Polskie Radio
Section05
wojsko

Ekspert: pełnowymiarowa militarna agresja na Ukrainę Kremlowi się nie opłaca

- Rosja nie odważy się na kolejną otwartą agresję na Ukrainę - uważa Jurij Butusow, redaktor naczelny ukraińskiego portalu CensorNet. Zdaniem eksperta - obecna eskalacja jest demonstracją siły i próbą zastraszenia władz w Kijowie. W ostatnim czasie Rosja koncentruje swoje siły przy granicach z Ukrainą, eskaluje też sytuację w Donbasie
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja konflikty międzynarodowe polityka Kreml wojsko wojna na Ukrainie

Przetarg na śmigłowce wart 450 mln funtów. Polski Black Hawk "może być opcją"

- Black Hawk produkowany w Mielcu może zostać zaproponowany Wielkiej Brytanii - powiedział dyrektor ds. komunikacji Lockheed Martin w Europie John Neilson. Zaznaczył, że Brytyjczycy nie sformułowali jeszcze wymagań dotyczących nowej maszyny, ale "w zależności od specyfikacji technicznej i wymagań operacyjnych, Black Hawk może być opcją". 
Zobacz więcej na temat:  Black Hawk Wielka Brytania gospodarka polska wojsko

Sytuacja w Europie Wschodniej. Marek Budzisz: geografia bezpieczeństwa w naszym regionie się zmienia

- Jeżeli nastąpi zaostrzenie sytuacji np. związanej z Tajwanem, to uwaga USA będzie musiała być przeniesiona na Daleki Wschód, a to oznacza zmniejszenie możliwości na naszej wschodniej granicy. Niektórzy analitycy wręcz uważają, że pozwoli to Rosji na niebezpieczne działania - powiedział o obecnej sytuacji m.in. w kontekście gromadzenia się wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Donbas Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojsko armia zagrożenie ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Urszula Pasławska: w dystrybucję szczepionek powinno zaangażować się wojsko

- Zwracam się z propozycją, aby do dystrybucji szczepionek zaangażować wojsko. Szczególnie w sytuacji kiedy przybywa punktów szczepień. Żeby ta akcja się udała, powinniśmy wyłapywać słabe ogniwa i je identyfikować, a takim jest dystrybucja - powiedziała Urszula Pasławska z PSL.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka szczepienia koronawirus COVID-19 zdrowie pandemia szpital wojsko POLSKA polityka Polskie Radio 24

Konflikt w Donbasie. Jan Parys: bezpieczeństwo Ukrainy ma wpływ na bezpieczeństwo Polski

- Nasz głos powinien się liczyć w tej sprawie. Bezpieczeństwo Ukrainy ma wpływ na bezpieczeństwo Polski. Nie jest nam obojętne, co tam się dzieje i jesteśmy zainteresowani, żeby Ukraina była i bezpieczna, i stabilna - powiedział o konflikcie między Rosją i Ukrainą Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Donbas wojna na Ukrainie Rosja Władimir Putin wojsko konflikty międzynarodowe ŚWIAT Europa Ukraina Polskie Radio 24

"Działania zgodne z naszą misja". Płk Marek Pietrzak o wsparciu dla seniorów przez żołnierzy WOT

- To my, żołnierze jesteśmy od tego, by wspierać państwo w takich kryzysowych sytuacjach. Pandemia to wyjątkowa sytuacja obejmująca wiele obszarów funkcjonowania, żadne służby czy systemy przygotowane na czas pokoju nie są wtedy wydolne, potrzebują wsparcia. Tym wsparciem jest wojsko - mówił w Polskim Radiu 24 płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojsko Polskie armia POLSKA wojsko Wojska Obrony Terytorialnej