Polskie Radio
Section05
energia

"Przed nami wielka rewolucja". Sałek o transformacji energetycznej w Polsce

- Czeka nas wielka reforma związana z przebranżowieniem gospodarki na zieloną energetykę. Transformacja musi się odbyć z poszanowaniem wszystkich, którzy pracują w sektorze wydobywczym - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, doradca prezydenta ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka energetyka Polskie Radio 24 energia węgiel

"Zbudowanie energetyki jądrowej jest niezbędne". Naimski o bezpieczeństwie energetycznym

- Żaden kraj członkowski UE nie może zakazać drugiemu czegokolwiek, jeżeli chodzi o energetykę i bezpieczeństwo energetyczne - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, komentując plany budowy energetyki atomowej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA odnawialne źródła energii energetyka energia energia odnawialna OZE Piotr Naimski Antoni Trzmiel

ANALIZA W 2022 roku kończy się kontrakt jamalski. Polska ma alternatywy dla importu gazu z Rosji

W ubiegłym tygodniu duński operator systemu przesyłowego Energinet poinformował, że Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym gaz ma płynąć z Norwegii przez Danię do Polski. 31 grudnia 2022 roku Polsce kończy się umowa z Gazpromem, czyli tzw. kontrakt jamalski. Kwestia ewentualnego renegocjowania umowy pozostaje otwarta. Na szczęście Polska ma alternatywy dla importu gazu z Rosji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa gaz ziemny POLSKA energia

ANALIZA Ropa i gaz to surowce strategiczne. Polska systematycznie dąży do zapewnienia bezpieczeństwa ich dostaw

Zapotrzebowanie Polski na ropę i gaz ziemny stale rośnie. Świadomość energochłonności rozwoju gospodarczego oraz zagrożeń związanych z ewentualnym brakiem dostaw tych surowców powodują, że konieczna staje się dywersyfikacja źródeł ich pozyskiwania. Sprawdzamy, skąd Polska sprowadza najwięcej ropy i gazu oraz jakie są nasze możliwości działania w przypadkach kryzysowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa gaz ziemny POLSKA energia

Wiceszef MSZ Czech: rozstrzygnięcia ws. Turowa spodziewamy się w najbliższych tygodniach

Czechy spodziewają się osiągnięcia porozumienia z Polską w sprawie kopalni Turów w ciągu dwóch-trzech tygodni - przekazał wiceminister spraw zagranicznych Czech Martin Smolek. W tym czasie Czesi nie będą domagać się egzekwowania zaproponowanych kar, a strona polska będzie mogła odnieść się do ich wniosku. Działania czeskiego rządu skrytykował czeski Greenpeace, który oczekuje twardej postawy wobec Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE pieniądze energia Unia Europejska Czechy prąd węgiel ŚWIAT Europa

Müller ws. kopalni Turów: premier Czech dostał mandat negocjacyjny, aby zakończyć sprawę polubownie

– Również z przyczyn negocjacyjnych czeski rząd korzysta z instrumentów prawnych, które przysługują mu w toku postępowania. Premier Czech dostał wczoraj mandat negocjacyjny, aby zakończyć sprawę polubownie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Müller, rzecznik rządu.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE energia pieniądze Czechy Piotr Müller prąd Mateusz Morawiecki POLSKA polityka Trójka

"To dla mnie nieodpowiedzialne i niezrozumiałe". Prezydent o orzeczeniu TSUE ws. Turowa

- Szokujące jest to, że tak uderzającą w państwo decyzję podejmuje jedna osoba. Byłem tym głęboko zdumiony. Jest to dla mnie niepoważne, nieodpowiedzialne i niezrozumiałe - powiedział w wywiadzie w "Gościu Wiadomości" prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE węgiel energetyka energia prąd Unia Europejska gospodarka polska Andrzej Duda prezydent POLSKA polityka