Polskie Radio
Section05
telewizja

Koronacja Elżbiety II. Boże, chroń telewizję!

To był precedens nie tylko w dziejach rodziny królewskiej, lecz także w historii brytyjskiej telewizji. 2 czerwca 1953 roku ponad 20 milionów obywateli Zjednoczonego Królestwa zasiadło przed telewizorami, by obejrzeć transmisję z koronacji Elżbiety II. Niewiele jednak brakowało, by uroczystość nie znalazła się w ramówce tego dnia.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta II Wielka Brytania król królestwo polityka Kanada Australia telewizja telewizja publiczna telewizor BBC historia Europy HISTORIA

Dlaczego strajkują amerykańscy scenarzyści? Jakie to będzie miało konsekwencje?

Scenariusz to podstawa, na której powstaje film, sztuka teatralna, serial, wideoclip czy reklama. Podobnie jak fundament domu jest niewidoczny, ale właśnie na nim trzyma się cała konstrukcja – jeśli scenariusz jest słaby, nie można się spodziewać dobrej produkcji. Tymczasem w USA od 10 dni trwa strajk scenarzystów. O co walczą, jakie mogą być skutki ich protestu? Czy taki strajk jest możliwy w Polsce?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA scenariusz FILM serial telewizja streaming Monika Suszek Katarzyna Cygler Trójka

Co stoi za popularnością współczesnych seriali kryminalnych i sensacyjnych?

Wiele osób uwielbia seriale, których bohaterami są detektywi rozwiązujący zagadki czy dzielni agenci, tajni bądź jawni, walczący o sprawiedliwość. Takie produkcje proponują wartką akcję i emocje. A zafascynowani widzowie nie poprzestają na obejrzeniu jednego odcinka, lecz oglądają cały sezon za jednym zamachem. A ci najbardziej wytrwali nawet dwa lub trzy!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA telewizja serial streaming Jacek Frentzel Tomasz Miara Trójka

Irena Kwiatkowska żadnej roli się nie bała. Była Zagłobą i Papkinem

12 lat temu w Skolimowie zmarła wybitna aktorka, która przygodę ze sceną zaczęła od roli diabełka w szkolnych jasełkach, a zanim zagrała słynną kobietę pracującą, Hermenegildę Kociubińską czy Pchłę Szachrajkę, była Zagłobą, Papkinem i świerszczem za kominem.
Zobacz więcej na temat:  Irena Kwiatkowska aktorzy Teatr Polskiego Radia aktorstwo kabaret Kabaret Starszych Panów słuchowisko telewizja film polski FILM Jerzy Gruza Konstanty Ildefons Gałczyński Order Uśmiechu Diamentowy Mikrofon rocznica

Kazimierz Kaczor: nagle ktoś popchnął mnie na scenę

Jako aktora zawdzięczamy go dwóm osobom. Pierwsza to Zygmunt Hübner, dyrektor Starego Teatru w Krakowie, druga zaś to bezimienny inspicjent, który niespodziewanie odegrał decydującą rolę w życiu zawodowym młodego Kazimierza Kaczora.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Kaczor PRL aktorzy aktor aktorstwo Teatr Polskiego Radia TEATR FILM film polski telewizja serial opozycja demokratyczna opozycja służba bezpieczeństwa miłość HISTORIA

Krystyna Radzikowska. Poznaj prawdziwą królową gambitów

Długo musiała walczyć o pozycję i uznanie w zdominowanym przez mężczyzn świecie zawodowych szachów, i to nawet wtedy, gdy jako wielokrotna szachowa mistrzyni Polski brała udział w eliminacjach do mistrzostw świata. W ostatnim wywiadzie mówiła o sobie i swoich koleżankach: "byłyśmy pionierkami polskich szachów kobiecych".
Zobacz więcej na temat:  szachy netflix historia Polski HISTORIA historia PRL PRL II wojna światowa Lwów Gliwice mecze turniej serial telewizja literatura książki olimpiada

Przewodniczący KRRiT wszczął postępowanie przeciwko TOK FM. "Naruszono ustawę o radiofonii i telewizji"

W piątek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na swojej stronie internetowej przekazała, że "przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wszczął postępowanie z urzędu o ukaranie nadawcy programu TOK FM - Pierwsze Radio Informacyjne, w związku z naruszeniem art. 18 ust.1 ustawy o radiofonii i telewizji".
Zobacz więcej na temat:  KRRiT POLSKA telewizja TVN społeczeństwo media publiczne

III Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość". Piotr Legutko: ludzie chcą oglądać dokument

- Od 15 lat działa kanał TVP Historia, który od momentu, gdy pojawił się na antenie, zaczął się specjalizować w produkcji i zamawianiu dokumentów historycznych. Można powiedzieć, że stworzyliśmy taki gatunek, jakim jest dokument historyczny, w tej chwili mamy know-how, jak to się powinno robić - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA kino FILM telewizja