Polskie Radio
Section05
cenzura

Google to narzędzie w rękach reżimu Łukaszenki? Jourova: zaprzeczam, aby celowo współpracowali z dyktatorami

- Jestem w bardzo częstym kontakcie z szefami Google i innych dużych platform internetowych i nigdy nie powiedziałabym, że celowo współpracują z Łukaszenką lub innymi dyktatorami. Ale prawdą jest, że na wszystkich moich spotkaniach podkreślam, że powinni bardziej aktywnie wspierać rosyjskich dziennikarzy na uchodźstwie, a także białoruskich dziennikarzy - powiedziała w wywiadzie z Beatą Płomecką - Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Rosja Komisja Europejska Vera Jourova Beata Płomecka UE Unia Europejska google cenzura Raport Białoruś

Cenzura w Onecie? Portal opublikował, usunął i przywrócił artykuł o Karpińskim

Redaktorzy portalu Onet powołując się na ustalenia portalu tvp.info opublikowali w czwartek rano artykuł dotyczący "nowych przecieków z prokuratury" ws. afery śmieciowej z udziałem Włodzimierza Karpińskiego. Jednak po krótkim czasie publikacja została usunięta - zauważył portal tvp.info i dodał, że po tym, jak opisał tę sytuację, artykuł ponownie pojawił się na stronie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA TVPinfo onet Włodzimierz Karpiński cenzura

Niewygodna historia? W Petersburgu przerwano promocję polskiego wydania książki o zbrodniach z czasu ZSRR

Rosyjska policja przerwała w sobotę spotkanie autorskie Iriny Flige z okazji opublikowania polskiego wydania jej książki "Sandarmoch. Dramaturgia znaczeń", poświęconej miejscom pamięci o zbrodniach stalinowskich w Rosji. Spotkanie odbywało się w jednym z teatrów w Petersburgu, na sali był m.in. Konsul Generalny RP w tym mieście Grzegorz Ślubowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa opozycja demokratyczna Memoriał Petersburg represje policja Kreml cenzura zbrodnie sowieckie Związek Sowiecki ZSRR KSIĄŻKA HISTORIA Rosja stalinizm

Posłowie PO chcą kontrolować media? Kinga Gajewska żąda nazwiska dziennikarza

W serwisie wprost.pl opublikowano artykuł, w którym poruszono temat opieki na dziećmi w Sejmie. Powodem takiej refleksji było to, że nowa poseł PO Aleksandra Gajewska pojawiła się w Sejmie ze swoim synem. Nie spodobało się to politykom PO, którzy żądają nazwiska autora tekstu. Internauci jednoznacznie wskazują na próbę kontroli mediów z jakich PO była znana w czasie swoich poprzednich rządów.
Zobacz więcej na temat:  media dziennikarstwo Sejm Platforma Obywatelska cenzura POLSKA polityka

"Nuż w bżuhu". Wielki skandal kulturalny, polityczny i ortograficzny

102 lata temu po tej publikacji prasa okrzyknęła futurystów "fanatykami ludożerstwa i apostołami zboczeń", niszczącymi polszczyznę i wprowadzającymi bolszewizm. Pod naciskiem opinii publicznej cenzura zatrzymała cały nakład jednodniówki "Nuż w bżuhu", choć zaledwie miesiąc wcześniej wydała pozwolenie na jej druk.
Zobacz więcej na temat:  futuryzm literatura Dwudziestolecie międzywojenne KSIĄŻKA książki poezja wiersze Anatol Stern proza Bruno Jasieński Aleksander Wat Tytus Czyżewski Stanisław Młodożeniec KULTURA HISTORIA historia Polski cenzura Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

PE uchylił immunitet europosłom PiS. "To sprawa o charakterze politycznym"

Parlament Europejski uchylił immunitety czworgu deputowanym Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o Beatę Kempę, Beatę Mazurek, Patryka Jakiego i Tomasza Porębę. Europosłowie na sesji plenarnej w Brukseli poparli tym samym stanowisko Komisji Prawnej PE. Gość audycji "Więcej świata" przekonuje, że mamy do czynienia ze sprawą o charakterze politycznym. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Parlament Europejski Patryk Jaki Beata Mazurek Tomasz Poręba Beata Kempa cenzura

PR24 Nagana dla Szafarowicza. Tekieli: decyzja UW pokazuje, że wciąż istnieje ciągłość z PRL

- Gdy patrzę na zasadnicze dla polskiej kultury politycznej środowisko sędziowskie i uniwersyteckie, to niestety nasuwa się wniosek, że mamy ciągłość z PRL - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Robert Tekieli, komentując werdykt Komisji Dyscyplinarnej Uniwersytetu Warszawskiego o ukaraniu naganą młodego działacza PiS, a zarazem studenta prawa Oskara Szafarowicza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Robert Tekieli Piotr Nisztor Uniwersytet Warszawski edukacja szkolnictwo wyższe cenzura studenci historia PRL PRL

Uniwersytet Warszawski ukarał naganą Szafarowicza. "Nie poddam się"

Uniwersytet Warszawski, który prowadził postępowanie dyscyplinarne wobec Oskara Szafarowicza - studenta uczelni - postanowił ukarać go naganą z ostrzeżeniem za jego aktywność publiczną. "To było jedno z najtrudniejszych przeżyć w moim życiu. Nie poddam się" - napisał Szafarowicz na platformie X. Studenta wspierają internauci, którzy w swoich komentarzach krytykują komisję dyscyplinarną UW. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Uniwersytet Warszawski wolność słowa edukacja studenci polityka Ministerstwo Edukacji i Nauki cenzura