Polskie Radio
Section05
samorząd

Szef MEiN odpowiada Trzaskowskiemu: jako organ prowadzący mógł pan zapłacić więcej nauczycielom

Panie Trzaskowski, mógł Pan zapłacić więcej nauczycielom jako organ prowadzący warszawskie szkoły, chociażby połowę z tych 1,5 miliarda zł, które M. St. Warszawa wydało od 2016 roku na organizacje pozarządowe - napisał na platformie X (dawniej Tweeter) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Czarnek Rafał Trzaskowski szkoła pieniądze nauczyciel samorząd POLSKA polityka

Holland szkaluje pograniczników. Kukiz: polski mundur nie może służyć do zarabiania grubej kasy w lewackich środowiskach

Nigdy nie pozwolę, żeby polski mundur służył jako pretekst do zarabiania grubej kasy w lewackich środowiskach – powiedział lider Kukiz'15 Paweł Kukiz na briefingu przy polsko-białoruskiej granicy w Terespolu. Odniósł się on do filmu „Zielona granica” Agnieszki Holland. Polityk wyraził solidarność z funkcjonariuszami Straży Granicznej i żołnierzami. Zapowiedział swój udział w akcji „Łańcuch poparcia”, która odbędzie się po południu w Mielniku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Agnieszka Holland FILM migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Mazowsze samorząd Warszawa mazowieckie regiony

Mazowiecka instytucja dała 300 tys. zł dla "Zielonej granicy". Kosiniak-Kamysz próbuje tłumaczyć marszałka Struzika

– To nie jest bezpośrednie wsparcie marszałka, tylko jeden z instytucji mu podległych. Uważam, że kiedyś wspierano lepsze produkcje - mówił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, chcąc wytłumaczyć działania jego partyjnego kolegi, Adama Struzika, marszałka mazowieckiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Agnieszka Holland FILM migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Mazowsze samorząd Warszawa mazowieckie regiony Adam Struzik Władysław Kosiniak-Kamysz

300 tys. zł dla "Zielonej granicy". Warszawski ratusz i marszałek Mazowsza dofinansowali skandaliczny film Holland

Film "Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland otrzymał 300 tys. zł dofinansowania od Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego. Taka informacja znajduje się na stronie tej instytucji. Film dostał wkład koprodukcyjny w ramach 13. edycji konkursu w czerwcu 2023.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Agnieszka Holland FILM migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Mazowsze samorząd Warszawa mazowieckie regiony

PR24 Miliardy z budżetu na wsparcie samorządów. Starosta wołomiński wskazuje konkretne kwoty

- Pomoc rządowa, jaka popłynęła do powiatu wołomińskiego łącznie z programem 500+, dopłatami dla przedsiębiorców w czasie COVID-19, to ponad 2,5 mld złotych, tylko na same drogi w powiecie wołomińskim otrzymaliśmy wsparcie w wys. ponad 100 mln złotych - wyliczył w Polskim Radiu 24 starosta wołomiński i kandydat PiS do Senatu Adam Lubiak.
Zobacz więcej na temat:  PiS wybory w Polsce samorząd POLSKA regiony mazowieckie

Wsparcie Warszawy z państwowych środków. Jarosław Krajewski: wymaga wkładu własnego miasta

-  Rządowy program wsparcia jest finansowany ze środków budżetu państwa i wymaga wkładu własnego - oświadczył szef warszawskiego PiS Jarosław Krajewski. - Mówimy o inwestycjach samorządu warszawskiego z dofinansowaniem ze strony rządu - wskazał i dodał, że wkład ze strony władz stolicy musi wynieść minimum 20 proc.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Warszawa mazowieckie Jarosław Krajewski samorząd

Program "Bon szkolny - Poznaj Polskę". Piontkowski: liczymy, że wpłynie na rozwój turystyki

- Mamy nadzieję, że program "Bon szkolny - Poznaj Polskę" będzie wkładem w wartości edukacyjne uczniów, ale także elementem rozwoju branży turystycznej - powiedział wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Jak zaznaczył, liczy, iż dzięki nowym regulacjom na wycieczki będą mogli jeździć wszyscy uczniowie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Edukacji i Nauki PiS Przemysław Czarnek Dariusz Piontkowski turystyka szkoła samorząd GOSPODARKA

Eksperci: w europejskiej wspólnocie interesy są narodowe

Nie ulega już wątpliwości, że rozwój Europy przesuwa się na wschód do państw tzw. nowej Unii. Musimy też zdawać sobie sprawę, że walka o interesy gospodarcze w Unii trwa i będzie trwała, a państwa tzw. starej Unii tylko sobie przypisują prawo do dbania o interes narodowy. Musimy więc tworzyć własne koalicje, jak np. Trójmorze - mówili goście audycji Rządy Pieniądza w pierwszym dniu Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Dr Artur Bartoszewicz, wykładowca z SGH i Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej odnieśli się też do zaproponowanego przez PiS programu rewitalizacji starych bloków z wielkiej płyty oceniając go jednoznacznie pozytywnie, jako program tak gospodarczy, jak i społeczny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska Trójmorze mieszkania samorząd

"Za systemy wodociągowe w Polsce odpowiadają samorządy". Rzecznik rządu o zakażeniach legionellą

W czwartek w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller pytany, czy rząd podejmie nadzwyczajne działania w związki z zakażeniami legionellą, wskazał, że "za systemy wodociągowe w Polsce odpowiadają samorządy, natomiast rząd odpowiada za nadzór nad inspekcją sanitarną, która kontroluje samorządy".
Zobacz więcej na temat:  zdrowie POLSKA rząd PiS Prawo i Sprawiedliwość Piotr Müller samorząd Główny Inspektor Sanitarny szpital choroba społeczeństwo