Polskie Radio
Section05

PRL

Inny Świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – III

Gustaw Herling-Grudziński był w PRL objęty pełnym zapisem cenzorskim. Nie ukazywały się żadne jego prace. Dopiero w 1988 roku pozwolono na wydanie pierwszych opowiadań autora Innego Świata. Herling-Grudziński wiedział, że komunizm upadnie, ale nie spodziewał się, że nastąpi to za jego życia. Tu się pomylił. Jak oceniał zmiany w Polsce po upadku PRL? Czy nowa, III RP była dla niego państwem doskonałym, czy też recenzował polską rzeczywistość? O tym kolejnym odcinku podcastu Ślady pamięci profesora Rafała Habielskiego i Andrzeja Mietkowskiego.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR komunizm III RP

Sławomir Mrożek: nie chciałem być pisarzem [POSŁUCHAJ]

- Dzięki opowiadaniom i dramatom stałem się sławny i było mi w Polsce coraz lepiej - mówił Mrożek o latach przed wyjazdem z kraju. - A jednak cała nędza tej rzeczywistości ukazała mi się bardzo bezpośrednio. Gdy zupełnie zerwałem z Polską Ludową, przyniosło mi to kolosalną ulgę - przyznawał. 29 czerwca wspominamy 95. rocznicę urodzin tego wybitnego dramatopisarza, prozaika, satyryka, eseisty i rysownika.
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek literatura emigracja komunizm

Andrzej Kijowski. "Jego niepowtarzalność polega na wielości ról"

Nie zostawił po sobie dzieła, która można by nazwać jego opus magnum, które jest summą jego dokonań twórczych. Należy jednak do tych rzadkich intelektualistów, którzy zdołali odcisnąć swoje piętno w bardzo wielu dziedzinach, jakimi się zajmowali. Dokładnie 40 lat temu, 29 czerwca 1985 roku, w Warszawie zmarł Andrzej Kijowski, prozaik, eseista, krytyk literacki i scenarzysta filmowy. 
Zobacz więcej na temat:  pisarz literatura literatura polska tłumacz Andrzej Kijowski Andrzej Wajda Wojciech Jerzy Has

Pamiętasz telewizor Neptun? Dziś kosztowałby fortunę

Telewizor w salonie, telewizor w sypialni, telewizor w kuchni czy łazience - dziś trudno znaleźć dom, w którym nie ma przynajmniej jednego odbiornika. Za czasów PRL telewizor był jednak sprzętem wyjątkowym, nadawał bowiem nadzwyczajny status społeczny. I na dodatek, jak żartowano przez łzy, kosztował "pół Malucha". Ile dziś kosztowałby taki Neptun lub Rubin?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA telewizor pieniądze

Polskie Radio 24 Janas: knuliśmy przeciwko socjalizmowi nie tylko w Polsce

- Knuliśmy przeciwko socjalizmowi nie tylko w Polsce, ale i w Czechosłowacji (…). Tamtych ścigali, wsadzali do więzień, nasi ścigali, wsadzali do więzień, myśmy się spotykali i knuli przeciwko tamtym i tym. I na dodatek potem się okazało, że bardzo skutecznie knuliśmy - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Janas, były opozycjonista, współzałożyciel Solidarności Polsko-Czechosłowackiej.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Wojewódka Paweł Janas Solidarność Czechosłowacja opozycja demokratyczna