NSZ z oddziału Antoniego Bieguna "Sztubaka" w Milówce na Śląsku. - Ci, którzy nie chcą uznać miejsca Żołnierzy Wyklętych w głównym nurcie zmagań o niepodległość wiedzą, że tę walkę o pamięć przegrali - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN pomniki Żołnierze Wyklęci historia Polski Jarosław Szarek

TYLKO U NAS Recenzent "Dalej jest noc" o konferencji z udziałem Grossa

Porównanie relacji polsko-żydowskich do masakry Tutsi przez Hutu w Rwandzie, aluzje do sytuacji politycznej w Polsce i brak dyskusji - tak miała przebiegać paryska konferencja "Nowa polska szkoła historii i Holocaustu". O jej ocenę zapytaliśmy dr Tomasza Domańskiego, autora opracowania "Korekta obrazu", które stanowi pierwszą naukową analizę kontrowersyjnej książki "Dalej jest noc" autostwa m.in. Barbary Engelking i Jana Grabowskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA IPN Jan Tomasz Gross Jan Grabowski

Adam Hlebowicz (IPN): nowa książka o "Burym" wywoła dyskusję

- Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych IPN przygotował wystwę "Zapomniane ogniwo", która jest poświęcona konspiracji młodzieżowej. Jest też wiele publikacji, m.in. biografia "Burego" autorstwa Michała Ostapiuka, która z pewnością wywoła wielką dyskusję - powiedział w "Sygnałach dnia" Adam Hlebowicz (IPN).
Zobacz więcej na temat:  Adam Hlebowicz Polskie Radio polityka Żołnierze Wyklęci historia Polski IPN Katarzyna Gójska

Historyk: Ukraińcom trudno przyznać się do wielkich zbrodni

- Ukraińcom bardzo trudno przyznać się do zbrodni dokonanych na polskim narodzie w czasie wojny, dlatego chcieliby pomniejszyć liczbę ofiar – powiedziała na antenie radiowej Jedynki w audycji "W samo południe" historyk Ewa Siemaszko, odnosząc się do weryfikacji i ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej przez Ukraińców bez udziału strony polskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zbrodnie wojenne Ukraina Wołyń IPN HISTORIA