Polskie Radio
Section05
cenzura

"Klatka na klatki" – o filmowej cenzurze w czasach PRL-u

Funkcjonariusze urzędu cenzury w czasach PRL-u mieli tak wielki wpływ na zawartość dzieł artystycznych, że niektórzy chcieliby przyznać im miano współautorów. O różnych aspektach komunistycznej cenzury rozmawiają uczestnicy konferencji "Klatka na klatki. Cenzura filmowa w Polsce Ludowej", organizowanej przez Filmotekę Narodową w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  cenzura PRL FILM KULTURA Tomasz Miara filmoteka narodowa Trójka

"Nuż w bżuhu". Wielki skandal kulturalny, polityczny i ortograficzny

101 lat temu po tej publikacji prasa okrzyknęła futurystów "fanatykami ludożerstwa i apostołami zboczeń", niszczącymi polszczyznę i wprowadzającymi bolszewizm. Pod naciskiem opinii publicznej cenzura zatrzymała cały nakład jednodniówki "Nuż w bżuhu", choć zaledwie miesiąc wcześniej wydała pozwolenie na jej druk.
Zobacz więcej na temat:  futuryzm literatura Dwudziestolecie międzywojenne KSIĄŻKA książki poezja wiersze Anatol Stern proza Bruno Jasieński Aleksander Wat Tytus Czyżewski Stanisław Młodożeniec KULTURA HISTORIA historia Polski cenzura Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

PR24 Dekret Göringa z 1940 r. odebrał majątki Polakom w Niemczech. Płużański: sprawa do dzisiaj nie jest załatwiona

- Jesteśmy w dobie porządkowania spraw z przeszłości, naszej historii związanej z dwoma agresorami, opresyjnymi systemami: niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem. Do dziś nie udało się wypracować jednolitego podejścia do prawodawstwa niemieckiego, ale i sowieckiego na ziemiach polskich - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm cenzura Tadeusz Płużański Bolesław Bierut

Prof. Dudek: żadna dyktatura nie może funkcjonować bez pewnej formy cenzury

- Istotą myślenia cenzorów w państwach totalitarnych było to, że należy eliminować informacje nie tylko te, które wprost zagrażały istniejącemu ustrojowi, bo to jest oczywiste, ale że trzeba również eliminować wszystko to, co mogłoby wzbudzić niepokój, wątpliwości co do tego, że żyje się w ustroju najlepszym z możliwych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek (politolog, historyk, UKSW).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL Robert Tekieli Polskie Radio 24 cenzura