Polskie Radio
Section05

DNA

Jacek Jaworek nie żyje. Kto go ukrywał?

Czy Jacek Jaworek przez ostatnie trzy lata ukrywał się za granicą? A może jednak pozostał na terenie Polski? W czwartek prokuratura potwierdziła, że ciało znalezione w Dąbrowie Zielonej należy do Jacka Jaworka. Śledczy wciąż jednak próbują ustalić, kto w ostatnim czasie mógł pomagać mu w ukrywaniu się przed organami ścigania. - Moim zdaniem najbardziej prawdopodobna hipoteza jest taka, że ukrywał się doraźnie. Albo w lasach, albo u jakiegoś znajomego, albo w zabudowaniach, które dobrze znał - mówi nam psycholog policyjny i profiler Dariusz Piotrowicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Jaworek zabójstwo badania ciało służby i bezpieczeństwo

Kobieta była członkinią załogi szwedzkiego okrętu, który miał rzucić Rzeczpospolitą na kolana

"Vasa" miał dać Szwecji panowanie na Bałtyku i odegrać znaczącą rolę w walce z Polską. Tak się jednak nie stało. Kosztowna inwestycja, jaką było zbudowanie jednostki, zakończyła się spektakularną klapą – okręt zatonął chwilę po wyjściu z portu. Dziś badania genetyczne pozwoliły ustalić płeć jednej z ofiar katastrofy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia odkrycia i ciekawostki NAUKA Szwecja genetyka Morze Bałtyckie

Starożytni Mykeńczycy i Minojczycy zawierali małżeństwa z bliskimi kuzynami. Dowodem badania DNA

Dzięki analizie starożytnych genomów po raz pierwszy udało się uzyskać wgląd w zasady dotyczące pokrewieństwa i małżeństwa obowiązujące na minojskiej Krecie i w mykeńskiej Grecji 4000 lat temu. Uczeni z  Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku dowiedli w ten sposób, że niektórzy zdobywcy Troi mogli być mężami swoich kuzynek.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA kreta kreta starożytność starożytność starożytna Grecja genetyka genetyka

Naprawić uszkodzone cząsteczki DNA. Jak można to zrobić?

Jednym z najważniejszych osiągnięć polskich badaczy ostatnich lat jest wkład w zrozumienie mechanizmów powstania uszkodzeń materiału DNA i jego naprawy. Ich prace mają nie tylko ogromne znaczenie w poznawaniu takich procesów jak starzenie, ale też stanowią podstawę do skuteczniejszej walki z chorobami genetycznymi. Osiągnięcia prof. Marcina Nowotnego w tej dziedzinie zostały niedawno nagrodzone najważniejszym polskim wyróżnieniem naukowym.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski anatomia człowieka genetyka

"The Crown": Rosjanie mordują, a Anglicy pobierają krew

W piątym sezonie serialu "The Crown" przenosimy się na chwilę do Jekaterynburga w 1918 roku, jesteśmy świadkami egzekucji rodziny Romanowów, a potem wracamy do Londynu z początku lat 90. XX wieku, by odkryć rolę, którą w rozwiązaniu zagadki tej zbrodni odegrał książę Filip, mąż Elżbiety II.
Zobacz więcej na temat:  The Crown serial netflix książę Filip HISTORIA Mikołaj II genealogia ZSRR bolszewicy Rosja Michaił Gorbaczow Borys Jelcyn ekshumacja zbrodnie sowieckie genetyka profilowanie

Kim byli i skąd się wzięli Awarowie? "Najszybsza wielka migracja w dziejach świata"

W połowie VI w. n.e. Awarowie utworzyli imperium, które przetrwało ponad 200 lat w Kotlinie Panońskiej i zagrażało cesarstwu bizantyjskiemu. Mimo wielu naukowych debat ich pierwotna ojczyzna i pochodzenie pozostawały niepewne. Dzięki badaniom DNA udało się rozwikłać część tej zagadki.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia średniowiecze Konstantynopol Węgry Mongolia Kazachstan odkrycia i ciekawostki NAUKA