Polskie Radio
Section05
Sejm

Agnieszka Ścigaj: posłowie powinni pracować zawodowo

- Poseł to nie jest zawód. To jest pewna reprezentacja, funkcja, powierzona na jakiś czas. Uważam osobiście, że powinna być wprowadzona kadencyjność parlamentarzystów i uważam, że wszyscy powinni pracować zawodowo - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia poseł Agnieszka Ścigaj, przewodnicząca koła Polskie Sprawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Magdalena Ogórek Agnieszka Ścigaj POLSKA polityka Sejm Kukiz'15 Porozumienie Jarosława Gowina Jarosław Gowin

"Jest uznany na świecie i w Europie". Raś wytypował, kogo widziałby w miejsce Budki

- List 51 parlamentarzystów to nie jest już żółta kartka, tylko pomarańczowa dla osób rządzących PO - podkreślił poseł Ireneusz Raś z Platformy Obywatelskiej. Jak dodał, jest rozczarowany obecnym liderem partii Borysem Budką i na jego miejscu widziałby europosła Radosława Sikorskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Platforma Obywatelska koalicja obywatelska opozycja Sejm Borys Budka Ireneusz Raś

"Wilcze prawo Senatu". Müller o "mrożeniu" ustawy o funduszach unijnych

- Takie wilcze prawo Senatu, by mrozić 30 dni ustawy. W jakim celu marszałek Tomasz Grodzki to robi, trudno mi powiedzieć - podkreślił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do kwestii terminu rozpatrzenia przez Senat ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zasobach własnych UE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Piotr Müller fundusze unijne Krajowy Plan Odbudowy Sejm pieniądze fundusze europejskie Krajowy Program Odbudowy Senat

Krajewski: komisja ds. służb specjalnych zajmie się kwestią monitorowania ochrony baz NATO

- W najbliższym czasie, jako komisja (ds. służb specjalnych) zajmiemy się kwestią monitorowania ochrony baz NATO i wojsk sojuszniczych na terytorium RP. (...) To jest kwestia ochrony kontrwywiadowczej, ale również to jest szerokie spektrum zagrożeń, jeśli chodzi o obecność żołnierzy zarówno NATO jak i wojsk amerykańskich na naszym terytorium, jeśli chodzi o zagrożenia, prowokacje, dezinformacje, choćby ze strony Federacji Rosyjskiej - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jarosław Krajewski, wiceprzewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Krajewski Adrian Klarenbach Sejm Polityka zagraniczna Polski NATO wywiad służby specjalne

SONDAŻ Zdecydowana przewaga PiS, kolejny spadek KO. Sprawdź nowy sondaż

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, to na PiS głos oddałoby 35,1 proc. badanych. Na drugim miejscu uplasowała się Polska 2050 Szymona Hołowni z blisko 20 proc. poparciem. Podium zamyka Koalicja Obywatelska (14,7 proc.), która ponownie notuje spadek - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm polityka sondaż Prawo i Sprawiedliwość koalicja obywatelska

Sejm Dzieci i Młodzieży. Ostatnie chwile na nadesłanie prac konkursowych

O godz. 13 mija termin nadsyłania prac konkursowych, które uprawniają do wzięcia udziału w 27. sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Koordynator sesji, Alicja Gołuchowska-Smarzyńska z Wszechnicy Sejmowej powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że tegoroczny temat brzmi: "Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego - w poszukiwaniu drogowskazów we współczesnym świecie według wartości i ideałów Prymasa Tysiąclecia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA młodzież Sejm

Głosowanie nad Funduszem Odbudowy. Wybranowski: politycy KO wyszli z tej akcji mocno poranieni

- Po reakcji polityków Koalicji Obywatelskiej można sądzić, że z głosowania nad Funduszem Odbudowy wychodzą mocno poranieni i osaczeni, osamotnieni. Nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co się stało - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Wojciech Wybranowski, komentując sejmowe głosowanie nad unijnym programem wsparcia po pandemii.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Wybranowski Polskie Radio 24 Sejm POLSKA polityka koalicja obywatelska fundusze europejskie fundusze unijne

"Pieniądze z Funduszu Odbudowy należą do Polaków". Sejm przyjął ustawę o zwiększeniu zasobów własnych UE

Sejm przyjął ustawę o Funduszu Odbudowy, czyli o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Zakłada on rozdysponowanie do państw członkowskich Wspólnoty 672 i pół miliarda euro w formie zarówno dotacji, jak i pożyczek. Jest to odpowiedź Wspólnoty na kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Dziękując posłom za przyjęcie ustawy premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że pieniądze, które będą dzięki niej dostępne, będą pomocą dla Polaków.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja Andrzej Duda NATO Afganistan Polonia Sejm Henryk Sienkiewicz Unia Europejska

Przyjąłeś voucher po odwołaniu wczasów? Do Sejmu trafił projekt, który wydłuży czas jego realizacji

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy przedłużającej z roku do 2 lat czas na wykorzystanie vouchera turystycznego przyznanego po odwołaniu imprezy turystycznej z powodu COVID-19. Termin ten będzie liczony od dnia, w którym miała się odbyć wycieczka. Projekt proponuje również szereg zmian dla przedsiębiorców poszkodowanych przez pandemię, w tym z branży turystycznej. 
Zobacz więcej na temat:  Sejm wakacje rząd turystyka COVID-19 Koronawirus w Polsce społeczeństwo POLSKA polityka

Prof. Reginia-Zacharski: głosowanie ws. KPO pokazało iluzoryczność bytu, jakim była zjednoczona opozycja

- Głosowanie w sprawie Krajowego Planu Odbudowy pokazało iluzoryczność jednorożca, czyli zjednoczonej opozycji, a twierdzenia o budowie Koalicji 276 zostały zweryfikowane negatywnie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Krajowy Plan Odbudowy Sejm pandemia opozycja fundusze unijne polityka

"Obóz władzy uprawia politykę, a opozycja publicystykę". Politolog o głosowaniu nad Funduszem Odbudowy

- Platforma Obywatelska odbiera kosztowaną lekcję leczenia się z politycznych złudzeń. Takie złudzenie mógł dać wynik Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich. Partia Borysa Budki znajduje się na zakręcie - mówił prof. Sławomir Sowiński, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA fundusze unijne fundusze europejskie Sejm polityka