Polskie Radio
Section05
Paweł Turski

Pośladki Dawida, czyli obrona honoru klasycznej rzeźby Michała Anioła

Cecilie Hollberg, dyrektorka florenckiej Galleria dell'Accademia, wzywa do obrony wizerunku i godności najsłynniejszej rzeźby swojego muzeum, czyli Dawida Michała Anioła. Dzieło to bowiem w ostatnim czasie pojawia się na koszulkach, ręcznikach, kieliszkach, i to w pozach szkalujących wg dyrektorki to klasyczne dzieło sztuki. Producenci i sprzedawcy uważają, że mają pełne prawo przerabiać wizerunek rzeźby Dawida, jak chcą, gdyż znajduje się on w domenie publicznej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA rzeźba Michał Anioł Florencja domena publiczna prawa autorskie Unia Europejska Paweł Turski Piotr Łodej

Czy praktykowanie jogi jest niemęskie? Dlaczego w większości zajmują się nią kobiety?

Joga cieszy się coraz większą popularnością. Ćwiczenia rozciągające, uspokajające i przywracające równowagę wydają się znakomitym pomysłem w naszej zabieganej, pełnej napięć i chaosu rzeczywistości. Jednak zaledwie 20-25 procent praktykujących jogę to mężczyźni. Dlaczego?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA joga ćwiczenia ruch zdrowie energia zdrowie psychiczne Paweł Turski Krzysztof Łoniewski Trójka

Wynalazek afrykańskich lekarzy: wystarczy kaszlnąć, a aplikacja zdiagnozuje, czy masz gruźlicę

Kenijski Instytut Badań Medycznych (KEMRI) w Nairobi zaprezentował aplikację, która po odsłuchaniu nagrania kaszlu pozwala stwierdzić, czy osoba badana cierpi na gruźlicę, czy nie. W identyfikacji rodzaju kaszlu pomaga sztuczna inteligencja, która analizuje widmo dźwiękowe kaszlu. To może być ważny wynalazek, który pozwoli wychwycić osoby jeszcze we wczesnej fazie gruźlicy, co z kolei daje szanse na wyraźne ograniczenie jej rozprzestrzeniania.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie gruźlica aplikacja mobilna sztuczna inteligencja WHO Światowa Organizacja Zdrowia Paweł Turski Justyna Grabarz Trójka

Wielkanoc w Polskim Radiu

Polskie Radio przygotowało na Święta Wielkanocne specjalne audycje, niecodzienne spotkania i wyjątkowe koncerty. 1 kwietnia to w Polskim Radiu także czas potrójnego świętowania: 62. urodziny radiowej Trójki, trzydzieste urodziny Radiowego Centrum Kultury Ludowej i dziewiąte urodziny Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Czesław Mozil Agnieszka Trzeciakiewicz Wiesław Molak Maciej Szajkowski muzyka świata etno Martyna Podolska Tomasz Prange-Barczyński Małgorzata Jaszczołt David Gamtsemlidze Magdalena Kasprzyk-Cheviriaux Misteria Paschalia Actus Humanus Aldona Łaniewska-Wołłk Aleksandra Łapkiewicz Michał Nowak Piotr Domeracki Jakub Jamrozek Tomasz Sobierajski Paweł Turski Krzysztof Miruć Dariusz Urbanowicz Andrzej Bargiel Dagadana Renata Przemyk Andrzej Brzoska Barbara Marcinik Damian Sikorski Bartek Koziczyński Ula Kaczyńska Norbert Borzym Tomasz Czajkowski Józef Naumowicz Jan Adamowski Wielkanoc

Sterowanie gestami oraz wzrokiem - science fiction czy kwestia kilku lat?

Najczęściej z urządzeń korzystamy za pomocą rąk lub głosu. Naukowcy pracują jednak nad nowym rozwiązaniem w tym zakresie. Niewykluczone, że dzięki ich pracy wkrótce powszechne stanie się sterowanie urządzeniami poprzez gesty i wzrok. W ten sposób moglibyśmy używać smartfonów; naukowcom udało się już zaimplementować tę nowinkę technologiczną również w... samochodzie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Paweł Turski technologie technologia urządzenia mobilne

Kolej podwieszana: bezkolizyjna, bezpieczna. Dlaczego więc działa tylko w dwóch krajach?

Kolej podwieszana wydaje się idealnym rozwiązaniem dla miast: jest bezpieczna, bezkolizyjna, niezależna od ruchu kołowego i do tego ekologiczna. Dlaczego więc na większą skalę użytkowana jest jedynie w trzech miastach na dwóch kontynentach?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA technika NAUKA podróże komunikacja miejska transport miejski metro pociągi kolejka Wuppertal Japonia Paweł Turski Witold Lazar Trójka

Szybciej na wakacje: nowy system zwiększy przepustowość i przyspieszy kontrolę na lotniskach

Lotnisko w Las Vegas jako pierwsze testuje w pełni bezobsługowy system kontroli bezpieczeństwa. Ma to usprawnić odprawę i zmniejszyć stres u pasażerów, a zarazem zwiększyć przepustowość lotnisk. Podobne systemy mają też w niedalekim czasie znaleźć się w polskich portach lotniczych.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA wakacje lotnisko bezpieczeństwo kontrola Las Vegas Okęcie Kraków Paweł Turski Witold Lazar Trójka samolot

Polskie lotnictwo i historia dwóch miast: Trójka w Dęblinie i Puławach

Tym razem Trójka odwiedziła północną Lubelszczyznę. "Trzymaj z Trójką" zaprasiło do Twierdzy Dęblin, gdzie nie tylko dowiedzieliśmy się, jakie jednostki tam stacjonują, ale również poznaliśmy pasjonującą historię tego obiektu. Nie obyło się bez wizyty w szkole pilotów, bo przecież właśnie z lataniem Dęblin się kojarzy. Potem przenieśliśmy się do nieodległych Puław, gdzie m.in. odwiedziliśmy piękny Pałac Czartoryskich, ale również nowoczesne Azoty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dęblin Puławy Paweł Turski historia Polski turystyka

Jak odzyskać radość z życia i pracy? Posłuchaj rozmowy z psychologiem

– Jeden na czterech Polaków jest wypalony zawodowo i to jest ogromny problem, a kolejne 25 procent jest na dobrej drodze do wypalenia, czyli mamy tak naprawdę połowę pracowników, którzy w tej chwili są przeciążeni swoją pracą – mówi dr Beata Ryba, psycholog z Uniwersytetu Dolnośląskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka praca pracownik pracownicy Paweł Turski Beata Rajba Piotr Firan psychologia Wellbeing