Polskie Radio
Section05
Wielka Brytania

Zamach na Skripala. "Powinniśmy pytać Rosjan"

- Sprawa Skripala jest bardzo zagadkowa. Powinniśmy pytać samych Rosjan, co oni sądzą, oni nie będą się przyznawać, że to zrobili, ale ich argumenty powinniśmy usłyszeć. To zdarzenie świadczy o brutalizacji światowej sceny politycznej. Same pohukiwanie na Rosję niewiele da. Nie przychylałbym się do wydalania rosyjskich dyplomatów z Polski – mówił w audycji Jeden Na Jednego przewodniczący Wolnych i Solidarnych Kornel Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kornel Morawiecki Rosja Wielka Brytania

Brytyjscy politycy apelują do władz o blokadę Nord Stream 2

Grupa 20 brytyjskich parlamentarzystów z inicjatywy członka Izby Gmin Daniela Kawczynskiego, podpisała się pod listem otwartym do Borisa Johnsona – poinformował dziennikarz tygodnika "Do Rzeczy". Wzywają oni do potępienia niemiecko-rosyjskich prób budowy gazociągu Nord Stream 2 oraz solidarności z Polską i Europą Środkową.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Nord Stream 2 Boris Johnson Rosja Niemcy

Premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z Theresą May

Premier Mateusz Morawiecki o 13.00 będzie rozmawiał telefonicznie z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. Poinformowała o tym na Twitterze rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Rozmowa będzie dotyczyła między innymi ataku z użyciem broni chemicznej w Salisbury oraz "reakcji NATO w kontekście rosyjskich działań" - podała rzeczniczka rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Wielka Brytania Theresa May Siergiej Skripal

Atak na Skripala. „Rosja dąży do eskalacji konfliktu”

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapowiedziała, że wraz z sojusznikami rozważy w najbliższych dniach podjęcie kolejnych kroków wobec Rosji. Wcześniejsze rosyjskie MSZ zapowiedziało, że wydali z kraju 23 brytyjskich dyplomatów. O reperkusjach międzynarodowych ataku na byłego rosyjskiego szpiega i jego córkę mówili w audycji 7 Dni Wschód dr Malina Kaszuba z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i Maciej Zaniewicz z portalu eastbook.eu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Władimir Putin Wielka Brytania Theresa May

Rosja wydali 23 brytyjskich dyplomatów. Komentarz

Rosyjskie MSZ poinformowało po wezwaniu do swojej siedziby ambasadora Wielkiej Brytanii, że podjęło decyzję o wydaleniu z kraju 23 brytyjskich dyplomatów, którzy na opuszczenie Rosji mają tydzień. Rosyjskie MSZ ogłosiło też, że kończy działalność w Rosji organizacji British Council. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 dr Spasimir Domaradzki z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Wielka Brytania Siergiej Skripal

Zamach na Skripala. "Sytuacja była nie do zapobieżenia"

- Władimir Putin chce zapewnić spoistość i wesprzeć lojalność najściślejszego aparatu bezpieczeństwa. Osiąga to karząc zdrajców, pokazując, że wszyscy zdrajcy będą ukarani, a z drugiej strony doceniając tych, którzy wykazali się męstwem, odwagą i lojalnością w oczekiwanym stopniu – powiedział w audycji W Gruncie Rzeczy były szef Agencji Wywiadu płk Grzegorz Małecki. Odniósł się w ten sposób do próby zabójstwa byłego podwójnego agenta Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Rosja służby specjalne Wielka Brytania Siergiej Skripal

Kto wydał wyrok na Siergieja Skripala?

Boris Johnson, szef brytyjskiej dyplomacji stwierdził, że decyzję o zabójstwie Siergieja Skripala, podwójnego agenta, który walczy o życie wydał osobiście Władimir Putin. Według rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, jest to "oburzające" stwierdzenie. O napiętych relacjach brytyjsko-rosyjskich rozmawiali goście Debaty Dnia - Michał Kolanko (Rzeczpospolita) i Piotr Semka (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Rosja Władimir Putin Boris Johnson Theresa May