Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Karpa 23.06.2021

Dwie godziny ze smartfonem. Pierwszy krok do otyłości

Używanie smartfona przez więcej niż dwie godziny dziennie powoduje, że mamy większą ochotę na podjadanie, zwłaszcza niezdrowych rzeczy – do takich wniosków doszli koreańscy badacze, którzy przeanalizowali wagę i styl życia nastolatków.

nauka zdalna zdalne nauczanie odrabianie lekcji rodzice 1200.jpg
Epidemia niesamodzielności. Dlaczego rodzice odrabiają prace domowe za dziecko?

– To kwestia związana z psychologią i nawykami. Jeśli zaczynamy częściej powtarzać daną czynność, wypracowujemy nawyk, którym karmimy mózg. To zachowania automatyczne, które mają wpływ na nasze zachowanie w danej sytuacji, na decyzje, jakie wówczas podejmujemy. Korzystając nadmiernie z telefonu, w pewnym momencie zapominamy o jedzeniu, zaczynamy tracić kontrolę nad sobą  mówi psycholog dr Izabela Gontarek i podkreśla, że wspomniane badania pokazały, iż osoby, które używają telefonu wyłącznie do przeglądania i szukania informacji, o wiele zdrowiej się odżywiają.


Posłuchaj
03:06 TROJKA Pora na Trojke Smartfony a jedzenie 2021_06_23-06-15-14.mp3 Dlaczego jedzenie ze smartfonem w ręku prowadzi do otyłości? (Pora na Trójkę)

  

Małgorzata Stanior, dietetyk kliniczny, akcentuje, że problem dotyczy nie tylko smartfonów, ale też telewizji. Dziecko wpatrzone w ekran ma większe predyspozycje do tycia.  Ważne jest to, żeby dzieci wiedziały, co spożywają. Warto z nimi rozmawiać, pytać, co im smakuje, wtedy też mamy większą kontrolę nad tym, ile jedzą  podkreśla dietetyk.

Zdrowe odżywianie dzieci / ZdrowoManiaTV

Izabela Gontarek dodaje, że to, co jemy i w jaki sposób to robimy, jest odzwierciedleniem naszego stanu emocjonalnego. – Wiele zaburzeń związanych z odżywianiem wynika z czynników psychologicznych  podsumowuje psycholog.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 23.06.2021
Godzina emisji: 6.15