Polskie Radio
Section05
USA

NASZ WYWIAD "Niektóre nowe bronie Putina groźne dla samych Rosjan". Testy przechodzi broń hipersoniczna

- Niektóre egzotyczne bronie Władimira Putina wybuchają podczas testów i nic z nich nie będzie. Rosja wprowadza już jednak do uzbrojenia broń hipersoniczną, przy tym inaczej niż USA, ma zamiar wyposażać ją przeważnie w ładunki nuklearne – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Marcin A. Piotrowski (PiSM). Jak ocenia ekspert, np. do Floty Bałtyckiej miałby w ciągu kilku lat trafić hipersoniczny pocisk samosterujący Cyrkon. Amerykańskie badania nad tego typu uzbrojeniem są jednak zapewne dużo bardziej zaawansowane.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja wojsko USA broń atomowa NATO infografika Niemcy Chiny

NASZ WYWIAD "Oni nie mają żadnych postulatów, to jest część ideologii". Maciej Kożuszek o fali protestów w USA

- To jest spór między Ameryką, która uważa, że do wszystkiego należy dochodzić ciężką pracą, a ludźmi opowiadającymi się za rewolucją, bo Stany Zjednoczone to jakiś rasistowski patriarchat, który trzeba zniszczyć. To nie jest do końca konflikt rasowy, bo w protestach mają swój udział też lewicowi działacze i politycy, którym zależy na tym, by spór jeszcze bardziej podgrzewać - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Maciej Kożuszek, publicysta "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Zamieszki w USA Stany Zjednoczone USA Ameryka Północna służby i bezpieczeństwo Donald Trump Joe Biden Maciej Kożuszek

"Niszczenie własności to nie przemoc". Szokujące słowa dziennikarki z USA

- Niszczenie własności jest niepokojące, podobnie jak kradzież, ale to są tylko rzeczy. Przemoc jest wtedy, gdy biały agent państwa klęczy na karku człowieka, aż ujdzie z niego życie - stwierdziła reporterka amerykańskiego "New York Times Magazine" Nikole Hannah-Jones, odnosząc się do zamieszek w USA.
Zobacz więcej na temat:  USA Ameryka Stany Zjednoczone Zamieszki w USA protest demonstracje New York Times ŚWIAT

Media: amerykańscy senatorowie szykują projekt nowych sankcji na Nord Stream 2

Projekt ustawy dot. ewentualnych dalszych amerykańskich sankcji na rurociąg Nord Stream 2, przygotowywany przez senatorów z obu partii - Republikańskiej i Demokratycznej, przewiduje rozszerzenie już obowiązujących amerykańskich sankcji na wszystkie działania związane m.in. z układaniem rur oraz ubezpieczeniami dla statków przystosowanych do ich układania i uczestniczących w budowie - donosi portal Bloomberg.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 energetyka Rosja ŚWIAT Ameryka USA

"Próbuje nas dzielić". Były szef Pentagonu krytykuje Donalda Trumpa

"Donald Trump jest pierwszym prezydentem za mojego życia, który nie próbuje jednoczyć Amerykanów - nawet nie stwarza takiego wrażenia" - ocenił Jim Mattis, były sekretarz obrony w administracji prezydenta USA. Skrytykował amerykańskiego przywódcę za jego stosunek do masowych demonstracji wywołanych zabójstwem Afroamerykanina George'a Floyda przez białego policjanta.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Stany Zjednoczone Ameryka ŚWIAT Zamieszki w USA

Ameryka Łacińska nowym centrum pandemii koronawirusa. "Już ponad milion przypadków"

- W całej Ameryce Łacińskiej mamy ponad milion przypadków zakażeń, z czego połowa przypada na Brazylię, która znalazła się na drugim miejscu na świecie pod względem liczby zakażonych - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Joanna Gocłowska-Bolek, latynoamerykanistka z Uniwersytetu Warszawskiego. Łagodzenie obostrzeń we Włoszech komentowała Urszula Rzepczak, korespondentka Polsat News.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA USA Brazylia Włochy