Polskie Radio
Section05
USA

NASZ WYWIAD Ważny dyplomata USA o Skripalu: atak bronią masowego rażenia

Atak bronią paraliżującą system nerwowy na terytorium NATO to poważna eskalacja ze strony Rosji. Odpowiedź Zachodu powinna być asymetryczna – powinniśmy pójść tropem pieniędzy osób z kręgu Władimira Putina -  mówi portalowi PolskieRadio.pl były ambasador USA w Polsce i były koordynator ds. sankcji w Departamencie Stanu, Daniel Fried.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Stany Zjednoczone Rosja Siergiej Skripal USA UE Unia Europejska

"Elity zachodnioeuropejskie pijane romantyczną wizją Rosji"

- Rządy Austrii i Niemiec cały czas przekonują, że Nord Stream 2 to projekt biznesowy. Jednak gdy na horyzoncie pojawiła się groźba amerykańskich sankcji, to szefowie MSZ Austrii i Niemiec podnieśli raban. W ten sposób pokazali swój parasol polityczny nad projektem i to się szybko nie zmieni – mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik. O Nord Stream 2 mówił w PR24 też ekspert ds. Rosji Grzegorz Kuczyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nord Stream 2 Rosja Niemcy gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne Wojciech Jakóbik USA

Unia Europejska chce wyłączenia z ceł USA na stal i aluminium

Unijni ministrowie finansów jednomyślnie poparli Komisję Europejską w sprawie ceł importowych na stal i aluminium, które zamierzają wprowadzić Stany Zjednoczone. Komisja w rozmowach z Waszyngtonem domaga się wyłączenia Europy z ceł. W przeciwnym razie grozi działaniami odwetowymi. O reakcjach unijnych na amerykańskie cła mówiła w audycji Magazyn Europejski korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  USA Unia Europejska Bruksela Beata Płomecka

Czy sankcje zaszkodziły rosyjskiemu niedźwiedziowi?

Wszystko wskazuje na to, że prowadzona od czterech lat, przez Unię Europejską i USA, ostra polityka sankcji dyplomatycznych i gospodarczych wobec Moskwy za zajęcie Krymu, nie przyniosła jak na razie przełomu. Tyle, że nie oznaczo to, że Rosja ich nie odczuła - jej gospodarka nadal notuje niskie wskaźniki wzrostu i nie wygląda, że to może się szybko zmienić.
Zobacz więcej na temat:  sankcje Unii Europejskiej Rosja USA GOSPODARKA

„Wojny na cła”. Czy Trump usiądzie do rozmów z Unią Europejską?

O decyzji Donalda Trumpa, który nałożył tzw. karne cła - w wysokości 25 i 10 proc. - na importowane do Stanów Zjednoczonych stal i aluminium mówił w Polskim Radiu 24 Michał Baranowski z The German Marshall Fund of the United States. Decyzja prezydenta USA wywołałę falę komentarzy i jest szeroko komentowana na całym świecie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Donald Trump Unia Europejska Biały Dom Stany Zjednoczone

Zachód-Rosja-Bałkany. Walka o wpływy

Serbski minister obrony Aleksandar Vulin skrytykował amerykańskiego generała Curtisa Scaparrottiego, dowódcę wojsk USA i NATO w Europie, za wypowiedź, że jedno z największych zagrożeń dla Europy stanowią rosnące wpływy Rosji na Bałkanach. O wyścigu Zachodu i Rosji o wpływy na Bałkanach mówił w audycji Światowa Szachownica dr dr Spasimir Domaradzki z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Serbia Rosja Bałkany USA Unia Europejska