Polskie Radio
Section05
Senat

"Przeszarżowali". Publicysta o wycofaniu się opozycji z bojkotu wyborów

- Można wyobrazić sobie rozłam w opozycji, ale widać jednak, że jeśli był, to na krótko, i jest już zgoda na to, by wybory prezydenckie odbyły się 28 czerwca - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Płociński z "Rzeczpospolitej". Gościem audycji był też Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka kampania wyborcza wybory prezydenckie 2020 Senat Tomasz Grodzki opozycja zjednoczona prawica

Kiedy wybory prezydenckie? Poseł PiS: opozycja w Senacie gra dobrem Polski

- Jestem zaskoczona absurdalnymi pomysłami marszałka Senatu, który chciałby zastąpić prezydenta na urzędzie; senat przedłuża prace, marszałek Senatu cały czas przesuwa terminy - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Joanna Borowiak. - Senat poprawia ustawę, którą Sejm przygotował w ciągu dwunastu godzin, bez żadnego trybu, bez żadnych konsultacji - ripostował poseł Lewicy, Tomasz Trela. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Antoni Trzmiel wybory prezydenckie 2020 Senat PiS wybory prezydenckie

NASZ WYWIAD Marek Pęk: po wyborach prezydenckich decyzja ws. wniosku o odwołanie marszałka Grodzkiego

- Uważam, że Tomasz Grodzki nie jest samodzielny. Nadmarszałkiem Senatu jest w rzeczywistości Borys Budka - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Marek Pęk, wicemarszałek Senatu z Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem wniosek o odwołanie Tomasza Grodzkiego jest możliwy po wyborach prezydenckich.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Pęk Tomasz Grodzki Senat polityka wybory prezydenckie 2020

"Pozwólcie Polakom skorzystać z prawa do wyboru prezydenta". Politycy PiS do opozycji

- Mamy do czynienia z niekonstytucyjnym, pozaprawnym działaniem po to, żeby Polakom uniemożliwić wybranie swojego prezydenta - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Podczas konferencji prasowej apelował wraz z europosłem Adamem Bielanem, by politycy opozycji "dali Polakom skorzystać z ich prawa do wyboru prezydenta".
Zobacz więcej na temat:  Senat wybory prezydenckie 2020 POLSKA Radosław Fogiel Adam Bielan opozycja Prawo i Sprawiedliwość Tomasz Grodzki

Apel o szybsze prace Senatu. Manifestacja popierająca przeprowadzenie wyborów 28 czerwca

Szef warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej" Adam Borowski organizuje manifestację popierającą przeprowadzenie wyborów prezydenckich 28 czerwca. Podczas wydarzenia, które odbędzie się 1 czerwca, zostanie również złożona petycja do marszałka Senatu z prośbą o przyspieszenie prac izby wyższej nad ustawą dot. głosowania.
Zobacz więcej na temat:  Adam Borowski Gazeta Polska Sejm Senat wybory prezydenckie 2020 POLSKA Tomasz Grodzki

Czarnek: 28 czerwca będzie dniem demokracji, dniem wyborów prezydenckich

- Wszystkie zabiegi legislacyjne idą w tym kierunku. Po to uchwaliliśmy ustawę 12 maja, żeby na jej podstawie wybory odbyły się z końcem czerwca - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Przemysław Czarnek. 28 czerwca ma być datą wyborów prezydenckich, ponieważ jest to, zdaniem polityka "ostatni bezpieczny termin".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lewica PiS wybory prezydenckie 2020 polityka Przemysław Czarnek Senat Sejm Sąd Najwyższy

"Brak racjonalnej strategii". Publicysta o działaniach Grodzkiego

- Za propozycją wyborów w sierpniu nie idzie odpowiedź, kto miałby po 6 sierpnia podpisywać ustawy, ta kwestia determinuje datę wyborów. Polska nie może być krajem bez głowy państwa, biorącej udział w procesie legislacyjnym - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna"). W dyskusji wzięli również udział Andrzej Rafał Potocki ("Sieci") oraz Tomasz Wróblewski ("Warsaw Enterprise Institute").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Łukasz Szumowski koronawirus Senat Tomasz Grodzki wybory prezydenckie 2020 Andrzej Duda Rafał Potocki Szymon Hołownia

"Rząd i minister Sasin zachowali się prawidłowo". Poseł Kurowska o przygotowaniach do wyborów

- Przygotowywaliśmy się do wyborów korespondencyjnych 10 maja, tak jak było ustalone. Nie liczyliśmy na taką obstrukcję Senatu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Kurowska, poseł Solidarnej Polski. Gościem audycji "Dwie Strony" był również poseł Platformy Obywatelskiej Waldemar Sługocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Krzysztof Świątek Solidarna Polska Platforma Obywatelska wybory prezydenckie 2020 Senat głosowanie korespondencyjne pandemia koronawirus

Prof. Przemysław Czarnek: ci, którzy krzyczą "demokracja", łamią podstawowe zasady demokracji

- Ten, kto się upomina o przeprowadzenie wyborów w terminie gwarantującym ciągłość władzy, jest uznawany za antydemokratę, a podstawowe zasady demokratyczne są łamane przez tych, którzy krzyczą "demokracja" i "konstytucja". To jest aberracja w czystej postaci - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Czarnek, poseł PiS, prawnik i konstytucjonalista.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Przemysław Czarnek POLSKA polityka Senat konstytucja demokracja wybory prezydenckie 2020

Sędzia Trybunału Stanu: senacka większość dąży do obezwładnienia państwa polskiego

- Większość w Senacie, jak i siły, które za nią stoją, są sprzężonym sztabem służącym wprowadzeniu chaosu, który miałby doprowadzić do wywrócenia porządku ustalonego w wyborach w 2015 roku - powiedział mec. Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka opozycja Piotr Andrzejewski Ryszard Gromadzki wybory prezydenckie wybory prezydenckie 2020 wybory w Polsce kampania prezydencka Senat

Dr Tomasz Żukowski: przeprowadzenie wyborów 28 czerwca jest realne

- Myślę, że ostatecznie Senat zakończy prace nad ustawą dot. wyborów prezydenckich. Jeżeli nastąpi to w przyszłym tygodniu, termin 28 czerwca będzie realny i w związku z tym będziemy mogli doczekać się tego, co jest fundamentem demokracji, czyli wyborów - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Żukowski. 
Zobacz więcej na temat:  Nasz komentarz polityka wybory prezydenckie 2020 Senat Tomasz Grodzki Krzysztof Świątek

Krzysztof Kubów: mimo wcześniejszych ustaleń senatorowie opozycji nie chcą szybkich prac

- Jesteśmy uzależnieni od prac Senatu. Chcemy, żeby wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Niestety, senatorowie opozycji nie chcą szybkich prac mimo wcześniejszych ustaleń przy tzw. okrągłym stole - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Krzysztof Kubów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory prezydenckie wybory prezydenckie 2020 Senat Tomasz Grodzki polityka Krzysztof Świątek