Polskie Radio
Section05
USA

Polska chce kupić od USA kilkaset HIMARS-ów. Gen. Andrzejczak: Amerykanie podają nasz kraj za przykład

Szef sztabu generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczak powiedział, że planowany zakup 500 modułów artylerii rakietowej HIMARS jest dobrą wiadomością nie tylko dla żołnierzy, ale dla wszystkich Polaków - informuje z Waszyngtonu korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski. Andrzejczak spotkał się w Stanach Zjednoczonych z szefem połączonych sztabów wojsk USA generałem Markiem Milleyem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie USA HIMARS

Orędzie prezydenta USA o stanie państwa. Wałkuski: test Bidena przed kampanią wyborczą w 2024 roku

- 80-letni Joe Biden przemawiał przez 75 minut i angażował się w słowne przepychanki z opozycją. Białemu Domowi zależało na tym, aby pokazać, że Biden nie jest starcem, jak niektórzy go przedstawiają, ale mocnym prezydentem. Pierwsze sondaże wskazują, że większość Amerykanów dobrze przyjęła jego wystąpienie - mówił w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski, komentując doroczne orędzie o stanie państwa, wygłoszone przez prezydenta USA.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden USA ŚWIAT

Polska armia wzbogaci się o kolejne HIMARS-y? "To będzie proces długotrwały"

Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce wieloprowadnicowych wyrzutni HIMARS oraz rakiet ATACMS i GMLRS do wartości 10 mld dolarów. To szansa na uzupełnienie brakujących dywizjonowych modułów ogniowych przez polską armię. - Pamiętajmy, że to będzie proces długotrwały - zaznacza Andrzej Kiński, redaktor naczelny magazynu "Wojsko i Technika".
Zobacz więcej na temat:  USA armia Paweł Lekki Joe Biden HIMARS

USA będą dalej wspierać Ukrainę. Talaga: to wyraźny i silny sygnał dla Chin

- Poważny kryzys na Indopacyfiku może spowodować zmniejszenie obecności USA w Europie i wsparcia Ukrainy, ale na razie nie zanosi się na konflikt zbrojny w tamtej części świata - powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Warsaw Enterprise Institute Andrzej Talaga. - Skoro USA bronią Ukrainy, wobec której nie mieli zobowiązań, to tym bardziej będą bronili Tajwanu i ten sygnał jest wyraźny i silny - stwierdził w komentarzu do orędzia Joe Bidena.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Chiny Tajwan Joe Biden wojna na Ukrainie Ameryka Ameryka Północna

"Będziemy z Ukrainą tak długo, jak będzie to konieczne". Orędzie Bidena w Kongresie

Prezydent USA Joe Biden zadeklarował, że Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne. Podczas dorocznego orędzia o stanie państwa amerykański przywódca USA powiedział, że wspierając Ukrainę, USA i ich sojusznicy stają w obronie takich wartości jak suwerenność i demokracja. 
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden USA Stany Zjednoczone Ameryka Kongres USA Ukraina wojna na Ukrainie

Ciemna materia kontra superziemia. Astronomiczne rewolucje Bohdana Paczyńskiego

Astronomem był właściwie od dziecka. Nigdy nie zastanawiał się nad praktycznym zastosowaniem swoich odkryć. Chciał po prostu wiedzieć coraz więcej. – Wiele osób interesuje się różnymi rzeczami tylko dlatego, że są dziwne i ciekawe, że coś niezwykłego się z nimi dzieje – mówił Bohdan Paczyński w Polskim Radiu w 2005 roku.
Zobacz więcej na temat:  astronomia fizyka kosmos Uniwersytet Warszawski odkrywcy Wszechświat USA Wilno NAUKA

"Będziemy z Ukrainą tak długo, jak będzie to konieczne". Orędzie Bidena w Kongresie

Prezydent USA Joe Biden zadeklarował, że Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne. Podczas dorocznego orędzia o stanie państwa amerykański przywódca USA powiedział, że wspierając Ukrainę, USA i ich sojusznicy stają w obronie takich wartości jak suwerenność i demokracja. O szczegółach korespondent IAR w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden USA Stany Zjednoczone Ameryka Kongres USA Ukraina wojna na Ukrainie ŚWIAT

HIMARS-y trafią do Polski. Jest decyzja Departamentu Stanu USA

Rząd Stanów Zjednoczonych formalnie zaakceptował propozycję sprzedaży Polsce dużego pakietu uzbrojenia o wartości 10 miliardów dolarów. Obejmuje on między innymi systemy artyleryjskie HIMARS. Departament Stanu skierował w tej sprawie oficjalną notę do Kongresu - informuje Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone HIMARS bezpieczeństwo infografika