Polskie Radio
Section05
Sejm

Protesty w związku z projektami ustaw zmieniającymi prawo aborcyjne

Na 17 stycznia Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział tzw. Czarną Środę, czyli protesty związane z odrzuceniem projektu Ratujmy Kobiety i przekazaniem do dalszych prac propozycji komitetu #ZatrzymajAborcję. W Warszawie zapowiedziano m.in. zgromadzenia przed biurami PO, Nowoczesnej i PiS. Pikiety popierające projekt #ZatrzymajAborcję zapowiadają natomiast na środę organizacje antyaborcyjne. O protestach mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Grzegorz Górny.
Zobacz więcej na temat:  aborcja Sejm Grzegorz Górny protest

"Opozycja podzieliła się w kompromitujący sposób"

– To niezrozumiałe, dlaczego Platforma Obywatelska wprowadziła w kontekście tak skrajnych rozwiązań dyscyplinę partyjną – mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kawęcki, politolog. W ten sposób ekspert odniósł się do głosowania ws. projektu liberalizującego prawo aborcyjne. Inicjatywa przepadła, m.in. dlatego że część posłów opozycji, pomimo obecności na sali posiedzeń, nie wzięła udziału w głosowaniu.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska aborcja PiS Prawo i Sprawiedliwość Nowoczesna Sejm Marek Biernacki

Przedterminowe wybory? "Może być taka pokusa”

Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości zadeklarował, że jego ugrupowanie chce rządzić do końca kadencji. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów był pytany o medialne spekulacje dotyczące ewentualnego przeprowadzenia przyspieszonych wyborów. – Nie wierzę, by Jarosław Kaczyński zdecydował się na taki krok, pomimo pokusy, którą może mieć – ocenił Łukasz Adamski z tygodnika „Sieci Prawdy”.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce Sejm Łukasz Adamski Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość wybory parlamentarne

"Kompromis aborcyjny z 1993 roku nie istnieje"

Sejm odrzucił w środę obywatelski projekt komitetu „Ratujmy Kobiety 2017”, który zakładał liberalizację obowiązujących obecnie przepisów; do komisji trafił natomiast inny obywatelski projekt, komitetu „#ZatrzymajAborcję”, zaostrzający prawo dotyczące aborcji. O sporze o aborcje mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Tomasz Terlikowski (Telewizja Republika) i Magdalena Kaliszuk-Korzekwa (CitizenGo Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 aborcja Sejm Filip Memches Tomasz Terlikowski

Politolog: SLD i Razem jest nie pod drodze z PO i Nowoczesną

– Od dwóch dni widzimy, że opozycji w Sejmie mogłoby w zasadzie nie być – mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński. Politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana w ten sposób komentował sprawę odrzucenia w pierwszym czytaniu liberalizującego przepisy aborcyjne projektu autorstwa komitetu „Ratujmy Kobiety”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 aborcja Nowoczesna Platforma Obywatelska Sejm PiS Prawo i Sprawiedliwość Katarzyna Lubnauer

"PO niejednokrotnie pokazała, że jest partią konserwatywną"

– Liberalizm światopoglądowy i kulturowy Platformy Obywatelskiej zawsze wynikał z projekcji elit, które chciały widzieć w PO partię postępową. Platforma niejednokrotnie pokazała, że jest partią konserwatywną, partią prawicową. Trochę mniej radykalną niż PiS, ale jednak prawicą – powiedział w Debacie Dnia Tomasz Walczak z Super Expressu. O wykluczeniu trojga posłów z PO i zawieszeniu swojego członkostwa w klubie Nowoczesnej przez niektórych polityków, po głosowaniu ws. aborcji, mówił także Aleksander Majewski (wPolityce.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 aborcja Nowoczesna polityka Platforma Obywatelska Sejm

"PO musi odpowiedzieć na pytania dotyczące założeń ideowych"

Posłowie Marek Biernacki, Joanna Fabisiak i Jacek Tomczak zostali wykluczeni z PO. Natomiast troje posłów Nowoczesnej zawiesza swoje członkostwo w klubie na miesiąc. Chodzi o Joannę Scheuring-Wielgus, Joannę Schmidt i Krzysztofa Mieszkowskiego. To konsekwencje odrzucenia przez Sejm w pierwszym czytaniu projektu liberalizującego ustawę aborcyjną, autorstwa komitetu "Ratujmy Kobiety". O sytuacji w partiach opozycyjnych mówili w Rozmowie PR24 Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna), Joanna Fabisiak (wykluczona z PO), Andrzej Kryj (PiS) i Piotr Zgorzelski (PSL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sejm aborcja Platforma Obywatelska Polskie Stronnictwo Ludowe Prawo i Sprawiedliwość Nowoczesna

Projekt "Ratujmy Kobiety" odrzucony. "Dezintegracja opozycji"

Posłowie: Marek Biernacki, Joanna Fabisiak i Jacek Tomczak zostali wykluczeni z PO. Troje posłów – Joanna Scheuring-Wielgus, Joanna Schmidt i Krzysztof Mieszkowski – zawiesiło członkostwo w klubie Nowoczesnej. Powodem tych decyzji jest odrzucenie w środowym głosowaniu projektu komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", który miał zliberalizować przepisy aborcyjne. O sytuacji, w jakiej znalazła się opozycja, mówił w audycji Gorący Temat Marcin Fijołek z "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nowoczesna Sejm Platforma Obywatelska aborcja polityka