Polskie Radio
Section05
węgiel

"Idea 3W" to szansa dla polskich firm. Prezes BGK: konieczna jest współpraca nauki, biznesu, administracji i finansów

Sektor 3W: woda, wodór, węgiel to najszybciej rozwijający się sektor w gospodarce. Jego wartość wynosi w Polsce blisko 4,9 mld dolarów (ponad 19 mld zł). "Inwestycje w kluczowe dla życia na Ziemi zasoby oznaczają także ogromny skok technologiczny i zdobywanie przewagi konkurencyjnej polskich firm" - przekonuje prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka woda wodór węgiel BGK

KE wciąż nie notyfikowała polskiego programu górniczego. Konieczne są zmiany w ustawie, projekt trafił do Sejmu

Do Sejmu trafił rządowy projekt noweli tzw. ustawy górniczej, zakładający m.in. wydłużenie do końca 2025 r. terminu zawieszenia spłaty zobowiązań Polskiej Grupy Górniczej z tytułu niezapłaconych składek ZUS i pożyczki z PFR. Spółki węglowe objęte wsparciem mają też być zwolnione z zaliczek na CIT. "Ta nowelizacja powinna być jak najszybciej przyjęta w Sejmie" - powiedział wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka węgiel górnictwo Polska Grupa Górnicza ZUS Tauron

Transformacja energetyczna Europy. Bez krytycznych surowców jest skazana na porażkę

Unia Europejska jest uzależniona od importu krytycznych surowców, bez których nie powiedzie się transformacja energetyczna Europy - mówiono podczas czwartkowej konferencji Silesia 2030 w Katowicach. Wiele z tych surowców pochodzi z krajów nierespektujących praw człowieka, praw pracowniczych i wymagań środowiskowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA energetyka prąd węgiel OZE infrastruktura

ANALIZA Transformacja sektora energetycznego. Droga do taniego prądu i różnorodnych źródeł dostaw

Rola sektora energii w Polsce, kluczowa dla całej gospodarki oraz bezpieczeństwa i życia obywateli, uległa znaczącym zmianom w ciągu ostatnich ośmiu lat. Przez ten okres, dążąc do zwiększenia suwerenności energetycznej kraju, skupiono się na rozwoju infrastruktury, dywersyfikacji źródeł energii oraz wprowadzeniu nowych rozwiązań regulacyjnych i systemowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA energetyka prąd węgiel OZE infrastruktura

Kopalnia Turów do zamknięcia? Janecki przypomina kontrowersyjną wypowiedź Arłukowicza

"Sami tego chcieliście, więc gratulacje" - napisał w mediach społecznościowych Stanisław Janecki, publicysta tygodnika "Sieci", odnosząc się do fragmentu wypowiedzi europosła PO Bartosza Arłukowicza. Polityk opozycji w jednym z wywiadów w Radiu ZET, kilka miesięcy temu, powiedział, że kopalnię Turów, zgodnie z wyrokiem sądu, należy zamknąć.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kopalnia Turów węgiel Trybunał Sprawiedliwości UE Bartosz Arłukowicz

ART. SPONSOROWANY Rozwój samorządów z myślą o przyszłości: jak w praktyce wykorzystać koncepcje Idei 3W w samorządach?

Dobrobyt członków społeczności jest ważnym aspektem budowania zaufania społecznego dla samorządów, które są otwarte na ich potrzeby. Decyzje, które podejmują władze lokalne bezpośrednio przekładają się na jakość życia mieszkańców. Ważną częścią tego procesu są projekty zrównoważonego rozwoju, które integrują społeczności, skupiają ich uwagę na wspólnym celu, budują lokalną tożsamość i przywiązanie do miejsca. Ich realizacja może jednak okazać się nie lada wyzwaniem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK samorząd woda wodór węgiel innowacyjna gospodarka

ANALIZA Transformacja sektora energetycznego. Konieczna będzie modernizacja sieci przesyłowych

Rola sektora energii w Polsce, kluczowa dla całej gospodarki oraz bezpieczeństwa i życia obywateli, uległa znaczącym zmianom w ciągu ostatnich ośmiu lat. Przez ten okres, dążąc do zwiększenia suwerenności energetycznej kraju, skupiono się na rozwoju infrastruktury, dywersyfikacji źródeł energii oraz wprowadzeniu nowych rozwiązań regulacyjnych i systemowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA energetyka prąd węgiel OZE infrastruktura

Skarb Państwa podpisał umowę przedwstępną o odkupieniu wszystkich akcji Bogdanki należących do Enei

Skarb Państwa i Enea podpisały we wtorek umowę przedwstępną o zakupie przez Skarb Państwa 100 proc. jej udziałów w kopalni węgla Lubelski Węgiel Bogdanka - poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych. Enea ma ponad 64 proc. akcji Bogdanki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka bezpieczeństwo energetyczne Ministerstwo Aktywów Państwowych infrastruktura węgiel Lubelszczyzna

Węgla i gazu nie zabraknie, magazyny są pełne. Ale pełne bezpieczeństwo energetyczne zapewni atom

Cały czas gromadzone są zapasy węgla i gazu, a w pozyskaniu tego ostatniego surowca energetycznego bardzo pomaga, otwarty dokładnie rok temu gazociąg Baltic Pipe - powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka węgiel zima

Niemcy wracają do węgla. Uruchomią elektrownie nazywane "największymi trucicielami"

Niemiecki rząd przygotowuje kraj do zimy i chce ponownie uruchomić elektrownie węglowe, aby zagwarantować dostawy prądu. Portal dziennika "Bild" zwraca uwagę, że do pracy wrócą opalane węglem brunatnym elektrownie w Jaenschwalde (Brandenburgia) i Niederaussem (Nadrenia Północna-Westfalia). W 2021 r. były one jednymi z największych trucicieli w Europie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Niemcy energetyka energia elektryczna węgiel

Węglokoks repolonizuje spółkę Port Północny. To istotne dla bezpieczeństwa energetycznego kraju

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że spółka Skarbu Państwa Węglokoks przejmuje należącą do kapitału belgijskiego spółkę Port Północny. Chodzi o przedsiębiorstwo, które prowadzi w Porcie Gdańsk terminal specjalizujący się w przeładunkach węgla i rudy żelaza. Port Północny należał dotychczas do belgijskiej grupy Sea Invest N.V.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA energetyka węgiel infrastruktura porty ropa naftowa Bałtyk