Polskie Radio
Section05
firma

Wynagrodzenia w budżetówce. Eksperci: dobre płace muszą wiązać się z jakością wykonywanej pracy

- Pracownicy budżetówki powinni być dobrze wynagradzani. Kto odważyłby się powiedzieć, że medycy czy nauczyciele mają mieć niskie wynagrodzenia? Do tego konieczne jest nie tylko powiązanie ich wynagrodzeń ze wzrostem PKB, ale również z poprawą efektywności ich pracy, szerszym wykorzystywaniem nowoczesnych instrumentów np. z zakresu IT - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, i dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego.
Zobacz więcej na temat:  płace GOSPODARKA zarobki wynagrodzenia firma pieniądze

Eksperci: niepewność pogarsza nastroje przedsiębiorców, wymaga to radykalnego podejścia do szczepień

Wskaźniki pokazujące nastroje przedsiębiorców są dziś bardzo niepewne. Już sama informacja o możliwej czwartej fali pandemii i zamykaniu gospodarek obniża ich nastroje. Wiele zależy też od sytuacji poza granicami kraju, w tym w słabnących gospodarkach azjatyckich. Dlatego podejście do szczepień powinno być bardziej radykalne - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i dr Przemysław Kwiecień, analityk XTB.
Zobacz więcej na temat:  szczepienia GOSPODARKA firma POLSKA społeczeństwo Koronawirus w Polsce

Dyskusje wokół Polskiego Ładu. Gowin: podnoszenie podatków w tym momencie jest mocno kontrowersyjne

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że zaproponuje rozwiązania, które wprowadzą korektę do projektu ustawy podatkowej Ministerstwa Finansów. Jesteśmy w trakcie uzgodnień z PiS - dodał. Ocenił, że jeżeli podatki dla przedsiębiorców znacząco by wzrosły, firmy przerzuciłyby część kosztów na klientów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Jarosław Gowin Polski Ład firma przedsiębiorca podatki

POLSKI ŁAD Polski Ład dla przedsiębiorców. Sprawdź, jakie firmy mogą korzystać z programu

Polski Ład - program reform społecznych i gospodarczych - to nie tylko reforma podatkowa, ale także wiele zmian w zasadach prowadzenia działalności gospodarczej. Według założeń na zmianach skorzystać mogą mikro i małe przedsiębiorstwa, a także średnie i duże firmy. Według wyliczeń Ministerstwa Finansów tylko na zmianach podatkowych może skorzystać aż 45 proc. przedsiębiorców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład firma przedsiębiorca podatki ulga podatkowa

Nawet 10 mld zł zaoszczędzą firmy, które skorzystały z tarcz PFR. To efekt rezygnacji z podatku od umorzonych kwot

- Firmy, którzy dostały umorzenie subwencji z tarcz PFR, zaoszczędzą na podatkach w sumie 8 -10 mld zł - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Te pieniądze zostaną w przedsiębiorstwach co pozytywnie wpłynie na ich rozwój i poziom zatrudnienia - dodał.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antykryzysowa firma pomoc podatki finanse publiczne