Polskie Radio
Section05
wojsko

"Żal komentować". Premier o słowach Nitrasa, który wzywał wojsko do buntu

Aż żal komentować takie słowa - tak premier Mateusz Morawiecki ocenił wypowiedź posła KO Sławomira Nitrasa, który wyraził nadzieję, że wojsko się zbuntuje i nie weźmie udziału w wyborach. "Różne funkcje państwa, różne instytucje publiczne muszą funkcjonować" - dodał premier dziękując wojsku za pomoc.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce wojsko służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo COVID-19 koronawirus Mateusz Morawiecki Sławomir Nitras POLSKA

Finansowe wsparcie dla kombatantów i weteranów. Na pomoc przeznaczono 30 mln zł

Kombatanci i weterani mogą uzyskać pomoc pieniężną z Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk mówi, że jest to szczególnie ważne w sytuacji ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa oraz zbliżającymi się świętami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojsko pomoc Żołnierze Wyklęci Armia Krajowa Koronawirus w Polsce

"Jesteśmy w gotowości". Szef Sojuszu o aktywności militarnej Rosji w pobliżu granic z NATO

- NATO obserwuje znaczący wzrost aktywności wojskowej Rosji w pobliżu swoich granic - powiedział sekretarz generalny Sojuszu. Jens Stoltenberg zapewnił podczas wideokonferencji prasowej, że mimo pandemii koronawirusa NATO pozostaje w gotowości operacyjnej. Podkreślił, że Sojusz jest obecny na ziemi, w powietrzu i na morzu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna NATO Jens Stoltenberg wojsko Rosja

Mimo pandemii USA nie wycofują z Polski żołnierzy. "Chcemy ich chronić na miejscu"

- Wojska Stanów Zjednoczonych nie wycofują się z Polski ani z innych części Europy mimo pandemii koronawirusa - zapewnia amerykańska ambasador przy NATO Kay Bailey Hutchinson. Wspólna walka z koronawirusem ma być głównym tematem popołudniowej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych krajów NATO. To pierwsze takie spotkanie "na odległość" w 70-letniej historii Sojuszu.
Zobacz więcej na temat:  wojsko USA Stany Zjednoczone POLSKA NATO armia Stałe bazy USA w Polsce

Żołnierze WOT zaangażowani w walkę z koronawirusem. Szeremietiew: w takich działaniach są niezastąpieni

- Od dawna mówiłem, że mogą pojawić się sytuacje nadzwyczajne, a z taką mamy do czynienia obecnie, w których formacje rodzaju Wojsk Obrony Terytorialnej będą niezastąpione - powiedział Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej. - Chwała Bogu, że zaczęto odbudowywać tego typu oddziały - dodał ekspert ds. obronności.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Romuald Szeremietiew koronawirus Koronawirus w Polsce polityka Antoni Opaliński Wojska Obrony Terytorialnej wojsko armia

"To pierwszy tak duży sprawdzian dla naszej formacji". Płk Marek Pietrzak o walce WOT z koronawirusem

- Od morza aż do Tatr, od wschodu do zachodu, wszędzie można spotkać żołnierzy z oliwkowym beretem oraz podchorążych akademii wojskowych, którzy również wykonują zadania w ramach naszej formacji - mówił w Polskim Radiu 24 płk Marek Pietrzak z dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojsko Polskie armia ŚWIAT Ministerstwo Obrony Narodowej Wojska Obrony Terytorialnej POLSKA Koronawirus w Polsce wojsko

Szef MON: ponad 8 tysięcy żołnierzy zaangażowanych w walkę z koronawirusem

W sobotę w walkę z koronawirusem będzie zaangażowanych prawie 8,5 tys. żołnierzy i pracowników wojska oraz 952 jednostki sprzętu wojskowego. 1640 żołnierzy będzie wspierać Straż Graniczną w ochronie granicy, a 3043 - pomagać policji - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MON Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wojsko Koronawirus w Polsce

Rzecznik WOT: wspieramy inne służby, w swoich szeregach mamy także ratowników medycznych

- Jako Wojska Obrony Terytorialnej mamy ludzi o różnych kompetencjach. To między innymi ratownicy medyczni i pielęgniarki. Ratownicy zostali przeszkoleni przez wojskowe i cywilne stacje sanitarno-epidemiologiczne - powiedział w Polskim Radiu 24 płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce Wojska Obrony Terytorialnej Michał Rachoń koronawirus wojsko służby i bezpieczeństwo