Polskie Radio
Section05
energia

Industria ma zgodę na SMR. Technologię dostarczy Rolls-Royce

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą dotyczącą budowy elektrowni jądrowej z zastosowaniem małych reaktorów modułowych (SMR) oraz przechowalnika wypalonego paliwa jądrowego jako integralnej części elektrowni jądrowej. Decyzja została wydana dla Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna energetyka energia atomowa energia elektrownia atomowa bezpieczeństwo energetyczne POLSKA prąd

Prąd z nieba. Europejska Agencja Kosmiczna chce budować orbitalne elektrownie słoneczne

W ramach nowej inicjatywy SOLARIS Europejska Agencja Kosmiczna wspiera badania nad technologią przesyłania energii z orbity na Ziemię. W przedsięwzięciu mają uczestniczyć przedsiębiorstwa, dostawcy energii i decydenci. Na czym polega projekt? 
Zobacz więcej na temat:  esa european space agency kosmos energia energia elektryczna prąd odnawialne źródła energii zielona energia Michał Strzałkowski Robert Grzędowski NAUKA technologie

Zielony Ład - rewolucja zrodzona z kryzysu. Czy stać nas na to wyzwanie?

Protesty rolników, niezadowolenie społeczeństwa i rewolucja energetyczna. Co w praktyce oznacza Zielony Ład? - O unijnym prawie i wątpliwościach strajkujących rolników w "Klubie Trójki" mówili profesor Witold Modzelewski, prawnik, były wiceminister finansów oraz Jakub Wiech, dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marcin Jagiełowicz protest rolnicy Unia Europejska Europejski Zielony Ład energia rewolucja przemysłowa

Czy praktykowanie jogi jest niemęskie? Dlaczego w większości zajmują się nią kobiety?

Joga cieszy się coraz większą popularnością. Ćwiczenia rozciągające, uspokajające i przywracające równowagę wydają się znakomitym pomysłem w naszej zabieganej, pełnej napięć i chaosu rzeczywistości. Jednak zaledwie 20-25 procent praktykujących jogę to mężczyźni. Dlaczego?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA joga ćwiczenia ruch zdrowie energia zdrowie psychiczne Paweł Turski Krzysztof Łoniewski Trójka

Taryfa dynamiczna. Na czym polega i ile zapłacimy za prąd?

Taryfa dynamiczna jest całkiem nowym rozwiązaniem udostępnionym już nie tylko dla największych odbiorców, które pozwala rozliczać prąd według bieżących stawek na rynku energii ustalonych na Towarowej Giełdzie Energii dla każdej godziny w ciągu doby. Co to oznacza dla gospodarstw domowych? Czy każde z nich musi wybrać taką taryfę? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek energia elektryczna energia prąd cena społeczeństwo ministerstwo klimatu

Jak magazynować energię? Rozwiązaniem może być bateria lodowa

W przypadku energii można wymienić dwa problemy: jej wytwarzanie oraz sposób magazynowania. Pierwszy z nich rozwiązują np. odnawialne źródła, ale akumulatory nie najlepiej radzą sobie z przechowaniem dużych ilości energii elektrycznej. Z pomocą może przyjść jednak bateria lodowa, nad którą Politechnika Wrocławska pracuje razem z dwiema polskimi firmami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar energetyka energia Politechnika Wrocławska

Ciepło odpadowe - nowy sposób na ogrzewanie pomieszczeń i wody?

Ciepło odpadowe powstaje na skutek działania różnych urządzeń, na przykład schodów ruchomych czy wind. Do niedawna spisywano je na straty - okazuje się jednak, że surowiec można wykorzystać nie tylko do ogrzewania, ale i chłodzenia. Na takie rozwiązanie zdecydowały się władze Warszawy, które ciepło odpadowe pozyskają ze stołecznego metra.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Kuba Witkowski energetyka energia technologie