Polskie Radio
Section05
Wielka Brytania

Bruksela. Szczyt UE o Brexicie i strefie euro

Unijny szczyt w Brukseli bez przełomu w sprawie migracji. Kraje członkowskie podzielone. Europejscy liderzy ponad 3 godziny rozmawiali na ten temat podczas kolacji. Różnice zdań dotyczą nie tylko obowiązkowego podziału uchodźców, ale i tego, czy decyzja w sprawie reformy prawa azylowego ma zapaść jednomyślnie, czy też większością głosów. O szczycie UE w Brukseli mówili w audycji Debata Dnia Zuzanna Dąbrowska (Radio Maryja), Jakub Jałowiczor („Gość Niedzielny”) i Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Brexit Wielka Brytania Londyn Mateusz Morawiecki Bruksela Viktor Orban

Brexit. "Polacy w Wielkiej Brytanii niczego nie odczują"

Rząd Wielkiej Brytanii i Komisja Europejska doszły w piątek rano do porozumienia ws. postępu w negocjacjach dotyczących Brexitu. Przyjęty przez obie strony dokument obejmuje szereg kluczowych zagadnień, w tym rozliczenia finansowe i wpływ Brexitu na budżet Unii Europejskiej, przyszły status Irlandii Północnej, a także ustalenia dotyczące praw obywatelskich. O Brexicie mówiła w Polskim Radiu 24, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielka Brytania Brexit Polacy za granicą Unia Europejska

Brexit. Jest pierwsze porozumienie

Prawa Europejczyków w Wielkiej Brytanii po Brexicie będą gwarantowane, Londyn będzie wpłacał do unijnego budżetu, nie będzie kontroli granicznych między Irlandią a Irlandią Północną. Takie są ustalenia negocjatorów UE i Wielkiej Brytanii. Porozumienie osiągnięto po całonocnych negocjacjach w Brukseli. O kroku naprzód w negocjacjach brexitowych mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Krzysztof Winkler z Grupy Britannia na Uniwersytecie Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Unia Europejska

Jest porozumienie UE i Wielkiej Brytanii ws. Brexitu

Jest porozumienie Unii Europejskiej z Wielką Brytanią w sprawie warunków Brexitu. Kompromis osiągnęli po całonocnych rozmowach negocjatorzy z Brukseli i Londynu. To otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji w sprawie przyszłej umowy handlowej o co zabiegały brytyjskie władze. Komisja Europejska zarekomendowała przejście do drugiej fazy negocjacji. Ale ostateczną decyzję podejmą unijni przywódcy na szczycie w przyszłym tygodniu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Brexit Unia Europejska