Polskie Radio
Section05
USA

Największy rurociąg Ameryki wstrzymał pracę. Powodem atak hakerski

Największy amerykański operator rurociągów - spółka Colonial Pipeline - wstrzymała przesyłanie produktów naftowych po ataku hakerskim, który zakłócił funkcjonowanie jej infrastruktury. Spółka przesyła benzynę, olej napędowy i inne produkty - między innymi z rafinerii nad Zatoką Meksykańską do wielu części Stanów Zjednoczonych, odległych o tysiące kilometrów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA cyberatak cyberprzestępczość haker hakerzy

Przyspieszenie drogi do neutralności klimatycznej. Wiceszef MSZ rozmawiał z pełnomocnikiem prezydenta USA

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz wziął udział w wideokonferencji z pełnomocnikiem prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. klimatu. W spotkaniu z Johnem Kerrym wzięli udział także ministrowie spraw zagranicznych Włoch, Szwecji i Holandii oraz wiceministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Hiszpanii, a gospodarzem spotkania był minister spraw zagranicznych Danii Jeppe Kofod.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ klimat ochrona środowiska Polityka zagraniczna Polski USA Stany Zjednoczone Europa ŚWIAT

Wkrótce Steadfast Defender 21, jedne z największych w tym roku ćwiczeń NATO w Europie

Ponad 9 tysięcy żołnierzy weźmie udział w manewrach NATO pod nazwą Steadfast Defender 21. To jedne z największych ćwiczeń Sojuszu w tym roku w Europie. Rozpoczną się 12 maja, a ich głównym celem jest sprawdzenie, czy wojska NATO mają odpowiednie zdolności odstraszania przeciwnika.
Zobacz więcej na temat:  Europa Wschodnia Rosja Ukraina wojsko zagrożenie napięcie na Wschodzie NATO USA ŚWIAT

"Ukraina może liczyć na wsparcie USA, by się bronić". Blinken: przywiozłem przesłanie, także od Bidena

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken mówiąc o sytuacji na Ukrainie, zauważył, że choć Rosja wycofała część wojsk spod granicy ukraińskiej, duża liczba żołnierzy i sprzętu jest tam obecna. - Chcemy podkreślić, że Ukraina może liczyć na nasze wsparcie, by mogła się obronić - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  Europa Wschodnia Rosja Ukraina wojsko zagrożenie napięcie na Wschodzie NATO USA ŚWIAT

USA zwiększą pomoc wojskową na Ukrainie? Blinken: uważnie śledzimy to, co się dzieje

Stany Zjednoczone zastanawiają się nad zwiększeniem pomocy wojskowej dla Ukrainy. Wszystko dlatego, że Rosja, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, wycofała znad ukraińskiej granicy tylko niewielką część wojsk i nadal stanowi tam poważne zagrożenie. O sytuacji rozmawiał dzisiaj podczas wizyty w Kijowie amerykański sekretarz stanu Antony Blinken.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ukraina Rosja wojsko