Polskie Radio
Section05
USA

Gaz LNG z USA trafi do Polski. "Przełamano monopol"

Do Polski trafi gaz skroplony ze Stanów Zjednoczonych. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało w Waszyngtonie umowę na dostawy tego surowca. W ciągu pięciu lat do naszego kraju przypłynie do dziewięciu statków z gazem. W Rządzach Pieniądza komentarz Mateusza Walewskiego z PwC, Macieja Stańczuka z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i Piotra Soroczyńskiego, ekonomisty.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 LNG USA bezpieczeństwo energetyczne PGNiG

Gaz LNG z USA popłynie do Polski. "Nowa jakość, rewolucja"

PGNiG podpisało średnioterminowy, pięcioletni kontrakt z firmą Centrica LNG na dostawy gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych - poinformował prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak. Kontrakt wejdzie w życie w 2018 roku. Jak dodał, pierwsza umowa na regularne dostawy LNG z USA obejmuje dziewięć ładunków. O kontrakcie mówił w audycji Północ-Południe Piotr Stępiński z portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gaz USA LNG PGNiG

Korea Płn. buduje międzykontynentalną rakietę

Według południowokoreańskiej agencji wywiadowczej, jest możliwe, że Korea Północna ukończy w tym roku prace nad międzykontynentalną rakietą balistyczną, która będzie w stanie dosięgnąć bezpośrednio terytorium Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie agencja zapewnia, że na bieżąco obserwuje sytuację. W Polskim Radiu 24 komentarz Rafała Tomańskiego, eksperta ds. Azji.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna broń jądrowa Chiny USA Rafał Tomański

Felieton Grossa nt. Marszu Niepodległości. Komentarze w USA

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek skrytykował Jana Grossa za komentarz w dzienniku New York Times, w którym amerykański socjolog  twierdzi, że obecne polskie władze są odpowiedzialne za rozpalenie neofaszystowskich nastrojów. Ambasador zarzucił autorowi przedstawianie tendencyjnego, nieprawdziwego i pełnego uprzedzeń obrazu Polski. W PR24 Jan Pachlowski sprawdzał komentarze w USA na temat felietonu Grossa.
Zobacz więcej na temat:  Jan Tomasz Gross Marsz Niepodległości USA Święto Niepodległości Jan Pachlowski