Polskie Radio
Section05
samorząd

Kuratorzy i samorządy: szkoły są przygotowane na powrót najmłodszych uczniów

- Szkoły są przygotowane na przyjęcie najmłodszych uczniów - zapewniają kuratorzy i przedstawiciele samorządów - organów prowadzących placówki. W poniedziałek uczniowie klas I-III szkół podstawowych wracają do nauki stacjonarnej w szkołach; powrót będzie odbywał się w reżimie sanitarnym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szkoła edukacja zdalne nauczanie zdalna nauka dzieci nauczyciel samorząd

Lokal za grunt. Senat przyjął pierwszą ustawę z rynkowej części pakietu mieszkaniowego

Inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym - takie będą efekty ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, którą przyjął dziś bez poprawek Senat. Rozwiązanie będzie się opierać na współpracy między gminami a inwestorami.
Zobacz więcej na temat:  mieszkanie GOSPODARKA Senat budownictwo gus samorząd

Niebawem szczepienia grupy pierwszej. Osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą liczyć na pomoc

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker wyraził nadzieję, że kwestia szczepień będzie przykładem dobrej współpracy rządu i samorządu. W piątek rozpoczną się zapisy na szczepienia dla grupy pierwszej określonej przez Narodowy Program Szczepień.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Szefernaker zdrowie społeczeństwo niepełnosprawność niepełnosprawni samorząd szczepienia szczepionka koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 straż pożarna szczepienia - raport

Miliardy złotych dla Funduszu Dróg Samorządowych

Ponad trzy miliardy złotych zasilą w przyszłym roku Fundusz Dróg Samorządowych. Decyzję w tej sprawie podjął Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Kilka dni temu w Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja ustawy o Funduszu, która pieczętuje tę decyzję. Na podstawie nowelizacji zmieni się nazwa FDS na Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg.
Zobacz więcej na temat:  infrastruktura GOSPODARKA polityka regiony samorząd drogi wieś kierowcy motoryzacja POLSKA społeczeństwo

"Change the game" dla środowiska. Szkoły z Polski i Litwy wygrały samorządowy konkurs

Szkoła Podstawowa nr 11 im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli i Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie na Litwie wygrały rywalizację prowadzoną w ramach projektu Inteligentny Samorząd "Change the Game", służącego promowaniu kompetencji cyfrowych i edukacji ekologicznej młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  Litwa ekologia ochrona środowiska środowisko POLSKA edukacja społeczeństwo samorząd konkurs

"Obowiązek władz Warszawy". Wiceszef MSWiA o upamiętnieniu Lecha Kaczyńskiego w stolicy

- Upamiętnienie Lecha Kaczyńskiego nie jest przedmiotem politycznego targu, tylko jest obowiązkiem władz miasta - podkreślił wiceszef MSWiA, radny PiS Błażej Poboży. Jego zdaniem Rafał Trzaskowski "tchórzliwie" zasłaniania się w tej sprawie radnymi KO, choć ci głosują, jak im "każe".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lech Kaczyński Warszawa Rafał Trzaskowski mazowieckie samorząd polityka regiony

Nie będzie ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie? Radny PiS: przeważa polityczna nienawiść

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oświadczył, że radni KO są przeciw nadaniu jednej ze stołecznych ulic imienia Lecha Kaczyńskiego. - Przypomnę, że gdy w tragicznych okolicznościach został zamordowany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, my (...) byliśmy w stanie wznieść się ponad polityczne podziały - mówił w Polskim Radiu 24 warszawski radny PiS Michał Szpądrowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka regiony mazowieckie Warszawa Rafał Trzaskowski Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel samorząd Lech Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość

Europejski Kongres Samorządów. Jak wykorzystać potencjał inwestycyjny miast i regionów?

W centrum dyskusji jednego z paneli Europejskiego Kongresu Samorządów Online znalazło się zagadnienie dotyczące potencjału inwestycyjnego miast i regionów. Coraz częściej o wyborze miejsca pod inwestycje decyduje nie tylko jego lokalizacja, ale i jakość życia, które się w nim wiedzie. Jak sprawić, by miasto i region stały się inwestycyjnie interesujące?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje miasto samorząd społeczeństwo

List samorządowców do przewodniczącej KE. "Nie podcina się gałęzi, na której się siedzi"

- Jest taka tendencja w samorządach zarządzanych przez opozycję, żeby prowadzić politykę w kontrze do rządu. Niedobrze, że dzieje się tak w kwestii polityki zagranicznej - powiedziała Anna Sarzyńska, dziennikarka TVP. Odniosła się tym samym do listu samorządowców do przewodniczącej KE.
Zobacz więcej na temat:  budżet unijny budżet ue samorząd Viktor Orban Unia Europejska POLSKA polityka Polskie Radio 24