Polskie Radio
Section05
Wielka Brytania

Sytuacja polityczna w Wielkiej Brytanii. "Konserwatyści są nie do zatrzymania"

- Wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii spływały cały weekend. Po 11 latach rządów i pandemii, konserwatyści nadal są niezatrzymani. Wygrali w miejscach, gdzie od ponad 100 lat wygrywała lewica - powiedział o sytuacji politycznej na Wyspach Brytyjskich Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Londynie. Gościem "Świata w powiększeniu" był także dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania wybory Londyn konserwatyzm lewica polityka ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Dlaczego Rosjanie świętują zakończenie II wojny światowej 9 maja?

Akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec wszedł w życie 8 maja o godzinie 23:01. Według czasu moskiewskiego był to już kolejny dzień – 9 maja. Dlatego też Rosja (a do czasu rozpadu bloku sowieckiego również i kraje wchodzące w jego skład) świętuje zakończenie II wojny światowej 9 maja. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA ZSRR Niemcy Zachodnie Niemcy Wschodnie Francja Stany Zjednoczone Wielka Brytania zimna wojna żelazna kurtyna komunizm nazizm III Rzesza

Anglia: historyczne zwycięstwo Konserwatystów, lewica nadal w kryzysie

Brytyjscy Konserwatyści odnieśli historyczne zwycięstwo w wyborach uzupełniających na północy Anglii. Jill Mortimer, kandydatka prawicy, zdecydowanie wygrała w Hartlepool, tradycyjnie lewicowym okręgu. To pierwszy taki przypadek od niemal 60 lat. Obserwatorzy są zgodni, że to dowód na to, iż brytyjska lewica nadal pogrążona jest w głębokim kryzysie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Anglia konserwatyzm lewica Brexit Europa