Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Lipka 30.01.2018

Piosenka jako narzędzie propagandowe

Festiwal Piosenki Żołnierskiej odbywał się w latach 1968-1987. Występujący na scenie artyści otrzymywali specjalne zaproszenia od Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego. Jak dokładnie wyglądała ta propagandowa impreza? 

Okładka książki "Piosenka w służbie propagandy" Karoliny Bittner Okładka książki "Piosenka w służbie propagandy" Karoliny Bittner
– Po Grudniu 1970 KC PZPR chciało ocieplić swój wizerunek, m.in. Festiwalem Piosenki Żołnierskiej. W 1971 roku po raz pierwszy na scenie w Kołobrzegu wystąpiły takie gwiazdy jak: Maryla Rodowicz, Halina Frąckowiak czy Trubadurzy. W późniejszych latach już nigdy nie było tak wielkich nazwisk na tym festiwalu – mówi Karolina Bittner.

Autorka książki "Piosenka w służbie propagandy" opowiada w Trójce również o tym, dlaczego zespół The Beatles nigdy nie wystąpił w naszym kraju. Zdradza także, co mogło być przyczyną pojawienia się w Polsce w 1967 roku innej legendarnej grupy, czyli The Rolling Stones.

Jak wyglądało cenzurowanie polskiej muzyki rozrywkowej w czasach PRL? Jakie sposoby na przechytrzenie cenzury miał Kazik Staszewski?

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której także:

  • Felieton prof. Kopczyńskiego o Villardzie.
  • "Dzieje się historia": książka Rafała Węgrzyniaka o dr. Michale Weichercie.
  • "Też przeczytajcie": nowy numer biuletynu IPN o nazistowskich obozach zagłady.
  • Publicystyka Ignacego Daszyńskiego.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Karolina Bittner (autorka książki "Piosenka w służbie propagandy")
Data emisji: 29.01.2018 
Godzina emisji: 23.08

kw/mk