Polskie Radio
Section05

Marek Stremecki

Okrągły Stół, wybory 4 czerwca i Tadeusz Mazowiecki. Jaki był rok 1989?

Rok 1989 był w polskiej historii rokiem przełomowym. Zdaniem gościa audycji "Historia bliska", dr. Michała Przeperskiego, pod względem politycznym na pierwszy plan wysuwa się Okrągły Stół. - Gdyby nie to wydarzenie, nie byłoby żadnych zmian w naszym kraju. Nie byłoby wyborów, nie byłoby Mazowieckiego i nie byłoby powrotu orła z koroną i złotymi szponami - przekonuje. 
Zobacz więcej na temat:  1989 okrągły stół PRL wybory

Obchody 15 sierpnia w Polskim Radiu [SPRAWDŹ]

15 sierpnia obchodzimy w Polsce Święto Wojska Polskiego, a kościół katolicki obchodzi tego dnia również Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Święto Wojska Polskiego to święto państwowe, które upamiętnia zwycięstwo Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej, podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Z racji obydwu świąt Polskie Radio przygotowało audycje specjalne. Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi propozycjami anten. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU bitwa warszawska 1920 Święto Wojska Polskiego Janusz Odziemkowski wojna polsko-bolszewicka Józef Piłsudski Krzysztof Komorowski Radosław Tworus Sebastian Duda Wacław Holewiński Tomasz Sikorski Jarosław Stryjek Agnieszka Trzeciakiewicz Paweł Turski Twierdza Modlin Muzeum Historii Polski cytadela warszawska

Ważne święta w historii Polski. Czy świętujemy je radośnie?

Czy w historii Polski naprawdę jest mało zwycięskich dat, które powinniśmy radośnie świętować? Dlaczego nawet 3 maja nie jest tak świętowany, jak na to zasługuje? - Jeżeli ustalimy, co jest przedmiotem świętowania, to jest to rzecz najważniejsza - mówi w radiowej Jedynce Marek Stremecki, dziennikarz,  autor audycji historycznej w Jedynce "Historia bliska".
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski 1989 komunizm Solidarność historia Polski 3 Maja Powstanie Warszawskie Wojsko Polskie Święto Wojska Polskiego

Afery szpiegowskie. Jaka była rola szpiegów w okresie zimnej wojny?

W kolejnym wydaniu audycji "Historia bliska" rozmawialiśmy o roli szpiegów w okresie zimnej wojny. 50 lat temu, 7 maja 1974 roku, kanclerz Republiki Federalnej Niemiec podał się do dymisji. Willy Brandt odszedł ze stanowiska między innymi dlatego, że jego sekretarz i najbliższy współpracownik okazał się agentem Stasi - szpiegiem Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
Zobacz więcej na temat:  zimna wojna historia Polski Willy Brandt PRL Agencja Wywiadu Niemcy Andrzej Czechowicz służby i bezpieczeństwo Radio Wolna Europa

Święto Konstytucji 3 Maja w PRL. ZOMO brutalnie pacyfikowało opozycyjne demonstracje

W ostatnich latach PRL, choć władza zaczęła zauważać święto Konstytucji 3 maja, oddolne próby jego celebrowania były brutalnie pacyfikowane. Tak było m.in. w 1987 roku. - Zostałem pobity. Po wyjściu, po 48 godzinach, wylądowałem na pogotowiu - mówi Maciej Gawlikowski, działacz opozycyjny, reporter oraz autor filmów i książek.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski 3 Maja PRL ZOMO Maciej Gawlikowski Danuta Czechmanowska Kraków

Mija 50 lat od premiery legendarnego spektaklu "Wyzwolenie" Konrada Swinarskiego

W audycji "Historia bliska" przypominamy legendarną inscenizację teatralną dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wyzwolenie" w reżyserii Konrada Swinarskiego. Premiera spektaklu odbyła się 50 lat temu w Starym Teatrze w Krakowie. W roli głównej wystąpił wówczas zmarły dwa lata temu Jerzy Trela. Obok niego zagrała Anna Polony, która ze sceny Starego opowiadała o legendarnym przedstawieniu i reżyserze. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski wspomnienie PRL TEATR Anna Polony Konrad Swinarski reżyser Jerzy Trela Jerzy Radziwiłowicz

Co nam dała Konstytucja 3 maja?

– Konstytucja 3 maja weszła w życie i funkcjonowała rok, nawet dłużej, bo do lipca. Można dyskutować, z jakim skutkiem i czy miała szansę przetrwać w Europie, w której działy się wówczas takie rzeczy jak rewolucja francuska, koalicja przeciwko Francji, a potem Napoleon. To jest wielki przedmiot dyskusji historiograficznej i nie tylko – przyznaje profesor Michał Kopczyński.
Zobacz więcej na temat:  Trójka historia Polski konstytucja 3 maja

Jan Sehn kontra brunatna okupacja

– Do dziś Jan Sehn jest postacią słabiej znaną, niż na to zasługuje. Gdyby zapytać przeciętnego człowieka, o to, kim był, wiele osób miałoby kłopot z udzieleniem odpowiedzi. Mam nadzieję, że moja książka to zmieni – mówił Filip Gańczak, autor publikacji "Jan Sehn. Tropiciel nazistów".
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo HISTORIA II wojna światowa nazizm KSIĄŻKA Auschwitz Galicja zbrodnie wojenne historia Polski Gabriela Darmetko Zbrodnia Katyńska