Polskie Radio
Section05
Wielka Brytania

Dr Winkler: Brytyjczycy nie są związani z UE i mogą wprowadzać sankcje na własną rękę

Zamrożenie pieniędzy na kontach i zakaz wjazdu do kraju. Londyn ogłosił indywidualne sankcje wobec Rosjan, Saudyjczyków oraz obywateli Korei Północnej i Birmy. Chodzi o ludzi zaangażowanych zdaniem Brytyjczyków w zabójstwo saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszogdżiego, a także tych, którzy mieli brać udział w prześladowaniu muzułmanów w Birmie.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania sankcje Unia Europejska Paweł Lekki Brexit

Grzegorz Cieślak: w Anglii przyjęto politykę prewencji antyterrorystycznej

- W Anglii wdrożono politykę prewencji antyterrorystycznej. Przyjęto, iż nigdy nie będzie tak, że służby zapobiegną każdemu zamachowi. Trzeba zatem przygotować na to społeczeństwo: kiedy do zamachu dochodzi, jest ono bardziej odporne na jego skutki - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Grzegorz Cieślak z Collegium Civitas. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Trójka Europa Ernest Zozuń Wielka Brytania terroryzm

Arthur Conan Doyle. 10 mniej znanych faktów z życia twórcy Sherlocka Holmesa

Arthur Conan Doyle zmarł 7 lipca 1930 roku, przeżywszy 71 lat wypełnionych lekturą książek, praktyką lekarską, a przede wszystkim pracą pisarską, której najtrwalszym śladem jest cykl powieści i opowiadań o Sherlocku Holmesie. Lecz Doyle miał także inne pasje, a do tego spotkało go kilka interesujących przygód.
Zobacz więcej na temat:  Arthur Conan Doyle Sherlock Holmes kryminał proza medycyna szczepienia szczepionka lekarz motoryzacja Piłka nożna samochody pisarz książki Robert Koch detektyw Edgar Allan Poe Anglia Wielka Brytania architektura

"Podział biegnie tym samym torem". Elżbieta Królikowska-Avis o wyborach prezydenckich

- W Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych podział biegnie dokładnie tym samym torem: między Polską spod znaku Jana Pawła II a Polską spod znaku gen. Czesława Kiszczaka. Wyniki wyborów to odzwierciedlają - stwierdziła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Królikowska-Avis, korespondentka polskich mediów w Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Polskie Radio 24 wybory prezydenckie 2020 polityka

MSZ prostuje artykuł portalu Wyborcza.pl: nie jest prawdą, że wydłużono czas odbierania kopert

W związku z artykułem redaktora Bartosza Wielińskiego pt. "Polonia bez pakietów wyborczych na czas”, który został opublikowany na portalu wyborcza.pl w dniu 28 czerwca br. informujemy, że nieprawdziwa jest zawarta w nim teza, jakoby pod presją brytyjskiej Polonii wydłużono czas odbierania kopert zwrotnych do zakończenia głosowania w niedzielę w lokalach komisji wyborczych w Wielkiej Brytanii - oświadcza MSZ w komunikacie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wybory prezydenckie wybory prezydenckie 2020 Wielka Brytania Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ