Polskie Radio
Section05
PRL

Jan Czochralski. Fan metalu, który wyprzedził swoją epokę o dziesięciolecia

- To był człowiek o nieprawdopodobnej zdolności tworzenia w sferze techniki. Jego zainteresowanie najrozmaitszymi technologiami dawało efekty zupełnie niebywałe - tak o wybitnym polskim naukowcu i wynalazcy mówił w audycji Polskiego Radia publicysta i historyk techniki Stefan Bratkowski. Dziś mija 71 lat od jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II RP II wojna światowa PRL Jan Czochralski wynalazcy

Słynny nieznany twórca. Jerzy Andrzejewski i legenda, której nie było

Zawsze chciał być pisarzem. Najlepiej: wielkim pisarzem. Był gotów wiele poświęcić, by jego książki były czytane i wydawane. Wciąż myślał o swojej sławie. Ale ona go opuściła. Choć był jednym z najbardziej znanych polskich autorów XX wieku, dziś niewielu o nim pamięta.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Andrzejewski pisarz literatura książki PRL Komitet Obrony Robotników KOR Maria Dąbrowska Jarosław Iwaszkiewicz Czesław Miłosz Andrzej Wajda Antoni Libera Marek Nowakowski Michał Komar Mirosław Chojecki stalinizm komunizm katolicyzm Dwudziestolecie międzywojenne opozycja demokratyczna drugi obieg HISTORIA

"Okoliczności zamordowania księdza Popiełuszki" - cz. II

Zapraszamy do wysłuchania kolejnej części audycji "Okoliczności zamordowania księdza Popiełuszki", która została wyemitowana w 2009 r. w Programie II Polskiego Radia. Audycja [z telefonicznym udziałem słuchaczy] poświęcona jest męczeństwu niezłomnego Kapłana oraz śledztwu w sprawie jego zabójstwa. W audycji Hanna Maria Giza rozmawia z dziennikarzami i autorami książek Piotrem Litką i Tomaszem Wiścickim.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół PRL proces toruński śmierć

Transformacje PRL

Nieczęsto zdarza się obserwować moment ustrojowo-gospodarczego przełomu, który nie miał w historii precedensu. Tak zdarzyło się w Polsce 35 lat temu i nawet tym, którzy byli świadomymi świadkami tamtych procesów, zaczynają zapominać, jak one się uzewnętrzniały. Gościem Moniki Małkowskiej był Grzegorz Sieczkowski, historyk, publicysta, autor książek i programów telewizyjnych, znawca PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska PRL

Mija 50 lat od premiery legendarnego spektaklu "Wyzwolenie" Konrada Swinarskiego

W audycji "Historia bliska" przypominamy legendarną inscenizację teatralną dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wyzwolenie" w reżyserii Konrada Swinarskiego. Premiera spektaklu odbyła się 50 lat temu w Starym Teatrze w Krakowie. W roli głównej wystąpił wówczas zmarły dwa lata temu Jerzy Trela. Obok niego zagrała Anna Polony, która ze sceny Starego opowiadała o legendarnym przedstawieniu i reżyserze. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski wspomnienie PRL Marek Stremecki TEATR Anna Polony Konrad Swinarski reżyser Jerzy Trela Jerzy Radziwiłowicz

Millenium kontra Tysiąclecie. Jak władze PRL przegrały walkę o rząd dusz

Gdy 58 lat temu prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński zainaugurował kościelne uroczystości jubileuszowe Millenium Chrztu Polski, I sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka rozpoczął obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego. Władze komunistyczne robiły wszystko, by przeciwstawić się religijnemu charakterowi ważnej dla narodu rocznicy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA milenium PRL Stefan Wyszyński Kościół katolicki Władysław Gomułka komunizm

"Okoliczności zamordowania księdza Popiełuszki" - cz. I

W tym odcinku zapraszamy do wysłuchania pierwszej części audycji "Okoliczności zamordowania księdza Popiełuszki", która została wyemitowana w 2009 r. w Programie II Polskiego Radia. Audycja [z telefonicznym udziałem słuchaczy] poświęcona jest męczeństwu kapelana "Solidarności" oraz śledztwu w sprawie jego zabójstwa. W nagraniu udział wzięli dziennikarze i autorzy książek Piotr Litka i Tomasz Wiścicki oraz Bogusław Czerwiński, prokurator Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko PRL Kościół proces toruński