Polskie Radio
Section05
samorząd

Poprawki do zmian w ordynacji wyborczej. Zostają JOW-y

Sejmowa komisja nadzwyczajna przyjęła poprawki PiS do projektu zmian w ordynacji wyborczej, proponowanych przez partię rządzącą. Zakładają one między innymi, że w gminach do 20 tysięcy mieszkańców nadal będą obowiązywały jednomandatowe okręgi wyborcze. W Polskim Radiu 24 komentarz Tomasza Zakrzewskiego, specjalisty ds. prawa samorządu terytorialnego i prawa wyborczego.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość samorząd Państwowa Komisja Wyborcza Sejm Senat prezydent

Paweł Rabiej o koalicji PO-Nowoczesna w stolicy: dobry krok

– Koalicja Nowoczesnej z Platformą Obywatelską w Warszawie została warunkowo zatwierdzona przez Katarzynę Lubnauer. Jeżeli dogadamy się w kwestiach programowych i tego, jak będziemy startować w wyborach do Rady Miasta, porozumienie będzie obowiązywać – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Paweł Rabiej z Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Rabiej Nowoczesna Katarzyna Lubnauer Sejm Hanna Gronkiewicz-Waltz samorząd

"Chcemy, by wybory były demokratyczne i transparentne"

Sejmowa komisja nadzwyczajna wznowiła w czwartek prace nad projektem PiS ws. zmian m.in. w kodeksie wyborczym. Projekt zakłada wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, zlikwidowanie JOW-ów w wyborach do rad gmin oraz zmiany w PKW. Projekt ostro krytykuje opozycja i szef PKW Wojciech Hermeliński. O zmianach w prawach wyborczej mówił w audycji Gorący Temat Paweł Zdun, przewodniczący Krajowej Rady Koordynatorów Ruchu Kontroli Wyborów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Państwowa Komisja Wyborcza ordynacja wyborcza samorząd wybory w Polsce

Komisja nie zgodziła się na odrzucenie projektu PiS ws. zmian w Kodeksie wyborczym

Komisja nadzwyczajna, która zajmuje się dwoma projektami zmian w Kodeksie wyborczym i ustawach samorządowych, odrzuciła wszystkie wnioski opozycji: o odrzucenie projektu PiS w całości, o odroczenie prac do czasu uzyskania opinii konstytucjonalistów i organizacji samorządowych, o dopuszczenie ekspertów klubowych oraz o przeprowadzenie wysłuchania publicznego.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce Prawo i Sprawiedliwość samorząd ordynacja wyborcza

„Krytyka zmian w ordynacji wyborczej to walka polityczna"

W Sejmie ukonstytuowała się komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego. Po pierwszym czytaniu Sejm skierował dzisiaj oba projekty do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej. Projekt PiS wprowadza limit dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, likwiduje okręgi jednomandatowe w wyborach samorządowych, zmienia status komisarzy wyborczych oraz sposób wyboru Państwowej Komisji Wyborczej. O zmianach w ordynacji wyborczej mówiła w Polskim Radiu 24 posłanka PiS Anita Czerwińska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość wybory samorządowe Sejm ordynacja wyborcza samorząd

"Są zapowiedzi weta w razie wypaczenia projektu"

Sejm odrzucił wniosek opozycji o odrzucenie w pierwszym czytaniu prezydenckich projektów: o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Posłowie będą w piątek debatować nad projektem zmian w ordynacji wyborczej. O zmianach w ordynacji wyborczej mówił w Polskim Radiu 24 radca prawny Tomasz Zakrzewski, natomiast ws. reformz sądownictwa głos zabrali sędzia Maria Furmanik i Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sejm reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy wybory samorządowe samorząd

Rafał Trzaskowski wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej

Poseł PO Rafał Trzaskowski jest wspólnym kandydatem Platformy i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy; członek zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej - kandydatem na wiceprezydenta stolicy. – To oznacza, że walka będzie jeszcze trudniejsza dla kontrkandydata PiS-u, niezależnie czy będzie nim Patryk Jaki, czy Stanisław Karczewski – powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Wybranowski z „Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Rafał Trzaskowski Platforma Obywatelska Nowoczesna Hanna Gronkiewicz-Waltz samorząd

PKW jest niezawisła. Nie może podlegać zewnętrznej kontroli

W czwartek po południu odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie projektu PiS zmian w kodeksie wyborczym oraz w trzech ustawach regulujących działanie samorządu wszystkich szczebli. Projekt krytykuje m.in. Państwowa Komisja Wyborcz, według której zaproponowane zmiany mogą spowodować zaburzenia, czy nawet destabilizację procesu wyborczego. O zmianach w ordynacji wyborczej mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.
Zobacz więcej na temat:  Państwowa Komisja Wyborcza samorząd ordynacja wyborcza

Debata Poranka: komentatorzy o zmianach w ordynacji wyborczej

Projekt nowelizacji ordynacji wyborczej będzie procedowany w Sejmie w czwartek. Zakłada on m.in. wprowadza między innymi dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów. Zakłada likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin oraz zmniejszenie liczebności mandatów w okręgach wyborczych do rad powiatów i sejmików województw. Do zmian zastrzeżenia zgłasza m.in. Państwowa Komisja Wyborcza. O ordynacji wyborczej mówili w audycji Debata Poranka Michał Rachoń (TVP Info) i Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce Państwowa Komisja Wyborcza samorząd wybory samorządowe Sejm PiS

"Może politycy Platformy boją się prezydent Warszawy?"

- Rafał Trzaskowski był szefem sztabu wyborczego pani Hanny Gronkiewicz-Waltz, która oddawała mieszkania z lokatorami, co było krzywdą dla tysięcy Warszawiaków. Możemy mówić o radykalnej kontynuacji - PO mówiła w ten sposób, że wszystko było w porządku za rządów Gronkiewicz-Waltz. Może politycy PO boją się prezydent Warszawy? Może ma nich jakieś haki? – powiedział w audycji 24 Pytania wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Czarnecki Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Hanna Gronkiewicz-Waltz Jarosław Kaczyński Rafał Trzaskowski samorząd POLSKA

"Kandydat PO będzie wystawiony na ataki polityczne"

– To polityka faktów dokonanych – tak decyzję Platformy Obywatelskiej, o wystawieniu w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w Warszawie Rafała Trzaskowskiego, komentował w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz. Politolog w tym kontekście odniósł się m.in. do rozmów między PO a Nowoczesną, w sprawie koalicji w nadchodzących wyborach. Na naszej antenie także komentarz prof. Rafała Chwedoruka z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  polityka Rafał Trzaskowski Platforma Obywatelska samorząd Hanna Gronkiewicz-Waltz