Polskie Radio
Section05
Wielka Brytania

Rosyjski cyberatak na Wielką Brytanię. Rozmowa z dr. Krzysztofem Winklerem

- Sprawa ta ma dużą skalę i tylko potwierdza przypuszczenia poprzednich raportów. Mówiło się, że ta grupa związana z sekcją 18. FSB miała także dostęp do rozmów brytyjsko-amerykańskich, dotyczących umowy handlowej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler, ekspert Warsaw Enterprise Institute. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja Polskie Radio 24 Wielka Brytania służby specjalne FSB

Pierwszy polski żołnierz ukończył prestiżowy Javelin Platoon Commanders Course w Wielkiej Brytanii

Pierwszy polski żołnierz ukończył prestiżowy Javelin Platoon Commanders Course, trzymiesięczne szkolenie realizowane w Wielkiej Brytanii. To szkolenie, odbywające się dwa razy w roku, skierowane jest do kilkunastu wyselekcjonowanych uczestników, którzy muszą przejść wymagający, dwutygodniowy egzamin.
Zobacz więcej na temat:  Wojska Obrony Terytorialnej wojsko szkolenie Wielka Brytania

Senat USA zablokował pakiet pomocy dla Kijowa. Zełenska dla BBC: jeśli świat się zmęczy, to zostawi nas na śmierć

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w wywiadzie dla BBC powiedziała, że "Ukrainie grozi śmiertelne niebezpieczeństwo, jeśli Zachód zaprzestanie wspierania jej w wojnie przeciwko Rosji". - Jeśli świat się zmęczy pomaganiem, po prostu zostawi nas na śmierć - podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie ŚWIAT Ukraina USA Rosja Ołena Zełenska BBC Wielka Brytania

Były szef MI6 wśród ofiar rosyjskich cyberataków. Jest odpowiedź brytyjskiego MSZ

Wśród osób, które padły ofiarą cyberataku przeprowadzonego przez grupę hakerską powiązaną z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB) są były szef brytyjskiego wywiadu (MI6) Richard Dearlove i ówczesny minister handlu międzynarodowego Liam Fox - podają brytyjskie media.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania cyberatak cyberataki cyberprzestępczość cyberzagrożenia hakerzy

Szef dyplomacji USA: ci, którzy nie chcą pomocy dla Kijowa, siedzą w Moskwie, Teheranie, Pekinie

Konsekwencją odcięcia wsparcia dla Kijowa może być ostatecznie ośmielenie Rosji do kolejnych napaści, w tym być może na państwo NATO - ocenił sekretarz stanu USA Antony Blinken po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Brytyjski dyplomata nazwał z kolei wojnę na Ukrainie "wyzwaniem naszego pokolenia", porównując ją do II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Wielka Brytania

Boris Johnson przesłuchiwany ws. działań państwa podczas pandemii. Ludzie mają żal o "partygate"

Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson stanął przed komisją badającą reakcję państwa na kryzys koronawirusowy. Przed budynkiem zebrały się osoby, które straciły bliskich. Johnson przeprosił ludzi za cierpienie, którego zaznali podczas pandemii. Zebrani mieli żal do premiera między innymi za łamanie zasad i organizowanie przyjęć na Downing Street.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Boris Johnson COVID-19 koronawirus pandemia

Stefan Eichler. Prochy zasłużonego oficera zostały pochowane w Polsce

Należał do Związku Strzeleckiego, służył w Legionach, był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej i dyplomowanym oficerem. W czasie II wojny światowej trafił do sowieckich obozów i wraz z Armią Andersa opuścił ZSRR. Po wojnie aktywnie uczestniczył w działaniach polskich władz na uchodźstwie. Po ponad 40 latach od śmierci jego prochy zostały pochowane w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa II Rzeczpospolita Rząd RP na Uchodźstwie Wielka Brytania

Generał Stanisław Kopański – obrońca Tobruku spoczął na Powązkach

Uczestniczył w I wojnie światowej, brał udział w bojach o Lwów i Wilno w 1919 roku, w czasie wojny obronnej 1939 roku należał do Sztabu Generalnego Naczelnego Wodza, następnie dowodził Samodzielną Brygadą Strzelców Karpackich, która uczestniczyła w heroicznej obronie Tobruku. Po wojnie został zmuszony do pozostania na emigracji, teraz jego szczątki wróciły do Polski. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa Stanisław Kopański II Rzeczpospolita Wielka Brytania

Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii zabronił odsyłania imigrantów do Rwandy. Rząd na Wyspach planuje ominąć wyrok

Traktat z Rwandą ma uratować flagowy brytyjski plan ws. migracji. Brytyjczycy chcieli odsyłać tam migrantów przepływających przez kanał La Manche. Ale plan zablokował Sąd Najwyższy, uznając, że to niehumanitarne, Rwanda nie jest bezpieczna, a rząd w Kigali może odsyłać ich do krajów, z których uciekli. Dzisiejsza umowa ma temu zapobiec i w konsekwencji sprawić, że strategia dostanie zielone światło. Ale wielu ekspertów jest sceptycznych.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Europa kryzys migracyjny ŚWIAT rwanda kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie

Co dalej z nowym uzbrojeniem dla brytyjskiej armii? "W budżecie jest dziura na prawie 17 mld funtów"

Brytyjski odpowiednik polskiej Najwyższej Izby Kontroli, Krajowe Biuro Audytorskie (NAO) ogłosiło najnowszy raport, z którego wynika, że w 10-letnim planie zakupu nowego uzbrojenia dla brytyjskich sił zbrojnych jest dziura budżetowa wielkości 16,9 mld funtów. To efekt wzrostu kosztów sprzętu oraz inflacji, i jest to największy taki deficyt.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania bezpieczeństwo