Polskie Radio
Section05
DNA

Jak działa szczepionka mRNA? Prof. Kochański: początki prac nad tą technologią to lata 90.

- Niektórym wydaje się, że ta technologia powstała kilka miesięcy temu. Tak zupełnie nie jest. Idea szczepionki opartej o mRNA nie jest wcale taka młoda. Pierwsze nieśmiałe próby jej powstania to początek lat 90. - powiedział prof. Andrzej Kochański. Genetyk wyjaśnił także zasadę działania szczepionki na koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka koronawirus COVID-19 pandemia DNA lekarz medycyna bezpieczeństwo zdrowie szczepienia POLSKA społeczeństwo Michał Rachoń Polskie Radio 24

Badania nad mikroRNA. Jakie wyniki uzyskali naukowcy?

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło nazwiska laureatów ósmej edycji Nagrody Narodowego Centrum Nauki, która przyznawana jest młodym polskim badaczom. Jednym z laureatów tego prestiżowego wyróżnienia został dr hab. n. med. Wojciech Fendler z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, którego badania dotyczą wykrywania narażenia i przewidywania szkodliwych efektów promieniowania jonizującego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski DNA Narodowe Centrum Nauki

Technologia CRISPR - czyli jak ciąć geny?

Technologia CRISPR została uznana za jedno z największych osiągnięć nauki XXI wieku i za przełom w biotechnologii. Pozwala ona na precyzyjne edytowanie praktycznie każdego genu, co może znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach życia - szczególnie w rolnictwie i w medycynie. Naukowcy zmodyfikowali np. DNA komarów tak, by nie mogły one roznosić malarii. Zdaniem niektórych badaczy CRISPR może pomóc także w leczeniu wad genetycznych u ludzi.
Zobacz więcej na temat:  DNA GMO susza NAUKA badania Krzysztof Michalski