Polskie Radio
Section05
piosenka

"Czerwone maki na Monte Cassino". O legendarnej pieśni mówią jej twórcy

– Wszyscy zaśpiewaliśmy refren. I rozległ się szalony płacz, bo żołnierze, którzy bitwę przeżyli, byli niezmiernie wzruszeni – wspominał Gwidon Borucki, pierwszy wykonawca słynnej pieśni spod Monte Cassino. Jak wśród wojennej pożogi powstały "Czerwone maki"? I czy tytułowe kwiaty naprawdę rosły wtedy na zboczu włoskiego wzgórza? Posłuchaj opowieści świadków.
Zobacz więcej na temat:  Monte Cassino Władysław Anders II wojna światowa FILM kino Włochy wspomnienie piosenka

Singiel "To nie efekt placebo" - Rubens zapowiada drugi album

Niedawno światło dzienne ujrzał singiel "To nie efekt placebo". Tym kawałkiem Rubens zapowiada drugi album. - Moje piosenki mogą wydawać się nostalgiczne, ale ja uważam, że tam jest fifty- fifty. Zdecydowanie tyle, ile radości, tyle smutku - mówi artysta. - Moje utwory są takie jak ja. Słodko-gorzki to dobre określenie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Rubens singiel piosenka Damian Sikorski Katarzyna Dydo Kasia Dydo muzyka rozrywkowa

Grzegorz Turnau świętuje 40-lecie na scenie. "To był punkt zwrotny"

– Trudno w wieku 16 lat mieć jakiś przełom, poza pierwszą wielką miłością. Był to raczej punkt zwrotny, ponieważ zwrócił mnie bardzo wyraźnie w konkretnym kierunku, czyli w kierunku komponowania do wierszy i prezentowania tego publicznie – mówił w Dwójce o swoim debiucie scenicznym Grzegorz Turnau, wokalista, pianista, poeta i wykonawca poezji śpiewanej, kompozytor, aranżer, autor tekstów i kierownik muzyczny Teatru Lalka w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Grzegorz Turnau Kraków piosenka poezja śpiewana poezja KULTURA Wielkanoc jubileusz koncerty

Jan Kanty Pawluśkiewicz: Leszek Długosz współtworzył Piwnicę pod Baranami z jej mistrzowskiego okresu

- Leszek Długosz był w grupie artystów Piwnicy pod Baranami z tego najlepszego, mistrzowskiego okresu. Obok niego byli inni twórcy, którzy już odeszli: Ewa Demarczyk, Krzysztof Litwin, Piotr Skrzynecki. Oprócz swych niewątpliwych talentów posługiwał się wspaniałym językiem. Miałem szczęście co jakiś czas się z nim spotykać - wspominał w Dwójce Jan Kanty Pawluśkiewicz zmarłego aktora, kompozytora, poetę i barda. 
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2024 Piwnica pod Baranami KULTURA Leszek Długosz Dwójka Jan Kanty Pawluśkiewicz śpiew piosenka Kraków kabaret poezja

Stashka z singlem "Nie sny". Utwór inspirowany stylem afro i latynoskimi rytmami

Stashka na antenie Programu 1 Polskiego Radia zaprezentowała utwór "Nie sny", w którym można odnaleźć afrobity i inspirację latynoskimi rytmami. - Od dłuższego czasu ten styl ze mną rezonuje, ponieważ będąc na wycieczkach w innych krajach, głównie w Hiszpanii czy na Majorce, miałam możliwość poobserwować ludzi, którzy tak bardzo cieszą się tą muzyką połączoną z tańcem - mówiła Stashka. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Will Stashka muzyka rozrywkowa muzyka elektroniczna latino piosenka album

Agencja Muzyczna Polskiego Radia prezentuje: "Zawsze warto". Nowy singiel Tadeusza Olchowskiego [WIDEO]

Tadeusz Olchowski śpiewa o tym, o czym każdy człowiek prędzej czy później sam się przekona: że najlepiej być sobą, nie unikać trudnych wyborów i z godnością przyjmować upływ czasu. A już dziś (22 marca) premierę ma nowy singiel artysty zatytułowany "Zawsze warto" wydawany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Łukasz Drapała Polskie Radio Agencja Muzyczna singiel piosenka Tadeusz Olchowski

Jerzy Jurandot - przedwojenny mistrz słowa

- Mam coś powiedzieć o sobie? Proszę bardzo. Nazwisko Jurandot, imię Jerzy. Urodzony w Warszawie, dość dawno. Włosy szpakowate, wzrost średni, dorobek takiż. Zawód satyryk - mówił na antenie Polskiego Radia słynny dramaturg, autor słów do takich piosenek, jak "Ada to nie wypada" i "Na moje wady już nie ma rady".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy getto warszawskie Żydzi Jerzy Jurandot II wojna światowa Holokaust literatura piosenka Dwudziestolecie międzywojenne