Polskie Radio
Section05
Senat

Po orędziu prezydenta. "Głowa państwa ma łączyć naród”

We wtorek połączone izby parlamentu wysłuchały orędzia prezydenta Andrzeja Dudy z okazji 150. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Obecna była m.in. premier Beata Szydło. Prezydent apelował o rzeczową debatę i zakończenie „starć wrogich plemion"” Jak podkreślił, Polska "nie jest niczyją własnością". O przemówieniu prezydenta mówili w audycji Rozmowa PR24 historyk prof. Wojciech Roszkowski i politolog dr Bartłomiej Biskup.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda Zgromadzenie Narodowe Sejm Senat

Prezydent: Polska nie jest własnością naszego pokolenia

– Polska nie jest niczyją własnością. Nie jest nawet własnością naszą, naszego pokolenia. Jesteśmy tylko jej wybrańcami, sługami i opiekunami – mówił Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym przed Zgromadzeniem Narodowym. W ten sposób, w 150. rocznicę narodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, prezydent zainaugurował obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy wygłoszone przed Zgromadzeniem Narodowym
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda prezydent Zgromadzenie Narodowe Sejm Senat

"Chcemy zmiany statusu Polaków poza granicami"

– Uważamy, że ze 100 senatorów, którzy teraz zasiadają w Senacie, 20 powinno być wybieranych poza granicami Polski, ażeby Polacy mieszkający za granicą mieli swoich przedstawicieli w Senacie. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział referendum konstytucyjne i chcemy, aby weszło to w dyskurs konstytucyjny – mówiła w "Sygnałach Dnia" wiceprezes Światowego Kongresu Polaków dr Krystyna Krzekotowska.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Senat Henryk Szrubarz

I Światowy Kongres Polaków. Jest pierwsza inicjatywa

Na Zamku Królewskim w Warszawie obradowały w piątek osoby polskiego pochodzenia m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Białorusi czy Niemiec. Pod hasłem "Strategia dla Polski ponad podziałami" dyskutowali o najważniejszych sprawach dla Polski i polskich emigrantów. O I Światowym Kongresie Polaków mówił w Polskim Radiu 24 Stefan Hambura, prezes Stowarzyszenia Światowy Kongres Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Senat