Polskie Radio
Section05
Wielka Brytania

Brytyjscy i estońscy żołnierze są już w Polsce. Szef MON: dziękujemy za wsparcie

"Pododdziały wojsk inżynieryjnych z Estonii i Wielkiej Brytanii są już w Polsce" - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na Twitterze. Obecność żołnierzy związana jest z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej - mają oni pomagać polskim służbom w ochronie wschodniej flanki.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Obrony Narodowej MON Mariusz Błaszczak Wielka Brytania Estonia wojsko granica Białoruś służby i bezpieczeństwo POLSKA

Problemy współczesnego świata i Polski

Elżbieta Królikowska-Avis to wieloletnia korespondentka mediów polskich w Wielkiej Brytanii oraz osoba silnie zaangażowana w życie polskiej społeczności dziennikarskiej. Jej najnowsza książka "Cywilizacja Zachodu na rozdrożach wartości" doskonale wpisuje się w bieżące wydarzenia polityczne, kulturalne w Europie i na świecie. To nie są teoretyczne rozważania, ale zapis konkretnych problemów, z jakimi boryka się nasz współczesny świat, także Polska.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Reszczyński demokracja społeczeństwo Wielka Brytania POLSKA Europa Trójka

Żołnierze z Wielkiej Brytanii i Estonii w Polsce. Prezydent wydał zgodę

Prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie w sprawie zgody na pobyt komponentu Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz komponentu Sił Zbrojnych Republiki Estońskiej na terytorium Polski. Jest to element dodatkowego wsparcia w działaniach ochraniających zewnętrzną granicę UE i NATO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo wojsko kryzys kryzys na granicy granica Białoruś imigranci w Europie imigracja migracja prezydent Andrzej Duda Paweł Soloch BBN Estonia Wielka Brytania

Wielka Brytania zmienia zasady przybywania do kraju. Sprawdź, co zrobić przed podróżą

Od dziś obowiązują nowe, ostrzejsze reguły przybywania do Zjednoczonego Królestwa. Jeszcze przed wylotem trzeba wykupić droższe niż dotąd testy. Wraca kwarantanna - do momentu uzyskania negatywnego rezultatu. Dotyczy to zaszczepionych. Niezaszczepieni nadal muszą stosować się do jeszcze ostrzejszych reguł.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania pandemia obostrzenia COVID-19 koronawirus sars-cov-2

"Paryż jest gotowy do rozmów z Londynem". Szef francuskiego MSW o porozumieniu ws. nielegalnej migracji

Francja jest gotowa podjąć rozmowy z Wielką Brytanią o nielegalnej migracji, jeśli Londyn potraktuje tę kwestię poważnie - zadeklarował minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin. Powiedział także, że uda się do Polski i Słowenii na rozmowy ws. kryzysu migracyjnego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Wielka Brytania Boris Johnson migracja imigranci w Europie

Raport GUS: o 176 tys. spadła liczba polskich emigrantów w 2020 roku

O 176 tys. spadła liczba polskich emigrantów w 2020 roku – czytamy w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego „Informacja o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004-2020. „Podobny efekt obserwowaliśmy po kryzysie z 2008-2009 roku” – ocenia Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ekspert rynku pracy.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Wielka Brytania Brexit pandemia kryzys gospodarczy rynek pracy Małgorzata Frydrych

Wielka Brytania: pilne spotkanie grupy G7, by omówić pojawienie się Omikronu

Z doniesień służb sanitarnych w poszczególnych krajach wynika, że w Europie rozprzestrzenia się Omikoron. Ministerstwo zdrowia i opieki Wielkiej Brytanii ogłosiło w niedzielę, że na poniedziałek zwoła pilne spotkanie ministrów zdrowia grupy G7, by omówić sytuację wywołaną pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Anglia koronawirus COVID-19 pandemia zdrowie obostrzenia