Polskie Radio
Section05
firma

Wsparcie dla przedsiębiorców w czasie pandemii. Przybywa instrumentów pomocy dla firm

Przed nami kolejny, trudny okres dla niektórych firm w związku z kolejnym uderzeniem pandemii i ograniczeniami w działalności. Przedsiębiorstwa nie będą jednak pozostawione same sobie. Jak wynika z analizy ING Banku Śląskiego, w razie konieczności rząd będzie mógł wygenerować jeszcze dziesiątki miliardów złotych na wsparcie dla potrzebujących podmiotów.
Zobacz więcej na temat:  firma koronawirus GOSPODARKA POLSKA Koronawirus w Polsce pomoc pandemia tarcza antykryzysowa

Prezes ZUS: zwolnienia ze składek i kolejne świadczenia postojowe to koszt ponad pół miliarda złotych

- Ogromne środki przeznaczone przez rząd na dodatkowe zasiłki opiekuńcze dla rodziców, lawinowo rosnące wydatki związane ze zwolnieniami lekarskimi to dotychczasowe koszty pandemii, których obsługą zajmuje się ZUS. Do tego dochodzi wsparcie przedsiębiorców i pracowników. Najnowsze, skierowane do turystyki, placówek kultury, i branży targowej, przewidziane w tarczy antykryzysowej 5.0 oszacowano na 550 mln zł. To postojowe i zwolnienie ze składek, których realizacją zajmie się ZUS - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  firma turystyka ZUS POLSKA GOSPODARKA

Polska w Paneuropejskim Funduszu Gwarancyjnym. Firmy poszkodowane przez pandemię z dodatkowym wsparciem

Polska dołączyła do Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego dotyczącego COVID-19. Ma to umożliwić polskim podmiotom, które zmagają się ze skutkami pandemii skorzystanie z finansowego wsparcia. Fundusz, który utworzyły państwa UE, ma pozwolić Grupie EBI na zwiększenie wsparcia dla inwestycji o ok. 200 mld euro.
Zobacz więcej na temat:  firma koronawirus Koronawirus w Polsce bank GOSPODARKA POLSKA

Pandemia a gospodarka. Wiceminister rozwoju: niektóre mechanizmy wsparcia mamy już wypróbowane

Obecnie, podobnie jak było to w marcu i kwietniu, "kwestie gospodarcze zaczynają schodzić na dalszy plan, a pierwszoplanowe są kwestie zdrowia i życia Polek i Polaków" - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marek Niedużak - wiceminister rozwoju, pracy i technologii pytany, czy nasza gospodarka jest przygotowana na drugą falę pandemii. 
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa koronawirus COVID-19 firma biznes

Jerzy Kwieciński: z drugim lockdownem raczej nie będziemy mieli do czynienia

- Obecna sytuacja może nie być jednorazowa. Nawet jeżeli sobie poradzimy z koronawirusem, nie możemy wykluczyć, że za kilka lat pojawią się kolejne pandemie. Firmy muszą być przygotowane do takiej sytuacji - wskazywał w Polskim Radiu 24 prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia firma praca zdalna Jerzy Kwieciński PGNiG Polskie Radio 24 Dorota Kania