Polskie Radio
Section05
wojsko

NASZ WYWIAD Wzrost potęgi państw autorytarnych, Rosji i Chin. Wojciech Lorenz (PISM): NATO szykuje strategię na nową erę Sojuszu

 - Jedną z rekomendacji szczytu w Brukseli jest rozpoczęcie prac nad nową strategią, która ma przygotować NATO do nowego rozdziału w historii Sojuszu, w którym trzeba będzie w o wiele większym stopniu rywalizować z Rosją i z Chinami - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Wojciech Lorenz, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  cyberatak NASZ WYWIAD NATO Rosja Chiny Unia Europejska wojsko bezpieczeństwo

Szef MON na pierwszych ćwiczeniach WOT z Javelinami. "Będę modernizował wyposażenie wojska"

- Będę konsekwentnie modernizował wyposażenie polskiego wojska - zapewnił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Mariusz Błaszczak na podtoruńskim poligonie w Kijewie obserwuje pierwsze w Wojsku Polskim szkolenie przeciwpancernym pociskiem kierowanym systemu Javelin. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojsko Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej służby i bezpieczeństwo

Napaść seksualna, rasizm i pieśń na cześć Hitlera. Kolejni niemieccy żołnierze wycofani z Litwy

Niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer zapowiedziała, że wycofa cały pluton w związku z domniemanymi wykroczeniami żołnierzy Bundeswehry na Litwie - informuje tygodnik "Spiegel". Żołnierze są oskarżeni m.in. o napaść na tle seksualnym i znieważanie na tle rasistowskim. W trakcie przesłuchań wyszło też na jaw, że 20 kwietnia (dzień urodzin Hitlera) żołnierze "odśpiewali pieśń urodzinową Adolfowi Hitlerowi".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Niemcy wojsko Adolf Hitler rasizm napad NATO molestowanie seksualne

Szczyt NATO. Jarosław Guzy: obecność wojsk w Polsce jest niezagrożona

- Deklaracje Joe Bidena odnośnie do wschodniej flanki NATO były jednoznaczne i obecność wojskowa NATO i wojsk amerykańskich w Polsce jest niezagrożona. Idzie to też w stronę umocnienia krajów wschodniej flanki NATO, jeżeli chodzi np. o infrastrukturę - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  NATO polityka zagraniczna USA Polityka zagraniczna Polski wojsko dyplomacja POLSKA służby i bezpieczeństwo Polskie Radio 24

Szczyt NATO. Szeremietiew: powinniśmy być ostrożni wobec ruchów naszych sojuszników

- Ustalenia NATO dotyczyły flanki wschodniej, Rosja została wskazana jako główny mąciciel, obecne są i inne zagrożenia. Nie oznacza to jednak, że możemy stwierdzić, iż nie ma się czego bać - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  NATO polityka zagraniczna USA Polityka zagraniczna Polski wojsko Rosja Stany Zjednoczone Joe Biden POLSKA służby i bezpieczeństwo Polskie Radio 24

Szczyt NATO w Brukseli. Szczerski: oczekujemy, że USA potwierdzą kontynuowanie zaangażowania w Europie

 - Oczekujemy, że na szczycie NATO zostanie wyraźnie podniesiona i potwierdzona kwestia kontytuowania amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo Europy, w tym wschodniej flanki NATO - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.
Zobacz więcej na temat:  NATO Polityka zagraniczna Polski USA Andrzej Duda wojsko POLSKA polityka Krzysztof Szczerski

81 lat temu oficjalnie uznano ORP "Orzeł" za okręt zaginiony

Tajemnica zaginięcia ORP "Orzeł" jest do dzisiaj jedną z największych zagadek II wojny światowej. Wraku okrętu nie udało się dotąd odnaleźć. Od sześciu lat poszukiwaniem okrętu zajmuje się grupa pasjonatów w ramach programu "Santi. Odnaleźć Orła". Od tego roku znalezienie jednostki jest też celem Narodowego Programu  Poszukiwania Wraku Polskiego Okrętu Podwodnego ORP Orzeł.
Zobacz więcej na temat:  Anglia Bałtyk BBC HISTORIA II wojna światowa POLSKA tallin wojsko