Polskie Radio
Section05
energia

Budowa elektrowni atomowej w Polsce. Negocjacje umowy na projekt posuwają się naprzód

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zapowiedziała, że niedługo zostanie podpisana umowa na zaprojektowanie przez amerykańskie firmy elektrowni atomowej na Pomorzu. Anna Łukaszewska-Trzeciakowska przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie spotkała się z przedstawicielami Departamentu Energii oraz firm Westinghouse i Bechtel.
Zobacz więcej na temat:  energia atomowa energia atom ŚWIAT USA Ameryka Północna Stany Zjednoczone

Rosja nadal finansuje wojnę sprzedażą ropy. Media: Kreml stosuje trzy strategie

Rosja stawia na wysokie ceny ropy, by finansować swoją wojnę przeciwko Ukrainie. Sankcje ograniczają ilość surowca, który może eksportować, więc Kreml liczy na to, że wzrost cen oraz wykorzystanie nowych szlaków transportowych do nowych odbiorców wyrówna straty - pisze "Economist" na swojej stronie internetowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa Rosja energia wojna na Ukrainie sankcje handel ŚWIAT

Tarcza energetyczna. Minister Moskwa: wartość działań osłonowych w 2022 i 2023 roku wyniesie blisko 100 mld zł

Wartość tarczy energetycznej, czyli m.in. mrożenia cen prądu dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych do końca 2023 r. wyniesie 100 mld zł - poinformowała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że w ramach nadmiarowych przychodów i podatku od zysków nadzwyczajnych, firmy energetyczne do końca br. przekażą ok. 30 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska energia elektryczna energetyka energia atomowa energia odnawialna energia prąd rachunki budżet Polski deficyt budżetowy POLSKA społeczeństwo

"Walka o Turów trwa nadal". Prezes PGE o decyzji WSA ws. kopalni

- Kopalnia i Elektrownia Turów pozostaną przez co najmniej 20 lat jednym z najważniejszych źródeł energii w Polsce. Dlatego od początku nie uznawaliśmy zasadności jakichkolwiek zarzutów skierowanych względem decyzji środowiskowej Kopalni Turów - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Turów energetyka energia elektryczna energia prąd infrastruktura

Sąd administracyjny zawiesił postępowanie ws. decyzji środowiskowej GDOŚ. Minister Moskwa: walka o Turów trwa

Sąd administracyjny zawiesił postępowanie ws. decyzji środowiskowej GDOŚ dot. kopalni Turów do czasu formalnego zakończenia sprawy wniosku PGE GiEK o zmianę tej decyzji środowiskowej. Minister klimatu i środowiska przekazała, że "walka o Turów trwa".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Turów węgiel energia Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska energetyka NSA GOSPODARKA