Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 01.04.2010

10 lat genomu

Jakie znaczenie miało poznanie całego genomu człowieka.

Niebawem minie dziesięć lat od publikacji pierwszej wersji genomu człowieka. Wydawcy naukowego tygodnika Nature zastanawiają się w najnowszym numerze jakie znaczenie miało dla ludzkości to przedsięwzięcie i co da nam ta wiedza za kolejnych dziesięć lat.

W gali, podczas której pokazano pierwszą mapę genomu człowieka, uczestniczyli ówczesny prezydent USA Bill Clinton i premier Wielkiej Brytanii Tony Blair. Autorami badań byli naukowcy z publicznego projektu Ludzki Genom (Human Genome Project ) i prywatnej firmy Celera Genomics.

Znajomość genomu nie była jednak tak ważna jak się spodziewano - zauważa Nature. Z jednej strony odkodowano DNA ponad dwustu osób, koszty technologii i czas sekwencjonowania znacznie się zmniejszyły, z drugiej strony na razie nie powstały rewolucyjne, genetyczne sposoby leczenia na przykład raka. Komercyjne sekwencjonowanie ludzkiego DNA też nie przyniosło oczekiwanych zysków.

W ciągu ostatniej dekady, dzięki badaniom nad genomem, okazało się jednak, że w nauce wszystko jest możliwe. Dlatego za następne dziesięć lat szczegółowa znajomość naszych genów powinna mieć praktyczne znaczenie dla ludzkiego zdrowia - konkluduje Nature.