Polskie Radio
Section05
Senat

Dodatek węglowy. "Zapewnienie ciepła to odpowiedzialność całej klasy politycznej"

Gośćmi Bartłomieja Graczaka byli: Anna Zalewska z Prawa i Sprawiedliwości, Konrad Frysztak z Koalicji Obywatelskiej, Norbert Kaczmarczyk z Solidarnej Polski oraz Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Politycy skomentowali w Programie 3 Polskiego Radia kwestie związane z uchwaleniem ustawy o dodatku węglowym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sejm Senat węgiel energetyka dofinansowanie społeczeństwo Anna Zalewska Konrad Frysztak Norbert Kaczmarczyk Marek Sawicki Bartłomiej Graczak

Rządowe wsparcie dla użytkowników różnych źródeł ciepła. Porzucek: wkrótce ogłosimy projekt

- Od dawna mówimy, że będziemy chcieli wesprzeć użytkowników różnych źródeł ciepła. Taki projekt jest przygotowywany. W ciągu najbliższych dni będzie ogłoszony. Zaczęliśmy od węgla, bo właśnie na węgiel było ogłoszone embargo, na import tego surowca z Rosji. Natomiast użytkownicy innych źródeł również nie pozostaną bez pomocy - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marcin Porzucek. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach POLSKA energetyka węgiel Senat

Ustawa gazowa po poprawkach w Senacie. Jackowski: zapisy mają charakter antyinflacyjny

Senat wprowadził poprawki do ustawy o bezpieczeństwie gazowym. Jest ich w sumie ponad 20. Za nowelą wraz z 24 poprawkami opowiedziało się w czwartek 92 senatorów, 1 był przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu. Senator Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Piecha powiedział, że ustawa jest odpowiedzią na wyzwania, jakie pojawiły się na rynku gazu w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Senator niezrzeszony Jan Maria Jackowski podkreślił, że ustawa ma charakter antyinflacyjny. Dodał, że jednocześnie wiążą się z nią zobowiązania za które zapłacą następne pokolenia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka polityka Senat Jan Maria Jackowski Sejm

Senat proponuje zerową stawkę VAT na źródła energii. Karnowski: licytuje wysoko i nieodpowiedzialnie

- Senatorowie czują się demokratami, którzy bronią demokracji, z marszałkiem Tomaszem Grodzkim na czele. Bawią się. Można pisać kabaretowe skecze, jak turboliberałowie licytują się ws. pomocy Polakom, jak ubierają się w socjalne szatki, gdyby to nie było smutne, bo moment jest wyjątkowo trudny i wymagający powagi - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor Michał Karnowski z tygodnika "Sieci". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gaz Senat węgiel POLSKA

Dodatek węglowy w Senacie. Łoziński: potrzebne są rozwiązania systemowe

- Czy nie lepiej, zamiast dawać 3 tys. złotych, dołożyć jeszcze trochę i pomóc w przekształceniu się na ogrzewanie gazowe lub podłączenie do sieci ciepłowniczej. Wtedy odpadłby cały problem. Mamy gaszenie pożaru. Być może warto pomyśleć o rozwiązaniach systemowych - mówił w Polskim Radiu 24 Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny") . Gośćmi byli Adam Jakuć ("Kurier poranny") i Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna"). 
Zobacz więcej na temat:  węgiel Senat energetyka POLSKA Polskie Radio 24

Senatorowie chcą zmian w dodatku węglowym. Piotr Kaleta: nie zdają sobie sprawy z sytuacji

- Większość senacka nie zdaje sobie sprawy z tego, że jesteśmy w nieciekawej sytuacji ekonomicznej i geopolitycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Odniósł się tym samym do poprawek Senatu do ustawy o dodatku węglowym. Gościem audycji "Dwie strony" był także Kazimierz Kleina z Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  węgiel ustawa Senat pieniądze energetyka prawo POLSKA polityka Polskie Radio 24

Akcesja Finlandii i Szwecji do NATO. Senat USA podejmie decyzję

W amerykańskim Senacie odbędzie się dziś głosowanie w sprawie ratyfikacji protokołów akcesyjnych Szwecji i Finlandii do Paktu Północnoatlantyckiego. Oba kraje zostały formalnie zaproszone do NATO w czerwcu. Przyjęcie Szwecji i Finlandii do Sojuszu wymaga ratyfikacji przez wszystkich 30 członków - podaje Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w USA.
Zobacz więcej na temat:  NATO Szwecja Finlandia USA Senat bezpieczeństwo ŚWIAT Ameryka