Logo Polskiego Radia
Adam Kaliński 27.10.2022

Dystrybucja węgla przez samorządy. Część senackich zmian zaakceptowana przez komisję sejmową

Sejmowa komisja samorządu terytorialnego pozytywnie zaopiniowała część poprawek Senatu do ustawy o dystrybucji węgla przez samorządy.

Rekomendację uzyskały poprawki dotyczące dodatku węglowego dla gospodarstw domowych, które zamieszkują pod jednym dachem. Negatywną opinię uzyskała natomiast poprawka, która przewiduje, że rządowy skład, z którego gmina ma pobierać węgiel, musi znajdować się maksymalnie 100 kilometrów od gminy.

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda mówi, że regulacja ta skomplikowałaby system dystrybucji i w związku z tym rząd wyraził negatywną opinię.

Czytaj także:

Inna przyjęta przez opozycję w Senacie poprawka, która uzyskała negatywną rekomendację komisji, mówi o tym, że za jakość węgla sprzedawanego gospodarstwom domowym odpowiadać będzie wojewoda, a nie samorząd.

Uchwalone w ubiegłym tygodniu przez Sejm przepisy przewidują, że importerzy będą sprzedawać samorządom węgiel po cenie maksymalnej 1500 złotych za tonę, a następnie gminy będą odsprzedawać go gospodarstwom domowym po nie więcej niż dwa tysiące złotych. W celu zakupu węgla po cenie preferencyjnej trzeba będzie złożyć wniosek do gminy.

Czytaj także:

Nad poprawkami Senatu będzie głosował teraz Sejm. Posłowie mogą je przyjąć lub odrzucić. Głosowanie zaplanowano wieczorem.

IAR, akg